Najnowsze

Najnowsze

Niemcy na przykład

Niemcy jako przykład, na który minister Ziobro często powołuje się broniąc swoich rewolucyjnych pomysłów. Sprawdzamy - ile prawdy jest w jego słowach o tym, że w Niemczech to politycy wybierają sędziów. Arkadiusz Wierzuk był w kilku landach, rozmawiał z sędziami i prawnikami (którzy - co ciekawe - są dobrze zorientowani w tym, co mówi i co chce zrobić z sądami polski minister) i tłumaczą, jak wymiar sprawiedliwości działa u nich - wyraźnie podkreślając, że w Niemczech - ani w landach ani w rządzie federalnym - minister sprawiedliwości nie jest jednocześnie prokuratorem generalnym.

Odrzucony reformator

Człowiek, którego Ziobro zatrudnił do pisania ustaw o reformie wymiaru sprawiedliwości. Sędzia Jacek Ignaczewski napisał je i zwolnił się, bo okazało się, że nie takich reform chce minister. W rozmowie z Tomaszem Marcem - niedawny współpracownik Zbigniewa Ziobry pierwszy raz publicznie tłumaczy kluczowe różnice i stawia mocną tezę o stanie wojny między władzą wykonawczą i sądowniczą.

"Niemcy mają bardzo dużo cierpliwości, ale ta cierpliwość wszędzie się kończy"

- Tłumaczę to trochę gorączką kampanii wyborczej w Niemczech - tak Jarosław Sellin (PiS) w "Kropce nad i" skomentował słowa Angeli Merkel, która powiedziała, że w sprawie praworządności w Polsce "nie może trzymać języka za zębami". - Naruszanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość powoduje, że nawet kanclerz Merkel puszczają nerwy - mówił z kolei Rafał Trzaskowski (PO).

"Niemcy mają bardzo dużo cierpliwości, ale ta cierpliwość wszędzie się kończy"

- Tłumaczę to trochę gorączką kampanii wyborczej w Niemczech - tak Jarosław Sellin (PiS) w "Kropce nad i" skomentował słowa Angeli Merkel, która powiedziała, że w sprawie praworządności w Polsce "nie może trzymać języka za zębami". - Naruszanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość powoduje, że nawet kanclerz Merkel puszczają nerwy - mówił z kolei Rafał Trzaskowski (PO).

Mucha: słowa kanclerz Merkel wpisują się w kampanię wyborczą w Niemczech

- Niefortunnie się zdarzyło, że takie wypowiedzi się pojawiają - mówił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta w "Faktach po Faktach" TVN24. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Angeli Merkel, kanclerz Niemiec oraz Emmanuela Macron, prezydenta Francji , którzy w ostatnim czasie poważnie skrytykowali polski rząd. Gościem drugiej części programu był Andrzej Olechowski.

Defraudacje związane z rezydencją Putina. Biznesmen zatrzymany

Sąd w Moskwie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie Dmitrija Siergiejewa, dyrektora petersburskiej firmy Bałtstroj. Zastosowanie środka zapobiegawczego ma związek ze śledztwem dotyczącym defraudacji przy budowie obiektów w rezydencji prezydenta Władimira Putina w Nowo-Ogariewie pod Moskwą.

Mucha: słowa kanclerz Merkel wpisują się w kampanię wyborczą w Niemczech

- Niefortunnie się zdarzyło, że takie wypowiedzi się pojawiają - mówił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta w "Faktach po Faktach" TVN24. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Angeli Merkel, kanclerz Niemiec oraz Emmanuela Macron, prezydenta Francji , którzy w ostatnim czasie poważnie skrytykowali polski rząd.

FSB na tropie znanego reżysera. Bada kontakty i powiązania

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa została zaangażowana w sprawę karną, którą objęty jest znany reżyser filmowy i teatralny Kiriłł Sieriebriennikow - podały rosyjskie media. Zarzuty wobec reżysera dotyczą defraudacji środków publicznych.

Zabójstwo Iwony Cygan. Sąd przedłużył areszty podejrzanym o utrudnianie śledztwa

Kolejne trzy miesiące spędzą w areszcie podejrzani o utrudnianie śledztwa w sprawie zabójstwa Iwony Cygan przed 19 laty. Na wniosek prokuratury Sąd Okręgowy w Tarnowie we wtorek po raz kolejny przedłużył stosowanie wobec nich aresztu do 15 grudnia. Areszty przedłużono także wobec pięciu byłych funkcjonariuszy policji, podejrzanych o niedopełnienie obowiązków służbowych, przekroczenie uprawnień i utrudnianie śledztwa.

