Temperatura rośnie, a my zamiast czuć przypływ energii stajemy się ospali, mamy zawroty głowy i nudności. To może być odwodnienie organizmu. Radzimy co jeść i pić, by uniknąć niebezpiecznej utraty wody z organizmu, a przy tym w pełni wykorzystać gorący letni czas.
Poniedziałek to najgorętszy dzień, jaki mieliśmy w tym roku w Polsce. W niektórych miejscach termometry przekroczą 37 kreskę. Internista Piotr Grylgas podpowiada, jak w taki dzień skutecznie się ochronić przed żarem i jego negatywnymi skutkami.
Unikaj słońca
Osoby starsze powinny przebywać w miejscach zacienionych, a najlepiej w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dla osób chorujących na serce czy nadciśnienie lub tych, które przyjmują jakiekolwiek leki obniżające ciśnienie, przebywanie w pełnym słońcu jest absolutnie niewskazane. Pogoda, gdy jest parno i duszno, jest zaś dla nich bardzo niebezpieczna.
- Wówczas (przy takim klimacie - red.) parujemy całym ciałem, dlatego dość szybko dochodzi do odwodnienia. W takiej sytuacji następuje wzmożone działanie leków, co może doprowadzić do utraty przytomności - przypomina Piotr Gryglas.
Często uzupełniaj płyny
Specjalista przypomina o częstym piciu. - Mogą to być soki, woda czy herbata (...) W czasie odwodnienia tracimy bardzo dużo sody i potasu, dlatego wody mineralne są chętniej polecane. Tu chodzi o uzupełnienie płynów wewnątrzustrojowych. Elektrolity organizm sobie wyrówna, natomiast musimy dostarczać wodę i inne płyny - twierdzi Gryglas.
Nie ma przeciwwskazań, by płyn dostarczany do organizmu był chłodny. - Aczkolwiek uważajmy. Są osoby, które pijąc np. wodę z lodem lub inne chłodne płyny, przy takiej różnicy temperatur częściej zapadają na anginy - powiedział Gryglas.
W zwykłych okolicznościach człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów na dobę. Natomiast w czasie upałów - jak przypomina lekarz - wzrasta na nie zapotrzebowanie nawet do 5 litrów, zwłaszcza, gdy w tak wysokich temperaturach uprawiamy sport lub bawimy się.
Dzieci powinny wypijać od 2 do 3 litrów napojów dziennie.
Nie przewodnij się
- Uwaga na osoby starsze z niewydolnością serca. One z kolei, przy konieczności częstszego uzupełniania płynów w czasie takich temperatur, mogą doprowadzić do sytuacji odwrotnej i się przewodnić. Wówczas będą odczuwać duszność i dojdzie do kłopotów z sercem - wylicza Gryglas.
Jedz lekko, unikaj mięsa
Ludzie często w czasie upałów przestają jeść mięso. Wynika to z mniejszego zapotrzebowania na kalorie w organizmie.
- Nie musimy dostarczać dużo tłustych potraw, wysokokalorycznych (...) Lepiej jeść owoce i warzywa czy lekkostrawne jogurty - radzi lekarz.
Przypomina, że lody nie są przeciwwskazane w czasie tak gorącego lata, a wręcz są polecane.
Jak rozpoznać odwodnienie
Odwodnione dziecko staje się apatyczne, ospałe, nagle traci chęć do zabawy.
Dorosłego dopadają nudności, wymioty, ma mroczki przed oczami, zawroty głowy i uczucie zbliżającego się zasłabnięcia.
Żadnego z tych objawów nie można lekceważyć. W takich sytuacjach jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem - podkreśla Gryglas.
Autor: zś//kdj / Źródło: tvn24