Najnowsze

Najnowsze

Rzeczniczka Departamentu Stanu o Polsce: będziemy śledzić rozwój sytuacji bardzo uważnie

Przedstawiliśmy nasze obawy dotyczące rządów prawa i zmian w tym zakresie w Polsce. Chcę, żeby to było jasne. Polska ma prawo do przeprowadzania reform dotyczących sądownictwa, ale takie reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i najwyższymi standardami prawa międzynarodowego - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. - Będziemy śledzić rozwój sytuacji bardzo uważnie - dodała.

"Czerpanie z pomysłów PiS to dobre rozwiązanie". Dawne propozycje w projekcie prezydenta

Sąd ponad sądami, czyli skarga nadzwyczajna, dzięki której będzie można podważyć każdy prawomocny wyrok i to z ostatnich 20 lat. Projekt prezydenta Dudy - to dawny pomysł PiS - taki supersąd ma dać obywatelom większe poczucie sprawiedliwości. Nic podobnego dotąd nie wymyślono w demokratycznym świecie, ale sędziowie są przekonani, że zamiast tej większej sprawiedliwości, będzie gigantyczny chaos i paraliż wymiaru sprawiedliwości. Materiał programu "Czarno na białym".

Czy PiS wysłucha Zofii Romaszewskiej?

Nie ma zgody na linii PiS-prezydent, ale coraz głośniej słychać głos Zofii Romaszewskiej. Doradczyni Andrzeja Dudy, od lat związana z PiS najpierw skłoniła prezydenta do weta, a teraz dyscyplinuje Zbigniewa Ziobro i powtarza, że to prezydent ratuje obóz "dobrej zmiany" przed nieszczęściem. Czy PiS wsłucha się w jej słowa, jak życzyłby sobie tego rzecznik prezydenta?

Zamieszanie wokół wynagrodzenia byłej szefowej kancelarii Dudy

Z polityki do biznesu przeszła już kilka miesięcy temu, ale zapowiadała, że do czasu zmian w prawie nie będzie pobierać pensji. Chodzi o byłą szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. "Fakt" donosi, że za czas, gdy pracowała bez wynagrodzenia, otrzymała właśnie wyrównanie. To, bagatela, 100 tysięcy złotych. Opozycja znów mówi o "misiewiczach" w spółkach. PiS, że pieniądze się należą.

Nadzieja i rozczarowanie

Prezes Sądu Najwyższego, która dla PiS stała się symbolem obrony sędziowskiej kasty, a dla opozycji nadzieją na obronę niezawisłości sądów. Ale gromy posypały się na nią ostatnio także z tej drugiej strony. I w rozmowie z Piotrem Świerczkiem profesor Małgorzata Gersdorf nie tylko ocenia prezydenckie projekty ustaw, ale też odpowiada na krytykę, jaka spotkała ją po tym, gdy w Pałacu Prezydenckim wzięła udział w zaprzysiężeniu nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, tak zwanego sędziego dublera.

Teatr prezydenta

Prezydenckie ustawy o sądach. Jak zapowiadał sam Andrzej Duda, miały one naprawiać zawetowane wcześniej ustawy PiS, ale zasadnicza wątpliwość została: czy władza chce naprawiać sądy, łamiąc przy tym konstytucję? To, co jest w tych projektach oraz sposób, w jaki prezydent swoje pomysły przedstawił, a po czterech godzinach już je zmieniał, budzi podejrzenia, że w istocie nie ma znaczącej różnicy między propozycjami Andrzeja Dudy a tymi, które ma jego partia. Jest za to polityczny teatr, który tylko stwarza wrażenie takiej różnicy zdań. Czemu miałoby to służyć?

Sąd ludowy

Sąd ponad sądami, czyli skarga nadzwyczajna, dzięki której będzie można podważyć każdy prawomocny wyrok, i to z ostatnich 20 lat. Projekt prezydenta Dudy to dawny pomysł PiS. Taki supersąd ma dać obywatelom większe poczucie sprawiedliwości. Nic podobnego dotąd nie wymyślono w demokratycznym świecie, ale sędziowie, z którymi rozmawiał Tomasz Marzec są przekonani, że zamiast tej większej sprawiedliwości będzie gigantyczny chaos i paraliż wymiaru sprawiedliwości.

"Prezydent blokując ustawy PiS, uratował obóz dobrej zmiany"

Prezydent ratuje obóz dobrej zmiany przed nieszczęściem. Myślę, że oni się dogadają na końcu w Sejmie, nie wyobrażam sobie, żeby nie. Tak wygląda polityka - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Zofia Romaszewska, doradca społeczny prezydenta i działaczka opozycji w PRL. - Myślę, że to się skończy jakimś kompromisem - dodała.

Erdogan proponuje Amerykanom wymianę: duchowny za duchownego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaproponował Stanom Zjednoczonym wymianę islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, od lat mieszkającego w Pensylwanii i oskarżanego przez Ankarę o przygotowanie puczu z lipca 2016 r., na przetrzymywanego w Turcji pastora Andrew Brunsona.

"Prezydent blokując ustawy PiS, uratował obóz dobrej zmiany"

Prezydent ratuje obóz dobrej zmiany przed nieszczęściem. Myślę, że oni się dogadają na końcu w Sejmie, nie wyobrażam sobie, żeby nie. Tak wygląda polityka - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Zofia Romaszewska, doradca społeczny prezydenta i działaczka opozycji w PRL. - Myślę, że to się skończy jakimś kompromisem - dodała.

Saudyjka wiceburmistrzem. Pierwszy raz w historii

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej kobieta objęła wysokie stanowisko - podały władze królestwa. Mianowanie jej wiceburmistrzem jest częścią planu króla Salmana "Wizja 2030". Dobę wcześniej król zezwolił Saudyjkom na kierowanie samochodem.

Kardynał wzywa do solidarności wobec uchodźców

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx wezwał w czwartek w Fuldzie kraje europejskie do okazania solidarności uchodźcom i uczciwego podziału ciężarów wynikających z kryzysu migracyjnego. Jego zdaniem biskupi nie powinni unikać politycznych komentarzy.

Książę Harry i dwulatka. Wspólne kibicowanie, wspólny popcorn

Dwuletnią Emily, jak się wydaje, bardziej niż urok brytyjskiego księcia Harry'ego ujął jego kubełek z popcornem. Sceny przekomarzania się księcia i dziewczynki na trybunach podczas Invictus Games zarejestrowały kamery. Harry od kilku dni przebywa w Toronto w Kanadzie, gdzie odbywają się zawody sportowe dla weteranów poszkodowanych w czasie misji wojskowych. Emily sama jest córeczką weterana.

Polityczny spór o in vitro

Opozycja bije na alarm - to może być koniec finansowania samorządowych programów in vitro. Według nowego rządowego projektu ustawy, jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych (która podlega ministrowi zdrowia) negatywnie oceni lokalny program wspomagający sztuczne zapłodnienie, to samorządy - pod groźbą wysoki kar finansowych - nie będą mogły wdrażać leczenia. Politycy PiS uspokajają, że dotychczas niemal wszystkie takie programy in vitro otrzymywały pozytywną opinię Agencji. Opozycja nie wierzy w dobre intencje rządzących, zwłaszcza że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest przeciwnikiem stosowania tej metody leczenia bezpłodności. Projekt trafił już do Sejmu, odbyło się już jego pierwsze czytanie. O jego zapisach i kontrowersjach rozmawiali w programie Tak jest członkowie komisji zdrowia - Bartosz Arłukowicz z PO i Tomasz Latos z PiS.