Janusz Piechociński wygrał wyścig o fotel prezesa PSL. Jego kontrkandydat, dotychczasowy szef ludowców Waldemar Pawlak po porażce zapowiedział, że w poniedziałek złoży rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki. Pawlak szefem ludowców był od 2005 r. Wcześniej Stronnictwem kierował w latach 1991-1997.
Na kongresie PSL w hali BGŻ Arena w Pruszkowie zebrało się ponad tysiąc delegatów Stronnictwa, którzy wybrali nowe władze partii. Piechociński zyskał 547 głosów, Pawlak - 530.
Pawlak: odejdę z rządu
- Kongres zdecydował. (...) Ponieważ nie zgadzam się fundamentalnie z propozycjami Janusza Piechocińskiego, w poniedziałek złożę rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki - skomentował wyniki głosowania Waldemar Pawlak.
Były szef ludowców podziękował wszystkim, którzy "przez ostatnie siedem lat budowali potęgę PSL". - Zmieniliśmy rzeczywistość PSL - dzisiaj jest potężną partią, która współdecyduje o losach naszego kraju. To dla mnie było siedem wspaniałych lat - mówił Pawlak. - Dziękuję wszystkim, którzy byli życzliwi i zaangażowani - dodał.
Piechociński: Pawlak powinien zostać w rządzie
Tymczasem nowy prezes PSL w przemówieniu po ogłoszeniu wyników głosowania zaapelował do Pawlaka, by ten nie rezygnował z funkcji wicepremiera rządu. - Polska potrzebuje naszej wspólnej aktywności - powiedział do swego poprzednika na stanowisku szefa ludowców. - Nie wolno się na demokrację obrażać, wyroki demokracji trzeba przyjąć z pokorą - mówił Piechociński. Przypomniał, że w 2007 r. Pawlak poprowadził PSL z powrotem do władzy. - Dziś jesteś wicepremierem i ministrem gospodarki i tak powinno pozostać - powiedział do Pawlaka. Dodał, że jest on niezastąpiony w "koncepcji chronienia nie tylko Stronnictwa, ale i Polski".
W wyborach na szefa PSL Pawlak uznawany był za faworyta w starciu z Piechocińskim.
Szef PSL od lat
Pawlak szefem ludowców był od 2005 r. Wcześniej Stronnictwem kierował w latach 1991-1997.
W rządzie Donalda Tuska zasiad od początku jego istatnienia w 2005 r. Pełni funkcje wicepremiera i ministra gospodarki.
Wcześniej dwa razy był premierem: w 1992 oraz w latach 1993–1995. Jest posłem na Sejm nieprzerwanie od 1989 r.
Pełni także od lat funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Był kandydatem w wyborach prezydenckich w 1995 i 2010 r.
Autor: MON//bgr / Źródło: tvn24