Najnowsze

Najnowsze

Przyjaciele żegnali Rakowskiego

- Mieczysław Rakowski był jedną z najważniejszych postaci w historii Polski ostatnich 50 lat - mówił we wtorek na warszawskich Powązkach były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas pogrzebu byłego premiera. W ceremonii pożegnania ostatniego I sekretarza PZPR uczestniczyli też gen. Wojciech Jaruzelski, Józef Oleksy i Leszek Miller.

Obama popiera Saakaszwilego

Prezydent-elekt Barack Obama w telefonicznej rozmowie z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim zapewnił go, że ma poparcie nowej amerykańskiej administracji - twierdzi Tbilisi.

Berlusconi do Merkel: A kuku!

"A kuku!" - tak premier Włoch Silvio Berlusconi powitał w Trieście kanclerz Niemiec Angelę Merkel, przed którą schował się dla żartu podczas oficjalnej ceremonii powitania.

Okradli sklep i porwali ekspedientkę

Uzbrojony w nóż napastnik z kolegą okradli sklep, a następnie uprowadzili sprzedawczynię i jej auto. Kilkadziesiąt minut później kobieta wykorzystała okazję, uciekła i powiadomiła policję. Funkcjonariusze z Pruszkowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o porwanie 43-letniej kobiety.

Nie osądzą gen. Franco

Nieoczekiwanie hiszpański sędzia śledczy Baltasar Garzon poinformował o umorzeniu śledztwa w sprawie zbrodni dyktatorskiego reżimu generała Franco. Główną przyczyną wstrzymania śledztwa ma być fakt, że dyktator i jego czołowi przedstawiciele nie mogą już być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, bo nie żyją.

Przyłap sąsiada na gorącym uczynku!

Mieszkańcy Korei Południowej zapisują się na specjalne szkolenia, na których uczą się, jak lepiej szpiegować sąsiadów. Wszystko po to, aby pomóc policji w ściganiu złoczyńców. Teraz śmiecący na ulicach czy nieuczciwi sklepikarze powinni mieć się na baczności.

Niemcy pamiętają o "Solidarności"

W przyszłym roku, z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce, w pobliżu Reichstagu w Berlinie zostanie odsłonięta tablica poświęcona "Solidarności". Ma to być jeden z pierwszych etapów poprawiania relacji polsko-niemieckich.

Dziura w całym

Jedni mówią, że ma czterdzieści metrów głębokości a na dnie czyha śmierciucha, inni utrzymują, że tylko trzy - a na dnie czyha co najwyżej błotnista kałuża. Mowa o dziurze, która znienacka pojawiła się na polu w Zagórkach koło Sieradza. Co to w ogóle za news? Ano news, bo o losach dziury przesądzać będzie Trybunał w Strasburgu.

Granice rasizmu

Premier Włoch wywołał jeden z ciekawszych tematów mijającego tygodnia, czyli otwarte pytanie o ukryty rasizm. Poseł wieszczy z trybuny koniec cywilizacji białego człowieka, dzięki czemu cytują go nawet w Indiach i RPA, a słuchający posła Polacy – przynajmniej niektórzy – biją brawo i żartują, że czarno to wszystko widzą.

Sierpień '80

Jednym z ciekawszych wydarzeń tygodnia była okupacja biura poselskiego Donalda Tuska – kilkunastu panów związkowców zapowiadało nawet strajk generalny, aż tu nagle po trzech dniach swj strajk zwinęli i rozjechali się do domów. Panowie byli z głośnego związku SIERPIEŃ 80.

Nie chcemy euro w 2012

Polakom nie spieszy się z wejściem do strefy euro. Ponad jedna trzecia mieszkańców naszego kraju chciałaby jego wprowadzenia w kilka lat po 2012 roku, a niemal tyle samo nie chce go wcale - wynika z sondażu TNS OBOP przeprowadzonego dla tygodnika "Polityka".

Atak na giełdę?

Teraz o dziesięciu minutach, które wstrząsnęły warszawską giełdą. W środę maklerzy i inwestorzy patrzyli jak zaczarowani, jak indeks najpierw mocno dołuje aby w kilka minut wystartować w górę jak rakieta. Cud? Nie, na giełdzie cudów nie ma.

Prezydencki

Nie pomogła gala, nie pomogło ocieplenie wizerunku, prezydentowi poparcie wciąż spada – w opublikowanym w tym tygodniu sondażu Lech Kaczyński jest już nawet nie drugi, jest czwarty! Co się dzieje? Zapytać łatwo – znaleźć odpowiedź znacznie trudniej.

Kaczmarek oskarża PiS

Sześciokrotnie oskarżył Prawo i Sprawiedliwość były szef MSWiA Janusz Kaczmarek, zeznając przed komisją ds. nacisków. Zarzucił poprzedniej władzy stosowanie bezprawnych metod inwigilacji i niszczenie jednostki. Zapewnił jednocześnie, że nie jest źródłem przecieku ws. afery gruntowej. Podczas przesłuchania wielokrotnie dochodziło do przepychanek między PiS i PO. - Wymaga pan klinicznego wsparcia - oburzał się poseł PO Sebastian Karpiniuk, kiedy pytania zadawał poseł PiS Jacek Kurski.

