Najnowsze

Najnowsze

"Nasze dzieci zaćpają się na śmierć". Choć szafy pękają od skonfiskowanych dopalaczy

Ludzie umierają, żarty się skończyły – mówił w 2010 roku premier, wypowiadając wojnę handlarzom dopalaczy. Jest 2017 rok, za policją i urzędnikami ileś wygranych bitew, ale wojnę – ogłasza NIK – przegraliśmy. Z raportu, do którego dotarł portal tvn24.pl wynika, że handlarze mają się dobrze, ich klienci siedem razy częściej trafiają do szpitala niż na początku "wojny", a w magazynach sanepidów wciąż piętrzą się zabezpieczone przed laty dopalacze.

Prezydent Wenezueli chce zmiany konstytucji. Dymisje

Po dwóch miesiącach demonstracji ulicznych, w których przeciwnicy rządu Nicolasa Maduro domagają się jego ustąpienia i nowych wyborów, prezydent Wenezueli ogłosił, że chce dokonać zmiany konstytucji. Projekt wywołał opór nawet wśród jego współpracowników.

Mattis: Korea Północna "oczywistym i realnym zagrożeniem"

Korea Północna przyspiesza prace nad nuklearnymi pociskami balistycznymi zdolnymi do osiągnięcia terytorium USA i innych krajów. Jest "oczywistym i realnym zagrożeniem" dla świata - powiedział w sobotę w Singapurze sekretarz obrony USA James Mattis. Zapowiedział zacieśnienie współpracy z krajami regionu.

Dania usuwa kary za bluźnierstwo

Dania, która szczyci się wieloletnim przywiązaniem do zasad swobody wypowiedzi, usunęła w piątek z kodeksu karnego obowiązującą w tym kraju od 334 lat karę za bluźnierstwo. Obraza uczuć religijnych zagrożona była sankcją do czterech miesięcy więzienia.

Pentagon: wzrósł bilans cywilnych ofiar ataków koalicji

Co najmniej 484 cywilów zginęło od 2014 roku podczas ataków przeprowadzonych w Syrii i Iraku przez koalicję antyislamską, której przewodzą Stany Zjednoczone - podał w piątek Pentagon. Podczas ostatniego miesiąca bilans ofiar wzrósł o 132 osoby.

Minister zdrowia: NFZ będzie postawiony w stan likwidacji

Od 1 stycznia 2018 roku zamierzamy postawić Narodowy Fundusz Zdrowia w stan likwidacji, ale nie oznacza to jego likwidacji. Będzie kontynuował swoją pracę, dopiero później przejmie ją administracja państwowa - mówił w piątek w Białymstoku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Odmówili Ziobrze odwołania sędziego

Krajowa Rada Sądownictwa odmówiła zgody na odwołanie sędziego pułkownika Piotra Raczkowskiego, wiceszefa Krajowej Rady Sądownictwa, z funkcji prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, czego chciał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

MON chce się wycofać z Air Show. "Decyzja przyszła faksem"

Władze Radomia biją na alarm. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz chce się wycofać z organizacji w tym roku Air Show - jednej z największych imprez lotniczych w Europie. - Przedstawiciele wojska i ministra obrony mieli przyjechać do Radomia, żeby przedstawić decyzję Antoniego Macierewicza, natomiast ta decyzja przyszła rano przed nadzwyczajną sesją, faksem - wyjaśniał Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia. Materiał programu "Polska i świat".

"Chciałbym, żeby poszukiwania bohaterów nie były sprawą polityczną"

Ofiary stalinowskich zbrodni, które były anonimowo i potajemnie chowane na tak zwanej Łączce, czyli części Cmentarza Powązkowskiego. To właśnie tam prowadzone są poszukiwania ich szczątków, i przywracane są im imiona i nazwiska. Profesor Krzysztof Szwagrzyk opowiedział nie tylko o hołdzie oddawanym Żołnierzom Wyklętym, ale i politycznych próbach wykorzystywania ich legendy. Po raz pierwszy zdradził też marzenie związane z trwającymi właśnie pracami. Materiał programu "Czarno na białym".

Pawłowicz: kobieta nie jest równa facetowi

Ustawodawca ma prawo "odmłodzić kadrę" i wprowadzić taki poziom emerytur, jaki uzna za stosowny. Nie ma to kompletnie nic wspólnego z równością kobiet i mężczyzn, bo nie ma czegoś takiego - mówiła Krystyna Pawłowicz (PiS). W dyskusji nad generalnym przechodzeniem w stan spoczynku przez kobiety-sędziów w wieku 60 lat, a przez mężczyzn - 65 lat, Pawłowicz powiedziała, że to nie jest dyskryminacja, bo - jak mówiła - "kobieta nie jest równa facetowi, kobieta jest słabsza".

