Najnowsze

Najnowsze

Zapłacimy więcej za wymianę opon? UE wprowadza nowe przepisy

Unia Europejska chce zadbać o to, by na drogach było bezpieczniej. Najnowszym pomysłem Brukseli jest m.in. obowiązkowe umieszczenie w samochodach czujników ciśnienia w oponach. Kierowcy martwią się jednak, że wpłynie to na wzrost kosztów wymiany opon. Jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone? "Polska i Świat".

Zmarła dwulatka chora na ebolę

W Mali zmarła dwuletnia dziewczynka, u której potwierdzono wcześniej wirusa eboli - podała w piątek agencja Associated Press, powołując się na pracowników szpitala w mieście Kayes na zachodzie kraju. Dziewczynka niedawno wróciła z sąsiedniej Gwinei. Potwierdzenie u niej wirusa eboli było pierwszym przypadkiem wykrycia tej choroby w Mali.

Amerykanie boją się Państwa Islamskiego

65 proc. Amerykanów uważa, że zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego jest sprawą bardzo lub nawet wyjątkowo ważną. Prawie połowa zaś ocenia, że reakcja wojskowa USA w Iraku i Syrii nie poszła wystarczająco daleko - wynika z sondażu Associated Press i GfK.

Jak dbać o bezpieczeństwo gazowych instalacji?

Przyczyną katastrofy w katowickiej kamienicy mogło być rozszczelnienie instalacji gazowej. Starych kamienic jak ta są w Polsce tysiące, mieszka w nich bardzo wiele polskich rodzin. Jak zadbać o bezpieczeństwo gazowych instalacji? Materiał reportera programu "Polska i Świat".

Prezydent "jak Berlusconi" i turystyczny boom. Pięć lat pokoju na Sri Lance

Był maj 2009 roku, kiedy prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa oznajmił światu, że w jego kraju zakończyła się wojna. W ciągu pięciu lat po zwycięstwie nad Tamilskimi Tygrysami Sri Lanka odbudowała infrastrukturę, rozwinęła gospodarkę i ściągnęła do siebie tłumy turystów. Teraz, po ponad dwóch dekadach, przywrócono zawieszone połączenie kolejowe między Colombo a Jaffną na północy kraju. Władze wierzą, że da to impuls do prawdziwej jedności między syngaleską większością a Tamilami.

Odwiedzili miejsce katastrofy. "Swoją maskotkę jedna dziewczynka znalazła"

- Na dzień dzisiejszy niczego nie brakuje - mówi w rozmowie z TVN24 ks. Krzysztof Bąk, dyrektor katowickiego oddziału Caritas, który zajmuje się pomocą dla osób poszkodowanych w czwartkowym wybuchu w kamienicy w centrum miasta. Duchowny zaznacza jednak, że od początku nowego tygodnia potrzebne będą środki czystości.

Oni już wygrali. Sprawdź, gdzie wyborów nie było i nie będzie

Choć wybory dopiero za trzy tygodnie, ponad 1700 kandydatów na radnych w całej Polsce wygraną ma już w kieszeni. Powód? Chętnych zgłosiło się tylu, ile mandatów jest do rozdania. A w prawie 250 miejscowościach o fotel wójta lub burmistrza ubiega się tylko jedna osoba. Tam zamiast wyborów odbędzie się referendum. - Może to i dobrze. Nie ma zamętu, kłótni i innych zamieszek - mówi jeden z "kandydatów-jedynaków".

Stan wyjątkowy na Synaju. W zamachu zginęło 30 żołnierzy

Władze Egiptu ogłosiły, że od soboty rano zacznie obowiązywać stan wyjątkowy w niektórych rejonach północnej i środkowej części półwyspu Synaj. Ze względów bezpieczeństwa władze w Kairze postanowiły też zamknąć przejście graniczne ze Strefą Gazy w Rafah. Decyzja zapadła po zamachu samobójczym, w którym zginęło w piątek na Synaju 30 egipskich żołnierzy.

Stracili dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa

- Kiedy zamykałam oczy, to mi się wydawało, ze wszystko na nas spadnie, cały sufit, szyby - mówi o pierwszej nocy po katastrofie jedna z mieszkanek zawalonej katowickiej kamienicy. Wybuch zabrał lokatorom dom i dobytek, ale także poczucie bezpieczeństwa. Zdani są teraz na pomoc miasta i życzliwych osób, które dzielą się tym, czym tylko mogą.

