Najnowsze

Najnowsze

Wiceszef ABW dogadał się z prokuratorem?

Poniedziałek, 19 października Czy wiceszef ABW Jacek Mąka wykorzystał swoje stanowisko i wynikającą z tego wiedzę do procesu cywilnego z "Rzeczpospolitą"? Były szef MSWiA Ludwik Dorn podejrzewa, że wiceszef ABW dogadał się z prokuraturą i dlatego odtajniono stenogramy z podsłuchów dziennikarzy które potem wykorzystał w swojej sprawie. - Wniosek adwokata był bardzo szczegółowy. Skąd wiedział o co wystąpić - pytał w programie "24 Godziny" Dorn. A prokurator krajowy Edward Zalewski przyznał w "Kropce nad i", że adwokat wiceszefa ABW wystąpił o jeden tom z 22.

Ewa Ewart - walczy, buduje relacje, tworzy poruszające filmy

Czuję się wspaniale. To dla mnie szczególna nagroda, bo wszystko zaczęło się w Polsce - mówiła Ewa Ewart tuż po otrzymaniu nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dziennikarka otrzymała wyróżnienie za cykl "Dokumenty Ewy Ewart" prezentowany jesienią 2008 roku na antenie telewizji TVN24.

Biały Dom liczy na Afgańczyków

"Zgodnie z konstytucją" - tak ma być rozwiązana, ma nadzieję sekretarz stanu USA, sprawa afgańskich wyborów prezydenckich. W poniedziałek wspierana przez ONZ Komisja ds. Skarg Wyborczych zakwestionowała setki tysięcy głosów oddanych na dotychczasowego prezydenta Hamida Karzaja. Może to spowodować konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów.

Prezydent na szczycie. "Liczę na serdecznie nastawienie"

Premier powiedział w poniedziałek, że "nie ma wyboru" i oczywiście pojedzie na szczyt UE, który odbędzie się w Brukseli w dniach 29-30 października. Na szczyt wybiera się również prezydent Lech Kaczyński. Donald Tusk ma nadzieję, iż tym razem - jak mówił - prezydent będzie nastawiony "serdecznie" do spraw, nad którymi na szczycie będą pracować przedstawiciele rządu.

Jak salowy został królem

Charles Wesley Mumbere przez wiele lat pracował jako salowy w Stanach Zjednoczonych i nikt nie podejrzewał, że w jego żyłach płynie błękitna krew. W poniedziałek 56-letni Mumbere został oficjalnie koronowany na króla swego ludu w Ugandzie.

Tusk: Nie namawiajcie mnie do ciągłych dymisji

- Nie namawiajcie mnie do ciągłych dymisji, bo ja mam jeszcze kilka innych zajęć na głowie niż dymisjonowanie urzędników – prosił w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli Donald Tusk. Premier indagowany był ws. przyszłości wiceszefa ABW Jacka Mąki, który w swojej cywilnej sprawie wykorzystał podsłuchy dziennikarzy. Wcześniej szef rządu zapowiedział kontrolę w tej sprawie. Jego zdaniem, zbyt łatwo w Polsce zakłada się podsłuchy i je upublicznia.

Tusk zachwala Lewandowskiego

Janusz Lewandowski coraz bliżej teki komisarza? Zdaniem premiera Donalda Tuska on i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso mają "podobny pogląd" co do kwalifikacji i kompetencji polskiego kandydata.

Żeby wszyscy mogli kontrolować służby

Cała scena polityczna mówi jednym głosem: służby podsłuchują za często, bo łatwo mogą to robić. Jak im to utrudnić, w "Faktach po Faktach" proponuje Janusz Palikot, a w sukurs idzie mu Leszek Miller. - Wprowadźmy obywateli w mechanizm nadzoru - apeluje Palikot i proponuje konkretne rozwiązania.

"Ks. Popiełuszko uczył jak zło dobrem zwyciężać"

W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu rozpoczęły się wieczorem główne uroczystości związane z 25. rocznicą zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana podziemnej Solidarności. - Trzeba być mężnym, i nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno używać przemocy - mówił abp Kazimierz Nycz. A prezydent Lech Kaczyński przekazał rodzinie duchownego przyznane mu pośmiertnie najwyższe państwowe odznaczenie - Order Orła Białego. Odebrała go matka księdza.

Iran znowu grozi odwetem

Kolejny raz Iran zagroził, że ukarze winnych niedzielnego zamachu w południowej prowincji Beludżystan - Sistan. Tym razem sam najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei dał do zrozumienia, że w atak na na dowódców Strażników Rewolucji wmieszane są Stany Zjednoczone.

"Popiełuszko" w Rzymie. Łzy i owacje

Podczas nadzwyczajnego pokazu filmu "Popiełuszko" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego na festiwalu filmowym w Rzymie atmosfera była niezwykle podniosła. Seans zakończyły owacje i łzy widzów.

Platforma odrabia straty

Platforma Obywatelska i premier Donald Tusk odrabiają straty po ostatnich zawirowaniach wokół hazardu, stoczni i dymisji w rządzie. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla TVN24 i TVN, w połowie października na PO zagłosować chce 48 proc. ankietowanych - dwa razy więcej niż na PiS i 9 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Startujący w wyścigu do pałacu prezydenckiego Donald Tusk mógłby liczyć z kolei na poparcie 36 proc. respondentów. Za nim - z wynikiem 25 proc. - uplasował się Włodzimierz Cimoszewicz.