Polska oczami Merkel i Macrona

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zabrała głos w sprawie Polski. Przyznała, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie stanu praworządności w naszym kraju. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami". Jednocześnie zapowiedziała, że o praworządności w Polsce będzie "wyczerpująco" rozmawiała z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. To nie pierwszy tego typu głos europejskiego przywódcy na temat Polski w ostatnim czasie. Wcześniej w dużo ostrzejszym tonie wypowiadał się m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron. O tym, co Polska powinna zrobić w kontekście tego typu ocen płynących zza granicy dyskutowali goście programu Tak jest: Marek Jakubiak i Michał Kamiński.

"Otwarta lekcja" Putina o przyszłości Rosji

1 września Władimir Putin planuje poprowadzić otwartą lekcję w jednej ze szkół Jarosławia - podał dziennik "Kommiersant", powołując się na kremlowskie źródła. To będzie kolejne spotkanie prezydenta z młodzieżą, które - zdaniem ekspertów - są elementem prowadzonej nieformalnie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2018 roku.

Ziobro: sędzia jest pokornym sługą ustawy

- Apele, aby sędziowie nie podejmowali się obowiązków prezesów sądów, mówią o stanie upolitycznienia pewnych środowisk sędziowskich - ocenił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O nieobejmowanie stanowisk prezesów sądów oraz innych stanowisk funkcyjnych, które mogą zostać zwolnione po ostatniej nowelizacji ustroju sądów, zaapelowało ostatnio do sędziów Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Tobiszowski: górnictwo wstało z kolan

Obecny rok w górnictwie węgla kamiennego pokazuje, że branża wstała z kolan – powiedział podczas otwarcia targów górniczych wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Jak wyjaśnił, to wniosek nie tylko na podstawie wyników, ale też rozmów z przedstawicielami sektora.

Szydło: niech partykularne interesy państw nie przysłaniają zadania

W ostatnim czasie pojawiły się niesprawiedliwe dla Polski wypowiedzi niektórych unijnych polityków. Dlatego pragnę jasno i wyraźnie podkreślić: Polska jest państwem praworządnym i demokratycznym. Polska jest krajem solidarnym i proeuropejskim - przekonywała w opublikowanym we wtorek na portalu społecznościowym nagraniu premier Beata Szydło.

OBWE krytykuje Trumpa: naraża dziennikarzy na niebezpieczeństwo

Określając mass media jako kłamliwe, prezydent USA Donald Trump podkopuje ich rolę w demokratycznym społeczeństwie jako krytycznego recenzenta działań władzy - ocenił specjalny przedstawiciel Organizacji na rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw mediów w liście do szefa dyplomacji USA Rexa Tillersona.

Ziobro: nie podejrzewałem Komisji Europejskiej o taki brak profesjonalizmu

- Będziemy analizować polską odpowiedź na nasze rekomendacje. To dwanaście stron, czyli sporo materiału, z którym musimy się zapoznać - poinformowała we wtorek rzeczniczka Komisji Europejskiej. Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Komisja już odrzuciła przekazaną w poniedziałek przez Polskę odpowiedź. - To zachowanie wskazuje na pewien brak profesjonalizmu - stwierdził.

Dziewczynka zniknęła z wesela. Dwa dni poszukiwań bez efektu

Dziewięciolatka w jednym momencie była w pokoju dla dzieci zorganizowanym na czas wesela, a chwilę później zniknęła bez śladu. Uczestnicy zabawy we francuskim mieście Pont de Beauvoisin próbowali ją znaleźć, ale bez skutku. Nie pomogła policja, śmigłowiec i psy tropiące. Dziecko przepadło.

Polak skazany po zamieszkach w Hamburgu. Sąd mu nie uwierzył

Sąd rejonowy w Hamburgu skazał we wtorek na sześć miesięcy w zawieszeniu Polaka aresztowanego na początku lipca, podczas odbywającego się w tym mieście spotkania na szczycie G20. Sąd uznał 24-latka winnym naruszenia ustawy o broni i materiałach wybuchowych. Kara jest zgodna z wnioskiem prokuratury.

Ziobro: polscy śledczy wyjechali do Rimini

- Strona włoska wykazuje pełną otwartość na współpracę z nami w zakresie ścigania tych bardzo groźnych bandytów - powiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas wtorkowej konferencji, komentując śledztwo w sprawie napaści na polską parę we włoskim Rimini.

Z dnia na dzień zburzyli kościół. Ksiądz broni swojej decyzji

Proboszcz z poznańskiego Moraska twierdzi, że rozbiórka opuszczonego kościoła była zgodna z prawem. Murem za nim stoi część parafian. Urzędnicy jednak nie mają wątpliwości - pozwolenia na rozbiórkę świątyni nie było. - Z naszego punktu widzenia był to obiekt zabytkowy - mówi przedstawicielka biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Po wizycie Putina na Węgrzech: treść rozmów "skrywa mrok"

Zapowiedź rozpoczęcia w styczniu prac nad rozbudową węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu oraz deklarację, że Rosja gwarantuje 12 miliardów dolarów na pokrycie jej kosztów akcentuje we wtorek po wizycie prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie prorządowa prasa.