Najnowsze

Najnowsze

Przetestują żagiel w kosmosie

Japońskiej rakiecie startującej z kosmodromu Tageshima w piątek rano udało się szczęśliwie wynieść w kosmos sondę Akatsuki. Do swojego celu dotrze ona najprawdopodobniej za sześć miesięcy, a na orbicie Wenus ma pracować dwa następne lata. Razem z nią poleciało osiem innych małych obiektów. Jeden z nich ma testować nowy napęd, którym jest... żagiel.

Alarm nie działał. Zniknęły obrazy za pół mld euro

Pięć obrazów: Picassa, Matisse'a, Braque'a, Legera i Modiglianiego, wartych ok. 500 mln euro, skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. Złodzieje mieli ułatwione zadanie - według dziennika "Le Parisien", w placówce od dwóch miesięcy nie działał alarm.

Palikot: Chrystusów jest dwóch, ja i Kaczyński

Zachowania Jarosława Kaczyńskiego przed 10 kwietnia na pewno były dziełem szatana. On ma w sobie gen agresji - stwierdził w wywiadzie dla "Polski" poseł PO Janusz Palikot. Jego zdaniem, wygrana prezesa PiS w wyborach prezydenckich oznacza rządy o. Tadeusza Rydzyka, który - w jego opinii - mocno za nim stoi. A także koalicję PiS-SLD-PSL.

Teraz się nie ubezpieczysz od powodzi

Firmy ubezpieczeniowe blokują sprzedaż polis chroniących przed powodzią. Podnoszenie stawek i dodatkowe restrykcje dla niepewnych klientów mają ustrzec je przed finansowym krachem. - Ubezpieczymy was, ale po powodzi - słyszą - jak pisze "Dziennik Gazeta Prawa" - mieszkańcy zagrożonych terenów.

Noc w ZOO minęła spokojnie. Dyrektor zaprasza zwiedzających

Zbliżająca się w czwartek do Warszawy fala kuliminacyjna na Wiśle to zagrożenie nie tylko dla ludzi. Jeszcze większe niebezpieczeństwo stanowi dla zwierząt z ZOO. W skrajnej sytuacji przerwania wałów część z nich może czekać śmierć. Na szczęście noc z czwartku na piątek minęła bardzo spokojnie i podopieczni ZOO są bezpieczni. - Naprawdę nic się nie dzieje [...] jest piękny dzień i nie ma powodu, żeby nie przyjść i nie odwiedzić ZOO - mówi dyrektor ogrodu Andrzej Kruszewicz.

"Zawsze jest robione za mało"

Czwartek, 20 maja Zawsze robi się za mało, by zabezpieczyć kraj przed powodzią - ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" b. premier i b. szef MSWiA Leszek Miller. Zaznaczył, że podobnie jak w 1997 roku powódź może mieć daleko idące konsekwencje polityczne.

"Kropka nad i" 20.05

Czwartek, 20 maja - Zaplanowana na sobotę inauguracja kampanii Jarosława Kaczyńskiego odbędzie się, ale w zmienionej formule – powiedziała w TVN24 Beata Kempa (PiS). - Nasze myśli powinny być skupione na pomocy powodzianom. Trzeba wyciągnąć konkretne wnioski z tego, co się dzisiaj dzieje. Projekty, które są przygotowane, powinny być realizowane – dodała Kempa.

Powódź przez zaniechanie

Kolejne rządy zrobiły niewiele, by zapobiec katastrofalnym skutkom powodzi - twierdzą specjaliści. Dotarliśmy do raportów z kontroli NIK, przeprowadzanych regularnie od czasów „powodzi tysiąclecia” w 1997, wytykających kolejne zaniechania. Dokumentów było kilkadziesiąt, w tym kilkanaście o znaczeniu strategicznym. Co kilka lat powtarzają się niemal te same zalecenia pokontrolne. Większości z nich nie zrealizowano do dziś.

Prawie co czwarta szkoła oblała w sanepidzie

Ponad 10 proc. uczniów w Polsce nie ma dostępu do ciepłej wody w swojej szkole, a aż 23 proc., szkół nie spełnia wymagań sanepidu – donosi "Rzeczpospolita". Dlatego minister edukacji Katarzyna Hall przygotowała rozporządzenie, które ma wejść w życie 1 września.

"Zgniły kompromis" ze Steinbach

Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek późnym wieczorem nowelizację ustawy w sprawie utworzenia w Berlinie muzeum poświęconego wysiedleniom Niemców. Nowela ta jest wynikiem kompromisu chadecko-liberalnej koalicji ze Związkiem Wypędzonych (BdV). Przeciwnicy nazywają ją "zgniłym kompromisem" z Eriką Steinbach.

14 lat ciężkich robót za homoseksualizm

14 lat ciężkich robót - taki wyrok usłyszała w Malawi para homoseksualistów. Mężczyźni otrzymali maksymalny wymiar kary za "nienaturalne akty" i "rażącą nieprzyzwoitość", a afrykański kraj ściągnął na siebie potępienie ze strony społeczności międzynarodowej.

"Zawsze jest robione za mało"

Zawsze robi się za mało, by zabezpieczyć kraj przed powodzią - ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" b. premier i b. szef MSWiA Leszek Miller. Zaznaczył, że podobnie jak w 1997 roku, powódź może mieć daleko idące konsekwencje polityczne.

Szef wywiadu USA rezygnuje po wpadkach

Po serii wpadek amerykańskiego wywiadu i krytyce w amerykańskim Senacie, szef wywiadu USA admirał Dennis Blair poinformował, że podaje się do dymisji. "Z wielkim żalem powiadomiłem dziś prezydenta, że z dniem 28 maja (piątek) ustąpię ze stanowiska dyrektora wywiadu państwowego" - napisał Blair w swym oświadczeniu.

