Najnowsze

Najnowsze

"Utopiliśmy się we własnej kanalizacji"

Czwartek, 27 maja - Sajgon, krótko mówiąc - tak opisuje swoją szkołę Michał z Krakowa. Książki napisane braillem i pomoce dydaktyczne - wszystko, co było w piwnicy zostało zalane wodą z kanalizacji.

"Utopiliśmy się we własnej kanalizacji"

- Sajgon, krótko mówiąc - tak opisuje swoją szkołę Michał z Krakowa. Książki napisane braillem i pomoce dydaktyczne - wszystko, co było w piwnicy zostało zalane wodą z kanalizacji.

Zatrzymali wyciek. Na chwilę

W czwartek w nocy udało się na chwilę zatamować wyciek ropy z dna Zatoki Meksykańskiej, niestety nie było to trwałe osiągnięcie. Jak poinformowały amerykańskie władze i koncern BP, najnowsza operacja mająca powstrzymać ropę - "top kill", trwa i "zmierza w dobrym kierunku", ale nie można jeszcze stwierdzić, że się powiodła.

"Nikt nie pilnował BP, robili co chcieli"

- Przez lata przemysł wydobycia ropy i gazu urósł w taką potęgę, że praktycznie sam stanowił prawo siebie dotyczące, a wszystkiemu temu czasem towarzyszyła korupcja - powiedział Barack Obama na czwartkowej konferencji prasowej w Białym Domu. - Winnych katastrofy w Zatoce Meksykańskiej pociągniemy do odpowiedzialności. BP za to zapłaci - dodał prezydent.

Polacy chcą Belkę w NBP

62 procent ankietowanych twierdzi, że Marek Belka to dobry kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego - wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC dla TVN24.

Powodzianie toną w papierkach. MSWiA: niepotrzebnie

- Dlaczego formularz z prośbą o zapomogę musi mieć aż 16-stron - skarżą się powodzianie. Wystarczy wypełnić skróconą - dwustronicową wersję - uspokaja Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i na antenie TVN24 odpowiada na kolejne wątpliwości Polaków poszkodowanych przez powódź.

"Nikt nie może stać ponad prawem"

"Dopóki rządy nie przestaną wykorzystywać sprawiedliwości do własnych interesów politycznych, wolność od strachu i wolność od niedostatku nie będą dostępne dla większości ludzi na świecie." W czwartek, międzynarodowa organizacja zajmująca się obroną praw człowieka - Amnesty International, opublikowała swój raport roczny.

Kolejne ofiary wielkiej wody

W zalanym domu w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie), płetwonurkowie wyłowili w czwartek zwłoki mężczyzny. Z kolei w miejscowości Łęki Kościelne pod Kutnem (woj. łódzkie) znaleziono ciało 15-letniego chłopca, którego porwała rzeka Ochnia.

Nie czytasz, nie piszesz? Nie zostaniesz Niemcem

- Cudzoziemcowi ubiegającemu się o obywatelstwo niemieckie można odmówić, jeśli jest analfabetą - orzekł w czwartek federalny trybunał administracyjny, odrzucając skargę Turka, który w Niemczech mieszka od 1989 roku i korzysta z prawa azylu.

Głosowanie na 361 rąk

Skandal w rosyjskiej Dumie. Podczas obrad 19 maja na sali było 88 deputowanych, tymczasem za przyjęciem ustawy zagłosowało 449 posłów. Jak to możliwe? Odpowiedź przyniosło nagranie rosyjskiej telewizji.

Prezydent Kirgistanu ucieka dalej

Rząd tymczasowy Kirgistanu, który przejął władzę po obaleniu poprzedniego prezydenta Kurmanbek Bakijewa, robi wszystko aby nie pozwolić mu spokojnie zniknąć. Do tej pory były prezydent miał przebywać w gościnie Aleksandra Łukaszenki, teraz według informacji rządu tymczasowego udał się do Turcji.

Superszybki silnik odpalił

- Ten test to wielki skok w technice silników lotniczych, podobny do tego po drugiej wojnie światowej, kiedy silniki odrzutowe wyparły silniki śmigłowe - stwierdził szef programu X-51 Charlie Brink. Eksperymentalny samolot US Air Force wyposażony w naddźwiękowy silnik strumieniowy nowego typu pomyślnie wykonał pierwszy lot testowy. Przez 200 sekund X-51 Waverider pędził z prędkością około sześciu tysięcy kilometrów na godzinę.

"Śmierć Kim Dzong Ilowi"

Około 10 tysięcy ludzi, w tym byli kombatanci, manifestowało w czwartek w Seulu. Domagali się odpowiedzi rządu na zatopienie pod koniec marca przez Koreę Północną okrętu wojennego południa Cheonan. Gniew tłumu skoncentrował się nie tylko na dyktatorze z północy, ale też na własnej opozycji.

Niebezpieczny cyjanek w Krakowie

W Krakowie natrafiono na beczki zawierające najprawdopodobniej trujący cyjanek kadmu. Policja ustala, kto pozostawił niebezpieczny ładunek, który może grozić wybuchem.

Na górze atrapy, na dole w pełni skomputeryzowana uprawa

Na powierzchni 400 m2, w podziemiach zakładu mającego produkować i doładowywać akumulatory, wielkopolscy policjanci odkryli zautomatyzowaną i skomputeryzowaną uprawę marihuany. Rosło tam ponad 6 tysięcy krzaków, znaleziono też susz. Wszystko warte było około 5 milionów złotych. Zdaniem policjantów, budynek powstał od początku z myślą o nielegalnej podziemnej plantacji.