Pięćdziesiątka Reksia

Był strażakiem, łyżwiarzem, taternikiem czy magikiem. Uczył i bawił, tak w Polsce, jak i za granicą. W ogóle tego nie widać, ale Reksio kończy dziś 50 lat.

Lista prawników na stronie prezydenta

Profesorowie, na których oficjalnie powołuje się Andrzej Duda, zaprzeczają aby twierdzili, że prezydent może może kogoś ułaskawić przed zakończeniem procesu. Profesorowie każą doczytać kolejne zdania ich publikacji i mówią o nieporozumieniu lub manipulacji. Na stanowisko kancelarii reaguje także Sąd Najwyższy.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Po 20-stu latach Polska znowu wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głosowanie odbyło się w Nowym Jorku. Oprócz Polski, która w Radzie Bezpieczeństwa zastąpi Ukrainę, w Radzie zasiądą także Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Równikowa. Co to w praktyce oznacza dla Polski? Maciej Warsiński.

Ameryka w odwrocie?

Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego. Pozostałe państwa, choć czują się zawiedzione, same zapewniają, że będą wspólnie walczyć z ociepleniem klimatu. Co ciekawe, po wycofaniu Stanów Zjednoczonych rośnie rola Chin, które w wielu kwestiach mogą teraz zająć miejsce Ameryki.

Niedziela będzie burzowa

Uwaga na pogodę w weekend. O ile w sobotę odpoczynek na świeżym powietrzu będzie przyjemnością, o tyle w niedzielę może mocno powiać i zagrzmieć. O tym jak planować weekend - Anna Wilczyńska.

Pokazy lotnicze według szefa MON

Antoni Macierewicz chce ograniczyć pokazy lotnicze w Radomiu. Zamiast dwóch dni – jeden, zamiast pilotów z całego świata – tylko polscy. Władze Radomia alarmują, że to poważny cios w promocję miasta.

W szkołach o konstytucji

Lekcja konstytucji potrzebna jak nigdy. W kilkuset szkołach przez tydzień uczniowie słuchali dlaczego dla normalnie funkcjonującego państwa tak ważna jest ustawa zasadnicza. Marek Osiecimski pytał, jak młodzi ludzie traktują prawo i czym dla nich jest konstytucja.

Odkopani bohaterowie

Łączka i poszukiwanie szczątków bohaterów pomordowanych przez organy bezpieczeństwa w więzieniu na Mokotowie. Przez 60 lat byli wrzuconymi do dołów anonimowymi numerami. Część odzyskała już tożsamość, na wielu nadal czekają rodziny. Bo to one, podobnie jak pracownicy IPN, robią wiele żeby wreszcie, w pewnym sensie, odzyskać członków rodziny. Trudno opisać uczucia i emocje jakie im towarzyszą, Magdalena Gwóźdź rozmawiała z nimi o latach oczekiwania i nadziei na sprawiedliwość.

Strażnik pamięci

Ofiary stalinowskich zbrodni, które były anonimowo i potajemnie chowane na tak zwanej Łączce, czyli części Cmentarza Powązkowskiego. To właśnie tam prowadzone są poszukiwania ich szczątków, i przywracane są im imiona i nazwiska. Brygida Grysiak rozmawiała z profesorem Krzysztofem Szwagrzykiem nie tylko o hołdzie oddawanym Żołnierzom Wyklętym, ale i politycznych próbach wykorzystywania ich legendy. Profesor, po raz pierwszy, zdradził też marzenie związane z trwającymi właśnie pracami.

Historia i polityka

Przywracanie tożsamości bohaterom i godne ich upamiętnianie - teraz głównie taka działalność kojarzona jest z Instytutem Pamięci Narodowej. Ale nie tylko i nie zawsze tak było, bo przez wiele lat Instytut był ważnym elementem politycznej gry. To tej instytucji powierzono dokumenty, które budziły ogromne polityczne emocje, czyli teczki PRL-owskich służb. Teczki wykorzystywane często w politycznych grach, w które IPN był siłą rzeczy wciągany. Pokażemy, że mimo to Instytut zachował i inne oblicze.

"Sąd Najwyższy poszedł na kolizyjny kurs z urzędem prezydenta"

- Sąd mógł uznać, że prezydent zadecydował w ramach swoich uprawnień i sprawa jest zamknięta. Mógł powstrzymać się od rozpychania - ocenił w "Piaskiem po oczach" w TVN24 profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się w ten sposób do uchwały Sądu Najwyższego w sprawie prezydenckiego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.