Najnowsze

Najnowsze

Rosjanie wystąpią na igrzyskach. Rosja już nie

Rosjanie i tak pojadą na igrzyska zimowe. Rosyjski Komitet Olimpijski poparł sportowców, którzy chcą wystąpić pod neutralną flagą. Pod rosyjską nie mogą, bo zabronił tego Międzynarodowy Komitet Olimpijski. To kara za aferę dopingową.

Macron: czas wygrać walkę z przeznaczeniem

Prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając do przywódców zgromadzonych na szczycie klimatycznym w Paryżu, ostrzegł, że świat "przegrywa walkę" z globalnym ociepleniem. Zapowiedział 12 międzynarodowych projektów na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Kim: nasz kraj podąża zwycięsko

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest zdecydowany, by uczynić swój kraj "najsilniejszą potęgą nuklearną na świecie" - podała w środę północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Prezydenckie ustawy w Senacie

Gorąca dyskusja w Senacie. Emocje budzą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej na znak protestu wygłosił przemówienie w masce. Senatorowie partii rządzącej z ustawami w takim kształcie się zgadzają - nie widzą uwag opozycji, autorytetów prawniczych, a nawet opinii Biura Legislacyjnego Sejmu, które uważa, że niektóre poprawki PiS są niezgodne z konstytucją.

Zapowiadana polityka zagraniczna Morawieckiego

W expose premier Morawiecki zwrócił się do Europy. Już wcześniej zapowiadał, że chce nowego otwarcia z Brukselą. Teraz podkreślił, że nie chce dzielenia na Europę gorszą i lepszą. Relacje z Unią Europejską są ważne, bo o Polsce w Brukseli jest głośno i to z kilku powodów: od Puszczy Białowieskiej po sądy.

"Imperium Tadeusza Rydzyka". Miliony płyną z publicznych pieniędzy

Finansowanie działalności Tadeusza Rydzyka z państwowych pieniędzy na wielką skalę trwa od dwóch lat, czyli odkąd władzę w Polsce objęło Prawo i Sprawiedliwość. Do tej pory wpłaty przekazane księdzu z Torunia z ministerstw i podległych im instytucji przekroczyły już niebagatelną sumę 73 milionów złotych. Dziennikarz "Czarno na białym" sprawdza, kto się dokłada do interesów Rydzyka.

Cele rządu Mateusza Morawieckiego

70 minut - tyle czasu wystarczyło, by Mateusz Morawiecki w expose nakreślił plany swojego gabinetu. W przemówieniu podkreślił, że jego rząd nie będzie rządem skrajności i pokazał siebie jako polityka nie prawicowego, ale centrowego. Pytanie, czy również samodzielnego i czy z takim planem działania zbuduje swoje zaplecze polityczne.

Całe expose Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek został powołany na urząd premiera, we wtorek wygłosił w Sejmie swoje expose. Publikujemy całość jego przemówienia.

Spór o Puszczę. Premier po stronie ministra

Kolejne wystąpienie i podtrzymanie swojego zdania. Pełnomocniczka Komisji Europejskiej przekonywała, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie powstrzyma kornika. Z kolei minister środowiska Jan Szyszko mówił, że Puszcza była użytkowana przez człowieka już od dawna. Do dyskusji włączył się nowy premier Mateusz Morawiecki. Jego stanowisko w tej sprawie, zaprezentowane podczas wtorkowego expose, pokrywa się z tym głoszonym przez ministra środowiska.

"Polska" i "gospodarka". Najczęściej używane słowa z expose premiera

Premier Mateusz Morawiecki przez ponad godzinę przedstawiał we wtorek w Sejmie swoje expose. Mówił między innymi o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia, środowisku, gospodarce, czy nowych inwestycjach. Jednymi z najczęściej używanych przez niego słów były między innymi: "Polska, "gospodarka", "państwo", czy "praca".

