Najnowsze

Najnowsze

Syn broni ojca oskarżanego o zbrodnie na Polakach. "To komiczne a zarazem smutne"

Żeby kogoś oskarżać, trzeba mieć dowody i świadków, czego w tej sprawie ewidentnie brakuje. I to od samego początku - uważa syn Michela K. podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Instytutu Pamięci Narodowej na jego rozkaz - gdy był dowódcą podległej Niemcom kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony - wymordowano kilkudziesięciu Polaków. Polska zamierza domagać się jego wydania od USA, gdzie mieszka K. Materiał programu "24 godziny".

Będzie czystka w dyplomacji. Ambasadora Przyłębskiego może nie objąć

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza zrobić czystkę w dyplomacji. Nie wiadomo jednak, czy ustawa o służbie zagranicznej obejmie Andrzeja Przyłębskiego, polskiego ambasadora w Berlinie, który miał poświadczyć nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że władze Prawa i Sprawiedliwości miały informacje o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w czasach studenckich. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kolejny akt wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Na Ukrainie ponownie został zniszczony pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. W styczniu wandale wysadzili ten monument w powietrze. W lutym udało się pomnik odnowić.

Europa wstrzymuje dziś oddech. Populiści chcą zwycięstwa w Holandii

W środowych wyborach parlamentarnych Holendrzy decydują w dużej mierze o różnie rozumianej tożsamości kraju - wskazują komentatorzy śledzący kampanię, która otwiera rok "superwyborów" w Europie. Kilkanaście ugrupowań, jakie najprawdopodobniej wejdą do parlamentu w Hadze rozciąga się w swych hasłach między biegunami wyznaczanymi przez skrajny liberalizm i antyimigranckie i antyunijne nastawienie Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa.

Mogherini: Syrii potrzeba "zastępczego pokoju"

Syria potrzebuje "zastępczego pokoju" , wspieranego przez wspólnotę międzynarodową, w miejsce tzw. wojny zastępczej, która trwa od sześciu lat i uśmierciła ponad 320 tysięcy ludzi - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Tsunami trwa. Lista odchodzących dowódców się wydłuża

Nie ustają doniesienia o kolejnych odejściach najwyższych dowódców polskiego wojska. Teraz do tej listy dołącza generał Jerzy Gut, odpowiadający za wojska specjalne. Za rządów Antoniego Macierewicza w MON w półtora roku zmieniła się większość najwyższych dowódców.

Jednolita cena książki, by ratować księgarnie? "Czytelnik zapłaci więcej"

Jednolita cena książki przez rok od premiery to propozycja Polskiej Izbie Książki, która przygotowała projekt ustawy w tej sprawie. Zmiany - zdaniem pomysłodawców - mają pomóc w ratowaniu małych księgarni. Część ekspertów twierdzi jednak, że czytelnik będzie musiał przez to płacić za książki więcej, a czytelnictwo z roku na rok i tak spada. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Niemiecki rząd nie wyklucza zakazu wjazdu dla tureckich polityków

Po szeregu obraźliwych wypowiedzi ze strony tureckiej, szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier zagroził Turcji we wtorek jako pierwszy przedstawiciel rządu Angeli Merkel wydaniem zakazu wjazdu do Niemiec dla tureckich polityków chcących uczestniczyć w wiecach wyborczych.

Dyplomaci do lustracji

Zaczynamy od Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zamierza zrobić czystkę w dyplomacji. Projekt ustawy zakłada zwolnienie wszystkich dyplomatów, którzy współpracowali ze służbami PRL. Prawie wszystkich, bo Andrzej Przyłębski - polski ambasador w Berlinie, który miał poświadczyć nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym - ustawą na razie ma nie być objęty. Arleta Zalewska

Polacy bez gwarancji po Brexicie

Brexit coraz bliżej. Premier Wielkiej Brytanii dostała zielone światło od parlamentu, a Polacy mieszkający na Wyspach zadają pytanie - zostać czy wracać? Jaka przyszłość ich czeka i czy mogą liczyć na obietnice wyborcze, które w czasie ostatniej kampanii były wypowiadane głośno i często – "wracajcie, państwo polskie was przyjmie". Maciej Warsiński

Jednolita cena książki?

