Najnowsze

Najnowsze

Zaskoczyli nie pierwszy raz

Komitet norweskiego parlamentu przyznający Pokojową Nagrodę Nobla decyzją o uhonorowaniu Baracka Obamy zaskoczył nie po raz pierwszy. W ponadstuletniej historii nagrody werdykty częściej budziły zdziwienie, niż były przyjmowane z powszechną akceptacją. Przypominamy kilka decyzji, na które świat patrzył z niedowierzaniem.

Remont łazienek za 0,5 mln zł. "Impresje gości najważniejsze"

Blisko pół miliona złotych - tyle kosztował będzie remont w budynku MSZ. "Odświeżenia" nie wymaga jednak kilkanaście pomieszczeń, co mógłby sugerować koszt remontu, a... aneks kuchenny i dwie łazienki na pierwszym piętrze. - Trzeba uwzględnić funkcję, jaką pełnią te dwie toalety. Ta część ministerstwa jest prawdziwą wizytówką kraju. Władza nie jest rozpustna - mówi w rozmowie z tvn24.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Strażnicy zwolnili Ajaksa

Psy ze szczecińskiego oddziału straży granicznej już wkrótce mogą stać się bezrobotne. W związku z reorganizacją służby, pracę w Szczecinie stracą ich przewodnicy, a los psów jest niepewny - donosi "Gazeta Wyborcza".

Berlusconi: wszyscy przeciwko mnie, z wyjątkiem narodu

Premier Włoch Silvio Berlusconi nie może pogodzić się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który odebrał mu immunitet. W kolejnej krytycznej pod adresem swoich przeciwników uwadze uznał, że wszyscy "z wyjątkiem narodu, który jest jedynym suwerenem w demokracji", są przeciwko jego rządowi.

"Afera za 500 milionów, a premiera nie stać na dymisję"

Czwartek, 8 października To pierwsza afera za 500 mln. Platforma mówi o standardach, my ich przestrzegamy – stwierdziła Beata Kempa (PiS) w programie "24 godziny". Sławomir Nitras (PO) z kolei przekonywał, że premier stara się wyjaśnić sprawę, a opozycja robi "polityczny cyrk".

Nowak "śmieje się z tego wszystkiego"

Płakać nie będzie. Żalu i goryczy nie odczuwa. Zamiast tego Sławomir Nowak "śmieje się z tego całego zamieszania", jakie wywołało ujawnienie afery hazardowej. Odchodzący "na wojnę" szef gabinetu politycznego premiera nie martwi się też, że w najbliższym czasie będzie narzekał na brak zajęć. - Nie wiem jak długo ta wojna będzie trwała i kto pozostanie przy życiu - zaznacza.

Rozrzutność dworu ukrócona

Do tej pory holenderska rodzina królewska obficie korzystała z kiesy państwowej. Teraz rząd zamierza pozbawić rodzinę królowej Beatrix niektórych przywilejów.

Sejm powiedział "nie" prezydentowi

Walka o kompetencje ministra sprawiedliwości zakończona. Zgodnie z przewidywaniami Sejm odrzucił prezydenckie weto do ustawy o prokuraturze, rozdzielającej funkcje ministra i prokuratora generalnego. Za podtrzymaniem weta głosowali tylko posłowie PiS.

Egzamin "na prawko" świętowała pijana za kółkiem

Jeszcze nie odebrała prawa jazdy, a już wie, że samochodu nie poprowadzi. Za spowodowanie wypadku po pijanemu 18-latce z Katowic grozi 4,5 roku więzienia. W chwili, gdy wjeżdżała w betonowy wiadukt, miała około promila alkoholu w organizmie.

Atak na autobus. Ponad 40 osób nie żyje

Bomba ukryta w samochodzie zniszczyła autobus w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu. Według pakistańskich władz w zamachu zginęło co najmniej 41 osób, a 100 zostało rannych.

Wypatrz złodzieja w internecie!

Jak przysłużyć się ludzkości nie ruszając się z domu, a przy tym nieźle zarobić? Zapisać się do programu łapania złodziei przez internet. Wszystko dzięki podłączonym do sieci kamerom przemysłowym.

Premier już nie "make love", ale "make war"

Koniec epoki miłości w wykonaniu PO, czas na wojnę - tak zmianę języka premiera, po jego czwartkowym przemówieniu w Sejmie, ocenia Paweł Wypych z kancelarii prezydenta. - Już nie jest "make love", ale "make war" - podkreślił minister w TVN24. Jednocześnie zapewnił, że opinia prezydenta w sprawie odwołania Mariusza Kamińskiego ze stanowiska szefa CBA zapadnie w ciągu kilku dni.

Suu Kyi współpracuje z juntą

Birmańska junta wojskowa przyjęła propozycję prześladowanej opozycjonistki Aung San Suu Kyi. Noblistka zaproponowała generałom współpracę, której efektem ma być zniesienie zachodnich sankcji nałożonych na Birmę.

Kilian do sportu. Bielecki i Gowin gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie

Jest pewniak na przejęcie schedy po Mirosławie Drzewieckim - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Nowym ministrem sportu ma zostać bliski współpracownik premiera, Krzysztof Kilian. Dużo większy kłopot Donald Tusk ma ze wskazaniem kandydatów na pozostałe stanowiska. Swoje problemy ze wskazaniem posłów do komisji śledczej mają też partie. Karuzela nazwisk ruszyła.

Azjaci przyciskają Kima

Phenian nie powinien dostawać pomocy gospodarczej, zanim nie podejmie konkretnych kroków w celu likwidacji swego programu nuklearnego. Przywódcy Korei Południowej i Japonii uzgodnili nowe podejście w rozmowach z Koreą Północną.

Rzucił rząd dla przyjaciela

Jeśli Schetyna odchodzi, to idę z nim - tak o przyczynie swojej dymisji mówi ustępujący minister z Kancelarii Premiera, Rafał Grupiński. Jak tłumaczy, z Grzegorzem Schetyną pracuje od 1982 r., więc w sytuacji, gdy wicepremier odchodzi z rządu, by kierować pracą klubu, on postanowił oddać się do dyspozycji premiera.

Pitera przestrzega Europę przed... korupcją

Dzień po wybuchu afery hazardowej Julia Pitera nauczała w Strasburgu europejskich polityków jak walczyć z korupcją - ustaliła "Rzeczpospolita". Kancelaria Premiera nie chciała tego ujawniać. Dlaczego? - Wyobrażacie sobie, co by się działo? - pyta jeden z polityków Platformy.

Sondaż: Tusk przegrywa w drugiej, L. Kaczyński w I turze

Donald Tusk oddala się od prezydenckiego fotela. Jeszcze na początku września chciało na niego głosować aż 43 proc. respondentów, w środę już tylko 31 proc., a w czwartek - 33 proc. ankietowanych przez instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Również według sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", w drugiej turze wyborów premiera pokonałby Włodzimierz Cimoszewicz.

Śmiertelne huragany i powodzie

Wezbrane rzeki zalewają osady, pola i drogi. Pękają tamy, a tysiące ludzi są odciętych od świata. Filipiny kolejny dzień zmagają się ze skutkami tajfunów.

Wojna w Afganistanie potrwa kolejny rok

Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) uzyskały od Rady Bezpieczeństwa ONZ mandat na kolejny rok prowadzenia operacji w Afganistanie. Z informacji płynących z Białego Domu wynika, że w czasie tego roku amerykański kontyngent wojenny urośnie w siłę.

Krzyż narusza wolność?

W jednym z kalifornijskich parków narodowych od lat stoi krzyż upamiętniający Amerykanów poległych w I wojnie światowej. Jedna z liberalnych organizacji uważa jednak teraz, że krzyż narusza konstytucyjny rozdział kościoła od państwa.

Tusk i Kaczyński (prawie) jak greccy stratedzy

Strategia to sztuka prowadzenia wojny, której korzenie sięgają starożytnej Grecji. Z (mniejszym lub większym) powodzeniem stosowana jest w XXI wieku, także nad Wisłą. W roli wojowników ze Sparty i Aten, politycy polskiego rządu i opozycji.

Asteriksowi stuknęła 50-tka

Najsłynniejszy z Galów - Asteriks obchodzi w tym roku 50. urodziny. W prezencie dla fanów ukaże się kolejna, jubileuszowa część przygód bohatera, słynnej francuskiej serii komiksów. Niespodzianek z okazji okrągłej rocznicy przygotowano jednak o wiele więcej.

"Chłopcy" byli pełnoletni, a obrona Polańskiego "zbyt emocjonalna"

Francuski minister kultury Frederic Mitterrand wycofuje się ze swoich słów, w których wyraził oburzenie z powodu zatrzymania w Szwajcarii Romana Polańskiego. Media spekulują, że nagła zmiana postawy polityka spowodowana jest kontrowersjami, jakie powstały wokół jego kontaktów seksualnych z tajlandzkimi "chłopcami".

"Przecięcie wrzodu było konieczne"

Decyzja premiera o odwołaniu szefa CBA budzi wiele kontrowersji, nie tylko wśród polityków, ale również w środowisku naukowym. Prof. Aleksander Smolar uważa, że Donald Tusk postąpił dobrze. - Przecięcie wrzodu było konieczne - ocenił socjolog w programie "24 godziny". Przeciwnego zdania jest prof. Jadwiga Staniszkis, według której Mariusz Kamiński na swoim stanowisku powinien pozostać do czasu rozwiązania afery hazardowej.

Dwa zdania? "Żąda niemożliwego"

Prezydent Czech Vaclav Klaus podpisze Traktat Lizboński, ale najpierw domaga się uzupełnienia jego treści o dwa zdania odnoszące się do Karty Praw Podstawowych. - Nie ma możliwości spełnienia żądań Vaclava Klausa bez ponownej ratyfikacji Traktatu – mówi tvn24.pl sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz. Szef francuskiej dyplomacji ocenia: - Klaus wyszukuje trudności.

"Rycho tę sprawę już wygrał"

W ogniu wojny między PiS a PO o aferę hazardową, niektórzy politycy wracają także do zapisów samej lobbowanej ustawy. - Nie zdążymy jej uchwalić przed 30 listopada. I dobrze, bo zapis o dopłatach jest zły - w programie "24 godziny" mówił Marek Borowski z SdPl. - To znaczy, że Rycho tę sprawę już wygrał - ocenił krytycznie usunięty z partii były wiceprezes PiS Ludwik Dorn.

Pokojowy Nobel dla Hu?

W piątek przed południem poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród faworytów jest Chińczyk Hu, ale nie chodzi o prezydenta ChRL Hu Jintao, ale dysydenta Hu Jia. Poza tym największe szanse daje się premierowi Zimbabwe Morganowi Tsvangirai oraz afgańska działaczka na rzecz praw człowieka Sima Samar.

"Afera za 500 milionów, a premiera nie stać na dymisję"

- To pierwsza afera za 500 mln. Platforma mówi o standardach, my ich przestrzegamy – stwierdziła Beata Kempa (PiS) w programie "24 godziny". Sławomir Nitras (PO) z kolei przekonywał, że premier stara się wyjaśnić sprawę, a opozycja robi "polityczny cyrk".