Departament Stanu USA: wolne i niezależne media są filarem demokracji

Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni kierunkiem, w jakim zdaje się zmierzać Polska - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. - Wolne i niezależne media są jednym z głównych filarów demokratycznego państwa - oświadczyła, komentując decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania przez TVN24 kryzysu politycznego w grudniu ubiegłego roku. Departament Stanu USA wydał też oświadczenie w tej sprawie.

Sieć pomocy

Kolejny zastrzyk gotówki dla ojca Rydzyka - blisko 800 tysięcy złotych od Ministerstwa Sprawiedliwości na "przeciwdziałanie przestępczości". W tym konkursie pieniądze dostały jeszcze inne organizacje - choć jak sprawdził Artur Zakrzewski - większość z nich nie ma doświadczenia w tej dziedzinie. Z kolei te, które doświadczenie mają i od lat pomagają ofiarom przemocy o tym konkursie - wartym siedem milionów złotych - nawet nie wiedziały.

Gra zespołowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało 160 tysięcy złotych na promocję Polski za granicą. Pieniądze trafiły na konto prawicowego stowarzyszenia, które do wspomnianej promocji wybrało zespół grający tak zwany "patriotyczny rock", ale zamiast trzech koncertów dla tysięcznej publiczności w Wielkiej Brytanii, skończyło się na dwóch występach dla - to nie żart - 30 osób. Choć nie tego się spodziewano, rozgłos i tak jest, bo zespół czuje się oszukany przez organizatora, więc Jacek Tacik pyta: na co poszły te publiczne pieniądze?

(Bez)cenne wsparcie

Jacek Smaruj pokaże, jak z budżetu państwa do imperium toruńskiego redemptorysty popłynęły przez dwa lata ponad 73 miliony złotych. Najwięcej od ministrów Szyszki i Ziobry. Kwota robi wrażenie, ale o ile wiadomo, kto w rządzie i jakie sumy przekazuje duchownemu - o tyle trudno ustalić, jak fundacje i uczelnia Tadeusza Rydzyka te pieniądze wydają.

Jury Grand Press apeluje o poszanowanie niezależności mediów

Jury Grand Press wyraziło "zdecydowany protest" przeciwko decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania przez TVN24 kryzysu politycznego w grudniu ubiegłego roku. Wezwało KRRiT do "poszanowania dla niezależności mediów w Polsce" i cofnięcia decyzji.

Wojciech Bojanowski Dziennikarzem Roku

Wojciech Bojanowski, dziennikarz "Faktów" TVN otrzymał we wtorek nagrodę Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press. Zdobył też nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Dziennikarze "Superwizjera" Anna Barańska-Całek i Michał Fuja zostali wyróżnieni w kategorii "Reportaż telewizyjny".

Morawiecki: całym sercem wspieram reformę sądownictwa

Czy was nie kłuje w oczy to, że jeszcze dzisiaj w Sądzie Najwyższym jest kilku sędziów, którzy byli sędziami stanu wojennego? - pytał we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do posłów opozycji. Oświadczył, że całym sercem wspiera reformę wymiaru sprawiedliwości.

"Miałem takie poczucie, jakbym słuchał syntezatora mowy"

Jak można zacząć swoje expose od powiedzenia że będą te same priorytety, te same cele? To po co jest tak naprawdę ta zmiana? - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Rafał Trzaskowski (PO), komentując wygłoszone we wtorek expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

"Miałem takie poczucie, jakbym słuchał syntezatora mowy"

Jak można zacząć swoje expose od powiedzenia że będą te same priorytety, te same cele? To po co jest tak naprawdę ta zmiana? - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Rafał Trzaskowski (PO), komentując wygłoszone we wtorek expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

Byli premierzy o expose. "Taki ładny esej"

Dobrze mieć marzenia i ambicje, tylko tutaj mamy polityka, który z tych marzeń będzie musiał składać sprawozdania - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller, komentując expose nowego szefa rządu Mateusza Morawieckiego. - To było takie prezentowanie kawałek po kawałku różnych, często bardzo nierówno przygotowanych przez resorty propozycji - ocenił z kolei inny były premier Waldemar Pawlak.