Zbiorowy gwałt w kampanii prezydenckiej

Kampania prezydencka na Ukrainie ledwo oficjalnie się rozpoczęła, a już jest niezwykle ostra. Po oskarżeniach o pedofilię tym razem padły oskarżenia o zbiorowy gwałt. W roli gwałciciela miał wystąpić przywódca prorosyjskiej Partii Regionów i faworyt zaplanowanych na styczeń wyborów prezydenckich Wiktor Janukowycz.

"Obama jest naiwny"

Politykę prezydenta USA Baracka Obamy wobec Rosji jako naiwna i oderwana od rzeczywistości, uważa rosyjski opozycjonista Garri Kasparow. Sztandarowym przykładem amerykańskiej naiwności jest, według byłego szachowego arcymistrza, liczenie przez Waszyngton na pomoc Moskwy w sprawie Iranu.

Giertych doniósł na ABW

Zgodnie z sobotnimi deklaracjami złożonymi w programie "24 godziny" Roman Giertych doniósł na ABW do prokuratury. Według niego, funkcjonariusze Agencji działali sprzecznie z prawem podsłuchując rozmowy adwokata z oskarżonym.

Ruszyła wyborcza machina

Chociaż główni gracze ścierają się ze sobą już od miesięcy, to dopiero dzisiaj oficjalnie ruszyła na Ukrainie kampania przed zaplanowanymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi.

Chłopiec zginął pod kołami samochodu księdza

Cztery lata temu 11-letni Marcin zginął pod kołami samochodu. Prowadził ksiądz, ten sam, który dwa lata wcześniej udzielał chłopcu pierwszej komunii. Choć duchowny został uniewinniony przez sądu dwóch instancji, rodzice Marcina walczą dalej. Teraz sprawą zajmie się już Sąd Najwyższy.

Katolicka diecezja zbankrutowała

Przeciwko katolickiej diecezji Wilmington w amerykańskim stanie Delaware toczy się proces o molestowanie seksualne nieletnich przez księży. Ale proces może się opóźnić, ponieważ diecezja właśnie ogłosiła bankructwo, co oznacza ochronę przed wierzycielami.

Podnieśli część kolosalnego dachu. Na 1,5 metra

Niezwykła operacja na stadionie miejskim w Poznaniu. Inżynierom udało się podnieść pierwszy element kolosalnego dachu stadionu. Na razie konstrukcja została podniesiona na 1,5 metra. - Na pewno jest to operacja unikalna co najmniej na skalę europejską - powiedział prezes spółki Euro Poznań 2012, Ryszard Dembiński.

"Wolność prasy zagrożona"

Dziennikarze obawiają się o wolność prasy. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy w wystosowanym wspólnie oświadczeniu alarmują, że zagrażać jej może sposób wykorzystywania informacji przez ABW.

Rosyjskie przejęcie Serbii

Dla Moskwy tradycyjnie sojusznicza Serbia jest ważnym elementem gazowej układanki w Europie. We wtorek współpracę energetyczną z Belgradem przypieczętuje prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Słowacy sprowadzeni na ziemię

W niedzielę słowacki premier Robert Fico dał do zrozumienia, że nie tylko czeski prezydent jest niezadowolony z Traktatu Lizbońskiego. W poniedziałek krytyczne słowa Fico szorstko podsumował przedstawiciel szwedzkiego przewodnictwa UE.

Litwini narzekają na Polskę

Według raportu przygotowanego przez litewski rząd w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce pogorszyły się możliwości nauki w języku litewskim.

Obama spogląda na Darfur

Kilka dni po ogłoszeniu go laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Barack Obama zajął się nabrzmiałym od lat problemem Darfuru. Tyle że zamiast presji na łamiący prawa człowieka sudański rząd, prezydent zapowiedział, że stawia na współpracę z Chartumem.

Zamiast tarczy Amerykanie w Bułgarii

60 milionów dolarów w Bułgarii i 40 milionów dolarów w Rumunii przeznaczy Waszyngton na budowę obiektów wojskowych, w których ma stacjonować kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy.

92-latka przemycała narkotyki

Dla przemytników narkotyków nie ma rzeczy niemożliwych, a każdy sposób na zarobienie dużych pieniędzy jest dobry. Czasami jednak się nie udaje.

Karzaj nie przeszedł w pierwszej rundzie?

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Afganistanie, informuje BBC. Z informacji Brytyjczyków wynika bowiem, że urzędujący prezydent Hamid Karzaj - po rozpatrzeniu skarg powyborczych - nie zdobył 50 proc. głosów.

Komunistyczny kacyk się żali

Egon Krenz, chociaż szefem enerdowskiego państwa był zaledwie kilka tygodni, z komunistycznym reżimem związany był przez dziesięciolecia. Teraz jednak skarży się, że przez nowe Niemcy został potraktowany niesprawiedliwie, a Niemiecka Republika Demokratyczna nie była taka zła.