Najnowsze

Najnowsze

Premier o "haniebnych wyrokach". Ilu sędziów Sądu Najwyższego orzekało w stanie wojennym?

Mateusz Morawiecki kolejny raz, tym razem na forum Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie stanu wojennego, którzy wydawali "haniebne wyroki". Sprawdziliśmy zatem, czy zasiadali i zasiadają w nim sędziowie, którzy orzekali w stanie wojennym. Obecnie jest ich dwóch. Morawiecki nie wytłumaczył na czym polega "haniebność" ich wyroków. Sami zainteresowani dowodzą, że w stanie wojennym zachowali się godnie i niezależnie.

"Tak dla izraelskiej ambasady w Rijadzie"

Saudyjski dziennikarz Daham al-Enzi napisał w gazecie internetowej Al-Khaleeg, że w Jerozolimie powinna zostać otwarta ambasada saudyjska, a następca tronu Mohammad bin Salman powinien wystąpić w Knesecie. W niedzielę artykuł ten wywołał mieszane reakcje w mediach.

Polska "będzie bardzo twardo walczyć o swoje racje". Politycy PiS na spotkaniach z wyborcami

Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe - mówił w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki. Politycy PiS m.in Jarosław Sellin i Anna Zalewska odwiedzili kolejne miejscowości w ramach trwającego od kilku miesięcy objazdu członków partii po Polsce.

Karczewski: pamiętamy o miejscach kaźni Polaków

Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach kaźni Polaków, także o tych, które są tutaj zapomniane. Stosunki z Niemcami musimy budować na prawdzie - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski pod pomnikiem ofiar obozu koncentracyjnego Katzbach we Frankfurcie nad Menem.

Były prezydent Brazylii pozostanie w więzieniu

Przewodniczący sądu apelacyjnego zarządził w niedzielę, że były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva pozostanie w więzieniu. Werdykt ten wydał po wcześniejszych dwóch sprzecznych decyzjach innych sędziów.

Wysłannik "Faktów" TVN: zmniejsza się powierzchnia, która jest dostępna na półce skalnej

Na północy Tajlandii trwają prace nad wznowieniem akcji ratunkowej w jaskini, gdzie wciąż uwięzionych jest ośmiu chłopców drużyny piłkarskiej i ich trener. - Przez intensywne opady poziom powody w jaskini rośnie. To powoduje, że droga, która jest do przebycia w tunelach, się wydłuża - relacjonował reporter TVN24 i "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski. W TVN24 trwa wydanie specjalne.

Zmarła kobieta zatruta nowiczokiem. "Barbarzyński akt"

Brytyjska policja metropolitalna poinformowała o śmierci 44-letniej Dawn Sturgess, która była jedną z dwóch osób hospitalizowanych w ubiegłą sobotę z powodu otrucia rosyjskim bojowym toksycznym środkiem typu Nowiczok.

Awans do finału to za mało. "Desperacko chcemy tytułu"

Awans do wielkiego finału to za mało, interesuje ich pełna pula, czyli zwycięstwo w rosyjskim mundialu. - Jeżeli celu nie osiągniemy, cała Belgia będzie bardzo rozczarowana - wyznał na konferencji prasowej obrońca Czerwonych Diabłów, Thomas Vermaelen.

Bodnar: pan prezydent nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności

- Prezydent nie podjął żadnej formalnej decyzji, która by się odnosiła do pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego - powiedział w "Faktach po Faktach" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób spór o przejście w stan spoczynku I prezes SN, profesor Małgorzaty Gersdorf.

Bodnar: pan prezydent nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności

- Prezydent nie podjął żadnej formalnej decyzji, która by się odnosiła do pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego - powiedział w "Faktach po Faktach" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób spór o przejście w stan spoczynku I prezes SN, profesor Małgorzaty Gersdorf. W pierwszej części programu, gośćmi byli Cezary Abramowski - ratownik i instruktor nurkowania jaskiniowego oraz Jacek Santorski, psycholog społeczny.

Wykoleił się pociąg w Turcji. Zabici i ranni

Dziesięć osób zginęło, a ponad 70 odniosło obrażenia, gdy w niedzielę wykoleił się w północno-zachodniej Turcji pociąg pasażerski - informują tureckie media, powołując się na przedstawicieli władz.

Dekret władz w Ankarze. Tysiące Turków straciło pracę

Ponad 18 tysięcy osób zatrudnionych w sektorze publicznym w Turcji, w większości policjantów i przedstawicieli armii, ale też nauczycieli i wykładowców akademickich, zostało zwolnionych - wynika z opublikowanego w niedzielę dekretu władz w Ankarze. Według tureckich mediów to ostatni dekret władz przed zniesieniem stanu wyjątkowego, które - jak twierdzą - ma nastąpić w poniedziałek.

"Wykorzystaliśmy cały tlen". Szef akcji ratunkowej tłumaczy decyzję o przerwie

Nasza operacja okazała się bardziej skuteczna, niż się spodziewaliśmy - powiedział na konferencji prasowej Narongsak Osottanakorn, szef akcji ratunkowej w Tajlandii. Potwierdził, że w niedzielę udało się wydostać na powierzchnię czterech z 12 chłopców, którzy utknęli w jaskini wraz z trenerem. Akcja została przed nocą przerwana na "10-20 godzin", aby uzupełnić zapasy tlenu.

Jedyny unijny przywódca na zaprzysiężeniu Erdogana

Prezydent Bułgarii Rumen Radew jako jedyny szef państwa Unii Europejskiej będzie obecny na poniedziałkowym zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Turcji Recepa Tayypa Erdogana w Ankarze - poinformowała w niedzielę agencja BTA.

"Żenujący obrazek, kiedy prezydent boi się obronić swojej decyzji"

Goście "Ławy polityków" dyskutowali w niedzielę o zmianach wprowadzonych w Sądzie Najwyższym. Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej ocenił, że "w tej sytuacji prezydent Andrzej Duda okazuje się tchórzem". Z kolei Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski stwierdził, że "robienie awantury i angażowanie się sędziów w walkę polityczną to jest zły znak". Gośćmi programu byli też: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Eugeniusz Kłopotek (PSL).