Smutna prawda o przemijaniu. "Nakarmić kamień" z tegoroczną Nagrodą Nike

Bronka Nowicka zdobyła Nike debiutancką książką "Nakarmić kamień"
Bronka Nowicka zdobyła Nike debiutancką książką "Nakarmić kamień"
Źródło: tvn24

- Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka - wyznaje Bronka Nowicka, opisując swoją książkę "Nakarmić kamień". Debiut Nowickiej otrzymał tegoroczną Nagrodę Literacką Nike.

Urodzona w 1974 roku Nowicka jest reżyserką i scenarzystką. Ukończyła łódzką Szkołę Filmową oraz ASP w Krakowie. Dzięki temu w swoim debiucie korzysta z bogactwa wyobraźni plastyczno-filmowej.

"Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego" - czytamy w opisie wydawniczym książki.

"Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi"

Jak twierdzi sama autorka, jej książka ma wymiar dokumentalny. - Dokumentalny nie znaczy autobiograficzny. Świat opisany w książce jest zbudowany ze wspomnień, ale nie są to wspomnienia w ich pierwotnej formie - podkreśliła autorka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" w maju 2016 roku.

- Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka - skomentowała Nowicka swój debiut."Nakarmić kamień" ma jednak mocne przesłanie filozoficzne - pełne poznanie świata jest dla człowieka niemożliwe. - Człowiek czuje podniecenie: tyle jest do poznania. I smutek - takiego ogromu nie przepuści przez młyn zmysłów, niemożliwe - wyjaśniała autorka.

100 tys. zł dla najlepszej książki roku

Nagroda Literacka Nike w tym roku została przyznana po raz 20. Jest to wyróżnienie za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić, nie można jej też nie przyznać. Lista 20 nominowanych została ogłoszona w maju. Na początku września z dwudziestki jury wybiera siedmiu finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Autor: tmw/ja / Źródło: tvn24.pl "Gazeta Wyborcza"

Czytaj także: