Najnowsze

Najnowsze

Berlusconi: wydałem 200 mln euro na sędziów

Słynący z oryginalnych wypowiedzi premier Włoch zaskoczył po raz kolejny, tym razem przez przypadek. Podczas konferencji prasowej w Rzymie przytrafił mu się wyjątkowo ciekawy lapsus - Berlusconi powiedział, że wydał 200 mln euro na "doradców i sędziów".

Odda 1,4 mln dolarów na dobroczynność

Nie czuję, że zasłużyłem, by znaleźć się w grupie takich postaci, które wcześniej otrzymały tę nagrodę - powiedział na konferencji prasowej przed Białym Domem prezydent USA Barack Obama. W piątek prezydent został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Cała suma, czyli 1,4 miliona dolarów, zostanie przeznaczona na cele dobroczynne.

"To bardzo smutna decyzja"

Przywódcy świata w pierwszych komentarzach są zachwyceni Noblem dla Baracka Obamy. Nawet Irańczycy nie szczędzą ciepłych słów. Decyzję skrytykowała laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 r., pochodząca z Irlandii Północnej Mairead Corrigan Maguire. - To bardzo smutna i przedwczesna decyzja - stwierdziła.

Naukowiec z CERN człowiekiem Al-Kaidy?

Jeden z dwóch aresztowanych w tym tygodniu we Francji mężczyzn podejrzanych o współpracę z Al-Kaidą był badaczem pracującym w CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) - poinformowały w piątek francuskie źródła sądowe.

Butelka pełna wspomnień

Zakopana pół metra pod ziemią, żeby pamiętać. Archeolodzy w miejscu nieistniejącej już Szkoły Podstawowej nr 8 w Bydgoszczy wykopali butelkę pełną dziecięcych postanowień.

Przemoc wobec gejów to zbrodnia z nienawiści

Ataki na osoby odmiennej orientacji seksualnej są federalnymi "przestępstwami z nienawiści". Izba Reprezentantów USA uchwaliła w piątek stosowną ustawę większością głosów 281 do 146.

Wypadek autokaru w Niemczech. Polacy wśród rannych

30 osób zostało lekko rannych w wypadku autobusu, do jakiego doszło rano pod Berlinem – podaje Polskie Radio. Większość pasażerów autokaru stanowili Polacy, przeważnie ze Szczecina, podróżowali nim także Niemcy. Według firmy przewozowej – wszyscy pasażerowie po opatrzeniu ran mogli udać się w dalszą podróż.

Klaus potwierdza: chcę zmiany Traktatu

Prezydent Czech Vaclav Klaus potwierdził w piątek, że zanim złoży swój podpis pod ratyfikacją Traktatu Reformującego Unię Europejską, chce uzupełnienia go przypisem, który ograniczy obowiązywanie Karty Praw Podstawowych wobec Republiki Czeskiej. Wcześniej o żądaniu specjalnego dopisku wspominał premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.

Naciągała rodziny, którym miała pomóc

Kurator sądowa z Torunia pożyczała od współpracowników i rodzin, które opiniowała, spore kwoty, sięgające nawet kilku tysięcy zł. Chociaż obiecywała, że pieniądze zwróci jak najszybciej, niektórym nie oddała do dziś. Zdesperowani wierzyciele o problemie powiadomili nas na Kontakt TVN24.

Schetyna szefem klubu. 16 posłów było przeciw

Były wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna został nowym szefem klubu parlamentarnego PO. - Wielkie oczekiwanie, wielka praca, wielkie wyzwanie - mówił tuż po wyborze. Zmiany nastąpiły też w strukturze partii - z funkcji skarbnika PO zrezygnował Mirosław Drzewiecki.

Do działaczy PO: Zachowujcie się, jakbyście byli podsłuchiwani

W życiu publicznym, w rozmowach z biznesmenami zachowujcie się tak, jakbyście byli podsłuchiwani i obserwowani. Musimy być bezwzględni wobec siebie i zwalczyć zło, które się narodziło. Wygrajmy ze słabościami, a Polacy nam wybaczą - mówił premier Donald Tusk do działaczy PO podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy. - Jeśli ktoś chce usłyszeć, że nic się nie stało, że sprawa się rozmyje, to lepiej, żeby go tu nie było - ostrzegał.

RMF: CBA nie przekazało kluczowych nagrań

W materiałach CBA przekazanych prokuraturze w sprawie afery hazardowej nie ma podsłuchów z rozmów Mirosława Drzewieckiego i Grzegorza Schetyny - dowiedziało się RMF FM. W materiałach biura znajdują się tylko połączenia między Ryszardem Sobiesiakiem a ośmioma innymi osobami. Co więcej, radio twierdzi, że operacja "Black Jack" nie była zatwierdzona przez żadnego prokuratora.

Dlaczego to Norwegowie go przyznają

Pokojowa Nagroda Nobla dla Baracka Obamy wzbudziła wiele kontrowersji i wątpliwości, czy nie był to aby wybór polityczny. Kto więc przyznaje to prestiżowe wyróżnienie i dlaczego Alfred Nobel nie powierzył decyzji o jego przyznaniu Szwedom?

Polak w panteonie świętych

Wśród kanonizowanych przez papieża w niedzielę znajdzie się polski arcybiskup, Zygmunt Szczęsny Feliński. Na mszę kanonizacyjną na Placu świętego Piotra przybędą prezydent Lech Kaczyński, delegacja polskiego episkopatu z prymasem Józefem Glempem, premier Francji Francois Fillon oraz król Belgów Albert II z małżonką.

Olechowski zwleka z ogłoszeniem startu w wyborach

Do końca tego roku zdecyduję, czy wezmę udział w najbliższych wyborach prezydenckich - powiedział Andrzej Olechowski, szef Rady Programowej Stronnictwa Demokratycznego. Wcześniej deklarował, że zrobi to jesienią.

Rusza Warszawski Festiwal Filmowy

Sezon na ogórki dawno już za nami, teraz czas na solidną dawkę kultury. Setki filmów z 57. krajów będzie można zobaczyć na rozpoczynającym się w piątek 25. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

NASA "zbombardowała" Księżyc

Gdyby ktoś leciał kosmicznym promem z Marsa na Ziemię, dolatując w okolicę naszej planety o godzinie 13.30 mógłby wpaść w niemałą panikę. Oto bowiem wtedy NASA postanowiła "ostrzelać" Księżyc. Gdyby kosmiczny turysta spytał jednak przez radio, co się dzieje, usłyszałby zapewne: wszystko pod kontrolą, my tylko szukamy wody.

Ostatnia droga Marka Edelmana

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy stolicy pożegnali Marka Edelmana, ostatniego przywódcę powstania w Getcie Warszawskim. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicą Anielewicza na Cmentarz Żydowski. Edelman pochowany został obok swoich towarzyszy z Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Prezes PiS chce "swojego" w komisji

- Teraz czas na PiS - tak prezes tej partii Jarosław Kaczyński argumentuje, dlaczego to właśnie któryś z posłów jego ugrupowania powinien stanąć na czele komisji badającej aferę hazardową. Pozostałe ugrupowania mają swoje, odmienne poglądy na tę kwestię. Każda - prócz PSL - najchętniej widziałaby w fotelu przewodniczącego swojego człowieka.

Tusk będzie przy podpisaniu Traktatu

Donald Tusk zapowiedział, że weźmie udział w uroczystości podpisania przez Lecha Kaczyńskiego Traktu Lizbońskiego. Premier podkreślił, że przyjął decyzję prezydenta o podpisaniu ratyfikacji Traktatu z Lizbony "z wielką ulgą".

Rosja zmienia zdanie o nowej tarczy

Jeszcze dwa dni temu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow mówił, że nowy projekt tarczy antyrakietowej jest mniej groźny dla Rosji niż poprzedni proponowany. W piątek Ławrow mówi co innego.

Idzie zima. Już w weekend będą przymrozki

Piękna złota jesień w pełni. W ostatnie dni pogoda rozpieszczała nas prawdziwie letnimi temperaturami. W wielu miejscach w kraju termometry zatrzymały się powyżej 20 kreski. Jednak o takiej aurze będzie już można tylko pomarzyć. Od soboty temperatura zacznie spadać, a nocom towarzyszyć będą przymrozki. Lepiej wyciągnąć z szafy zimowe ubrania.

"Kto? Co? Obama?"

- Kto? Co? Tak szybko? - dziwił się nagrodzie Nobla dla Baracka Obamy polski laureat tego wyróżnienia Lech Wałęsa. - On proponuje, on zaczyna, natomiast musi jeszcze zrobić - dodał Wałęsa.

Kamiński chce zaskarżyć swoją dymisję do sądu

Po czwartkowej pozytywnej opinii speckomisji ws. odwołania Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA, tym razem wniosek premiera pozytywnie zaopiniowało Kolegium ds. Służb Specjalnych. Tymczasem Mariusz Kamiński decyzję o swoim odwołaniu chce zaskarżyć do sądu - dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM.

Po ośmiu miesiącach jest szef MSZ

Po ponad ośmiu miesiącach przerwy Ukraińcy znów mają szefa dyplomacji. Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w piątek kandydaturę Petra Poroszenki na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Klaus chce mieć jak Polacy

Prezydent Czech nie ustępuje ws. Traktatu Lizbońskiego. Szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka powiadomił w piątek, że chce, by Czechy miały takie same rozwiązania jak Polska i Wielka Brytania ws. stosowania Karty Praw Podstawowych. Jeszcze przed spotkaniem z Klausem, Buzek mówił, że nowe żądania czeskiego prezydenta, to w pierwszym rzędzie wewnętrzna sprawa Czechów i to oni się z nią muszą uporać.

Zaskoczyli nie pierwszy raz

Komitet norweskiego parlamentu przyznający Pokojową Nagrodę Nobla decyzją o uhonorowaniu Baracka Obamy zaskoczył nie po raz pierwszy. W ponadstuletniej historii nagrody werdykty częściej budziły zdziwienie, niż były przyjmowane z powszechną akceptacją. Przypominamy kilka decyzji, na które świat patrzył z niedowierzaniem.

Remont łazienek za 0,5 mln zł. "Impresje gości najważniejsze"

Blisko pół miliona złotych - tyle kosztował będzie remont w budynku MSZ. "Odświeżenia" nie wymaga jednak kilkanaście pomieszczeń, co mógłby sugerować koszt remontu, a... aneks kuchenny i dwie łazienki na pierwszym piętrze. - Trzeba uwzględnić funkcję, jaką pełnią te dwie toalety. Ta część ministerstwa jest prawdziwą wizytówką kraju. Władza nie jest rozpustna - mówi w rozmowie z tvn24.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Strażnicy zwolnili Ajaksa

Psy ze szczecińskiego oddziału straży granicznej już wkrótce mogą stać się bezrobotne. W związku z reorganizacją służby, pracę w Szczecinie stracą ich przewodnicy, a los psów jest niepewny - donosi "Gazeta Wyborcza".