Woda zabiła kolejne dwie osoby. Fala idzie na północ

Są koleje ofiary powodzi. W Tarnobrzegu na osiedlu Wielowieś wyłowiono w czwartek zwłoki 59-letniego mężczyzny - poinformowała tamtejsza policja. Z kolei w miejscowości Juszczyna k. Żywca (śląskie) z potoku wyłowiono ciało 63-letniego mężczyzny. Na nadejście fali kulminacyjnej szykują się mieszkańcy centralnych regionów kraju. Na południu poziom wód w rzekach powoli opada.

Potężny cyklon Laila pustoszy Indie

Cyklon Laila uderzył w czwartek w południowo-wschodnie Indie. Znaczny obszar stanu Andhra Pradeś jest pozbawiony prądu, padają ulewne deszcze, a wiatr wieje z prędkością przekraczającą 100 km/h. Władze twierdzą, że tak silnych burz nie było w tym regionie od 14 lat.

Przecieka wał koło Garwolina. Zalana droga

W miejscowości Bączki w gminie Maciejowice (powiat garwoliński) przecieka wał przeciwpowodziowy. Zalana jest droga wojewódzka 801. Organizowane są objazdy. Fala powodziowa zbliża się do Warszawy.

Fakty po Faktach

Pierwszym gościem "Faktów po Faktach" był Paweł Frątczak - rzecznik Komendy Stołecznej Policji. W drugiej części programu Justyna Pochanke rozmawiała z pulkownikiem Stefanem Gruszczykiem, byłym pilotem 35. pułku specjalnego.

U sąsiadów powódź odpuszcza

Węgry, Czechy, Słowacja - wciąż zmagają się z skutkami intensywnych opadów deszczu. W czwartku sytuacja trochę się uspokoiła, ale spore połacie wszystkich krajów są pod wodą.

"Doktor Kasia" od powodzi

Razem z wielką wodą przyszły wielkie problemy. Ludzie, przeważnie starsi, zostają bez leków czy opieki specjalistów. W Chełmie Śląskim pomaga im lokalna weterynarz, która nie zważając na swoją specjalizację chodzi od domu do domu i robi co może, by pomóc potrzebującym.

"Doktor Kasia" od powodzi

Czwartek, 20 maja Razem z wielką wodą przyszły wielkie problemy. Ludzie, przeważnie starsi, zostają bez leków czy opieki specjalistów. W Chełmie Śląskim pomaga im lokalna weterynarz, która nie zważając na swoją specjalizację chodzi od domu do domu i robi co może, by pomóc potrzebującym.

Nastolatka dotkliwie pobiła 55-latka

16-letnia mieszkanka Zabrza odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego 55-letniego partnera. Dziewczyna kilka dni temu dotkliwie pobiła starszego od siebie mężczyznę. W ciężkim stanie trafił na intensywną terapię - informuje policja w Zabrzu.

Wielką Brytanię czekają reformy

- Rząd może zrobić wiele pożytecznych rzeczy oprócz wydawania pieniędzy - powiedział wicepremier Nick Clegg. W czwartek opublikowano tekst porozumienia koalicyjnego. Według niego, nowy rząd ma szansę na przeprowadzenie wielkich reform, których Wielka Brytania bardzo potrzebuje.

Komorowski na lawecie za aborcję

Zdjęcie Bronisława Komorowskiego zestawione z fotografią usuniętego płodu - po Warszawie krążą lawety z takimi bilboardami. To akcja fundacji PRO - organizacja protestuje przeciwko kandydaturze Komorowskiego, bo jest on zwolennikiem aborcyjnego kompromisu. Sztab wyborczy kandydata Platformy zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Sklonowano byka na korridę

W Hiszpanii po raz pierwszy udało się sklonowć byka na korridę. Badania i prace trwały trzy lata. Z sukcesem. Urodził się byczek ważący prawie 25 kg.

Teren katastrofy znów przeszukany

- W czwartek w Smoleńsku ponownie przeszukano teren katastrofy samolotu z 10 kwietnia; nie znaleziono żadnych materiałów z tej sprawy - poinformował naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski na posiedzeniu sejmowej komisji obrony.

Buzek: Unia wspomoże powodzian

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, po czwartkowych rozmowach z komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, mówi że nie będzie problemów z uzyskaniem przez Polskę pomocy z unijnego Funduszu Solidarności.

Premier: jak tylko pojawi się straż ewakuujcie się

- We wszystkich miejscach, w których byłem, kłopoty zaczynały się kiedy mieszkańcy nie przyjmowali do wiadomości, że jest potrzeba ewakuacji - mówił Donald Tusk w Łojach (mazowieckie). Premier kolejny dzień odwiedza miasta, które ucierpiały wskutek powodzi. Premier u powodzian

Piękna Julia zdefraudowała pół miliarda złotych?

Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy, od czasu znalezienia się w opozycji ma coraz więcej problemów z prawem. W czwartek prezes ukraińskiej Izby Rachunkowej, Walentyn Symonenko, zarzucił jej rządowi niezgodne z prawem wykorzystanie miliarda hrywien (około pół miliarda złotych).

Uratowani po informacji widzów i internautów

Setki uwięzionych mieszkańców zalanych miejscowości pod Sandomierzem opuszczają swoje domy. Po przesłanych na Kontakt TVN24 informacjach o ludziach wołających o pomoc, służby ratunkowe ruszyły im na pomoc. - Już płynę do ośrodka, w którym czeka nocleg i posiłek - powiedział TVN24 pan Stanisław Ręka, który jeszcze czekając na pomoc w domu, mówił, że od dwóch dni nie pił wody.