Jednolita cena książek przez rok od premiery. Projekt już jest - są i argumenty. Regulacja ma pomóc małym księgarniom, ale czytelnik będzie musiał zapłacić więcej, a czytelnictwo z roku na rok i tak spada. Paulina Chacińska

Żałoba zamiast wesela

Tragedia po operacji plastycznej w Częstochowie. Zamiast ślubu był pogrzeb. 34-letnia Anna poddała się zabiegowi liposukcji, bo chciała pięknie wyglądać w dniu ślubu. Przypłaciła to życiem, zostawiając przyszłego męża i swoją córkę. Maria Mikołajewska pyta lekarzy o usuwanie tkanki tłuszczowej. Ci przestrzegają - to nie banalny zabieg, a poważna operacja.

Symbole z ograniczeniami

Tę batalię kobiety z Belgii i Francji przegrały. Po tym jak zostały zwolnione z pracy - bo odmówiły zdjęcia chust z głowy - postanowiły walczyć o swoje prawa w Trybunale Sprawiedliwości. Ten nie miał wątpliwości - pracodawca może zakazać noszenia symboli religijnych. Czy wyrok jest wiążący? Michał Tracz.

Saudyjski książę odwiedził Trumpa

Książę Muhammad ibn Salman as-Saud spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Syn króla Salmana, drugi wicepremier i minister obrony jest pierwszym saudyjskim przedstawicielem odwiedzającym Waszyngton za prezydentury Trumpa.

Boko Haram publikuje dowody egzekucji "szpiegów"

Islamistyczna sekta Boko Haram zamieściła we wtorek w internecie nagranie wideo pokazujące egzekucję trzech mężczyzn. Zostali oskarżeni przez to ugrupowanie o to, że byli nigeryjskimi szpiegami.

Kulisy wojny

Tak, jak dobrzy znajomi Saryusza-Wolskiego nie rozumieją tego, co zrobił, tak Europa nie rozumie, dlaczego Polska nie poparła Polaka na ważne unijne stanowisko. O tym, że w naszym kraju toczy się ostry polityczny spór wszyscy w Brukseli oczywiście wiedzą, ale są zaskoczeni, że rząd PiS zaryzykował dla tego sporu spektakularną porażkę Polski w Unii. Tak mówią o kulisach tego szczytu dziennikarze z całej Europy, z którymi rozmawiał tam na miejscu Arkadiusz Wierzuk.

Ostatnia misja

Jacek Saryusz-Wolski - mało kto zrobił dla wejścia Polski do Unii Europejskiej tyle, co on, ale teraz on właśnie stał się symbolem Polski osamotnionej w Unii. Dlaczego, stawiając na szali całą swoją karierę, wszedł do gry z góry skazanej na porażkę? On sam nie rozmawia z mediami, więc Brygida Grysiak zapytała o to jego dobrych znajomych.

Magierowski o odejściach z armii: Trudno ich zatrzymywać siłą

- Dopóki te dymisje i te zmiany personalne nie doprowadzają do destabilizacji sytuacji w wojsku, to oczywiście sytuacja jest opanowana i prezydent Duda, jako zwierzchnik sił zbrojnych, nie ma powodu do niepokoju - mówił o zmianach w polskiej armii i dymisji generała Jerzego Guta, szefa Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego prezydenta Andrzeja Dudy. Gościem w drugiej części "Faktów po Faktach" był wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Fala odejść z armii. "Trudno ich zatrzymywać siłą"

- Dopóki te dymisje i te zmiany personalne nie doprowadzają do destabilizacji sytuacji w wojsku, to oczywiście sytuacja jest opanowana i prezydent Andrzej Duda jako zwierzchnik sił zbrojnych nie ma powodu do niepokoju - mówił w "Faktach po Faktach" o zmianach w polskiej armii i dymisji generała Jerzego Guta, szefa Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego prezydenta.