Ukraina już nie chce do NATO

- Ukraina nie jest obecnie gotowa do członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek we Lwowie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Nowy prezydent Ukrainy jeszcze jako przywódca opozycji mówił, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, teraz oficjalnie daje wyraz swojemu scpetycyzmowi wobec sojuszu.

Rosja oczekuje od Polski "sensownych" wyjasnień

Rosja oczekuje od USA i Polski "sensownych wyjaśnień" odnośnie rozmieszczenia w naszym kraju rakiet Patriot, stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Dotychczasowe zapewnienia o defensywnym charakterze rozmieszczenia amerykańskiego uzbrojenia i żołnierzy Rosja uznaje za niewystarczające.

IMGW: powoli ku normie

Sytuacja w Polsce pomału się stabilizuje - taką optymistyczną informację przekazał na konferencji prasowej przedstawiciel IMGW. W najbliższych dniach będą towarzyszyć nam przelotne opady, jednak nie będą miały wpływu na stan wód. W gotowości muszą pozostać Poznaniacy, do których fala kulminacyjna dotrze w najbliższą niedzielę.

Rumuni okradali w Warszawie Brytyjczyków

W ręce stołecznej policji wpadła grupa Rumunów, która podrabiała karty bankomatowe i wypłacała z nich pieniądze. Rumuni przylecieli do Warszawy z Wielkiej Brytanii i szczególnie upodobali sobie konta tamtejszych obywateli.

"Kommiersant": wina pilotów oczywista i uzgodniona

Edmund Klich faktycznie ogłosił uzgodnione stanowisko wszystkich uczestników badania - iż winę za katastrofę ponoszą tylko piloci, podkreśla czwartkowy "Kommiersant", oceniając wywiad przedstawiciela Polski przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym (MAK) w Moskwie dla środowej "Rzeczpospolitej".

Kaczyński o katastrofie: zarzuty wobec brata nieuzasadnione

Prezydent Polski Lech Kaczyński, nie mógł zachowywać się "w sposób samobójczy lub irracjonalny" w samolocie lecącym do Smoleńska - podkreśla jego brat Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE. Jak ocenia prezes Prawa i Sprawiedliwości, dla którego, jak mówi, najważniejsze jest poznanie prawdy o wydarzeniach w Rosji, "rząd niewiele wie o tym, co się stało".

Islandia znów grozi wulkanem. Tym razem Katla

W krótkim czasie bardzo możliwa jest erupcja wulkanu Katla na Islandii - 10 razy większego niż Eyjafjoell, którego erupcja sparaliżowała na wiele dni ruch lotniczy w Europie - wynika z badań fachowców z University College London (UCL).

2-latek, a pali 40 papierosów dziennie

Ma 2 lata, waży 25 kilogramów i pali dziennie 40 papierosów. Mowa o Ardim Rizalu z Indonezji, który pierwszego papierosa wypalił, gdy miał zaledwie 18 miesięcy.

Niezatapialne ZOO ma nowych podopiecznych

Nie tylko przetrwało kulminacyjną falę na Wiśle, lecz także wzbogaciło się o nowych podopiecznych. Małe żubr, bizon i goral urodziły się w warszawskim zoo, gdy Mazowsze walczyło o utrzymanie wałów. Teraz czekają na imiona. - Czekamy na propozycje od internautów tvnwarszawa.pl - zachęca dyrektor ogrodu.

EXPO ważniejsze od powodzi?

Podczas powodzi na Śląsku marszałek Bogusław Śmigielski i dwaj wicemarszałkowie oglądali w Chinach światową wystawę EXPO. Przez to Zarząd Województwa był w krytycznej sytuacji - nie mógł podejmować decyzji, bo nie miał kworum - dowiedział się Dziennik Zachodni.

Wiceszef RAF-u zmarł podczas triathlonu

Zastępca szefa RAF-u 54-letni marszałek Christopher Moran zmarł w środę podczas triathlonu. Najprawdopodobniej dostał zawału podczas ostatniej części zawodów - biegu na 5 km dookoła bazy Królewskich Sił Powietrznych w Brize Norton, w hrabstwie Oxfordshire. Moran był odpowiedzialny za wszystkie zagraniczne operacje RAF-u.

"Wystarczy, że premier spojrzy"

Nie ma na razie na zalanych terenach zagrożenia epidemiologicznego, co nie oznacza, że woda i żywność jest bezpieczna – ostrzega Ewa Kopacz. Minister zdrowia zapewnia także: - Ten rząd ma wiecznie próbę sprawdzania się w akcji, ale premier z powodzią też sobie poradzi. Nie krzyczy, wystarczy, że spojrzy.

Obrońca wielorybów przyznaje się do winy

Nowozelandzki aktywista, sądzony przez Japończyków za wtargnięcie na pokład statku wielorybniczego przyznał się do 4 z 5 stawianych mu zarzutów. Peter Bethune, działacz organizacji Sea Shepherd, chciał w lutym dokonać obywatelskiego aresztowania po tym, gdy japoński Shonan Maru 2 staranował statek ekologów "Ady Gil".

Warszawa nie przesiąka

Po wielkiej fali, która przeszła przez Warszawę, sytuacja w stolicy wraca do normy. Poziom wody w Wiśle cały czas opada i wynosi w czwartek rano 631 cm. Jak zapewniła straż pożarna, nie ma sygnałów o przesiąknięciach czy uszkodzeniach wałów.