Brytyjczycy ratują dom Czechowa

Antoni Czechow napisał w niej kilka z najbardziej znanych dramatów, w tym "Trzy siostry" i "Wiśniowy sad", ale współczesna polityka okazała się dla domu pisarza bezlitosna. Willa Czechowa w Jałcie podupada, bo nikt nie chce dać na jej remont pieniędzy.

Wielka czaszka na Białym Domu

Do tej pory wsławili się rzutem martwym kotem w McDonaldzie i urządzeniem orgii w moskiewskim muzeum biologii. Teraz artystyczna grupa "Wojna" postanowiła zaistnieć w inny, niemniej spektakularny sposób.

Drzewiecki: nie muszę być ministrem

- Jeżeli trzeba, nie muszę być ministrem - tak Mirosław Drzewiecki skomentował na antenie radia TOK FM doniesienia programu "Teraz My". Program dotarł do dokumentów z 1999 roku z których wynika, że minister był aresztowany za pobicie żony. Zarówno Drzewiecki, jak i jego żona stanowczo zaprzeczają. Głos w sprawie zabrał sam premier. - Nie sądzę, aby miało to większe znaczenie dla funkcjonowania ministra - powiedział Donald Tusk.

Włochy nie chcą cudzoziemców

Włoski minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni, chce zamknięcia granic przed robotnikami spoza Unii Europejskiej. Głównym argumentem przemawiającym za tym pomysłem ma być, zdaniem Maroniego, konieczność pomocy cudzoziemcom przebywającym już na terenie Włoch. Granice Włoch dla obcokrajowców mają zostać zamknięte na dwa lata.

Olejniczak: Nie odwołają mnie

Nie zanosi się na zmiany na stanowisku szefa klubu parlamentarnego Lewica. Była dyskusja na temat mojego odwołania, ale została zakończona - stwierdził w TVN24 Wojciech Olejniczak.

Bezdomny musi zapłacić 101 milionów

Bezdomny mężczyzna został skazany przez sąd w Los Angeles na karę więzienia za podpalenie lasu. Oprócz tego będzie go to sporo kosztować. Pożar wzniecony przez Stevena Butchera dwa lata temu, był piątym pod względem strat w historii Kalifornii.

Tłum Chińczyków wściekły na władze

Choć władze zajęły ich domy i ziemię pod inwestycje, to tysiące Chińczyków z miejscowości Longan w północno-zachodniej prowincji Gansu, nie dały za wygraną i siłą postanowiły wyrazić swój sprzeciw.

Luksus somalijskich piratów

Somalijscy piraci są bardzo dobrze wyposażeni i bardzo skuteczni, ale rzadko kiedy zabijają swoich zakładników - mówił w TVN24 ekspert od terroryzmu Krzysztof Liedl. Jak z kolei opisuje BBC, ci ludzie to nowa elita kraju, która ma się coraz lepiej. Mają wszystko, o czym zwykli Somalijczycy mogą pomarzyć - duże domy, nowe samochody i piękne żony.

Krwawe protesty przeciwko utylizacji odpadów

Gwałtowne zamieszki na południu Peru. Mieszkańcy jednego tamtejszych miast protestują przeciwko budowie placówki utylizacji odpadów. Starli się z policją i ochroniarzami. Jeden mężczyzna został zastrzelony, a 36. rannych.

Gejowska bajka trafi na polskie półki

Prawdziwa historia dwóch pingwinich samców wspólnie wychowujących pisklę w nowojorskim ZOO stała się kanwą bajki, która zdaniem Kampanii Przeciw Homofobii, nauczy tolerancji dla par homoseksualnych wychowujących dzieci. Organizacja chce wydać książkę w Polsce. Jak powiedział "Polsce" szef KPH Robert Biedroń, nawiązał już kontakt z wydawnictwem posiadającym prawa do historii "And Tango Makes Three".

Polka krzewi irlandzką kulturę

O tym, że gaelicki - ojczysty język Irlandczyków - jest wyjątkowo trudny, wiedzą sami mieszkańcy Zielonej Wyspy. Tym bardziej trzeba docenić wysiłek pewnej polskiej tłumaczki, która podjęła się tłumaczenia jednego z autorów piszących w tym języku.

Czarnecki brata PiS z irlandzkimi eurosceptykami

Kontrowersyjny przedsiębiorca i sprawca porażki traktatu lizbońskiego w Irlandii Declan Ganley chce współpracować z PiS. Pośrednikiem w rozmowach chce zostać europoseł PiS Ryszard Czarnecki - informuje "Dziennik".

Nowi w Platformie muszą siedzieć cicho

Platforma Obywatelska ma największy od 1989 rok klub w parlamencie i duży medialny potencjał, którego nie wykorzystuje - czytamy w "Rzeczpospolitej". Obecność w środkach masowego przekazu ma być bowiem zarezerwowana dla partyjnych tuzów jak Zbigniew Chlebowski czy Stefan Niesiołowski, a nowi posłowie jak Joanna Mucha za wychodzenie przed szereg podobno zbierają reprymendy.

Kard. Wyszyński swoje głosy oddał Wojtyle

Kard. Stefan Wyszyński odmówił grupie kardynałów typujących go na papieża podczas konklawe w październiku 1978 roku - napisał historyk Peter Raina w książce "1978. Wybór papieża Jana Pawła II", której fragment drukuje "Rzeczpospolita". Między innymi dzięki tym głosom Stolicę Apostolską mógł objąć Karol Wojtyła.