"Do wybuchu doszło prawdopodobnie na drugim piętrze"

Rozerwane ściany, zawalone stropy, doszczętnie zniszczone wnętrze katowickiej kamienicy. Wybuch sprawił, że część budynku złożyła się jak domek z kart. Jak to możliwe, że siła wybuchu jest tak potężna, że zmienia w gruzowisko ogromny budynek? Materiał "Faktów" TVN.

Kto dostanie Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej?

W Krakowie po raz drugi wręczona zostanie Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Kapituła pod przewodnictwem Adama Pomorskiego spośród 169 książek wybrała pięcioro nominowanych. To Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel, Mariusz Grzebalski, Julia Hartwig i Michał Sobol.

Ucieczka Donalda Tuska?

Donald Tusk oddaje mandat i przerywa milczenie. Pytań do byłego premiera było wiele, ale nie na wszystkie padła wyczerpująca odpowiedź. Sprawę słów Radosława Sikorskiego były premier skomentował krótko, bo dla niego tematu już nie ma. Wciąż jest on jednak ważny dla opozycji, która postawę Tuska nazywa ucieczką.

"Dla Taty". Zelda Williams pokazała tatuaż

"Dla taty" - od tych słów zaczyna się podpis zdjęcia, które Zelda Williams zamieściła na Instagramie. Fotografia przedstawia tatuaż - na dłoni Zeldy, córki Robina Williamsa, znajduje się wytatuowany koliber z datą urodzenia aktora. To pierwsze od kilku miesięcy zdjęcie zamieszczone przez dziewczynę.

Powrót do normalności

Po 19 godzinach poszukiwań tragiczny finał akcji ratunkowej, a dla nas trudny moment. Nie żyje nasz kolega, dziennikarz Faktów TVN Dariusz Kmiecik, jego żona Brygida Frosztęga-Kmiecik - dziennikarka TVP i ich dwuletni synek Remik. Ratownicy dotarli do ich ciał w nocy, ale na pomoc było już za późno. Kamienica w której mieszkali - prawdopodobnie na skutek wybuchu gazu - runęła niemal w całości. Ci, którym udało się uciec, zostali dosłownie bez niczego. Nie mają dachu nad głowa, ubrań i podstawowych rzeczy do życia. Władze miasta już organizują pomoc.

"Nie jesteśmy terrorystami". Czeczeński komendant wspiera Ukraińców w Donbasie

- Osobiście ja walczę za Ukrainę. Bardzo dobrze wiem, co będzie z Ukrainą, gdy nie powstrzymamy Moskali. Walczymy z nimi 23 lata - mówi w rozmowie z dziennikarzem telewizji Bełsat Isa Munajew. Dowodzi on batalionem im. Dżohara Dudajewa, który wspomaga ukraińskich żołnierzy walczących ze wspieranymi przez Rosjan separatystami.

Tajemnica podwodnego intruza nierozwikłana. Rosjanie sprawdzali Szwedów?

Szwedzi zakończyli wielkie poszukiwania niezidentyfikowanego podwodnego intruza bez wyraźnego efektu. Szwedzkie wojsko oznajmiło, że namierzyło przynajmniej jeden "pojazd podwodny". Nie podano jednak dokładniejszych informacji ani nie zaprezentowano żadnych dowodów. Analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich sugeruje, że cały incydent może być celową prowokacją Rosjan, którzy chcieli wywrzeć presję na Szwedów.

Wypadek podczas zmieniania koła

Zmiana koła na trasie szybkiego ruchu, która spowodowała groźny wypadek i wielogodzinny paraliż miasta. Kierowca naprawiał auto zgodnie z przepisami, a mimo to uderzył w niego inny samochód. Czy można było tego uniknąć i jak zachować się w takich sytuacjach, by połączyć własne bezpieczeństwo i rozsądek?

"Dwie prawdy" o szczycie klimatycznym i głośnych rozmowach pasażerów

W piątkowym wydaniu programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel dyskutowali o zakończonym szczycie klimatycznym w Brukseli. Czy UE podzieliła się po nim na Europę dwóch prędkości? Publicyści spierali się też o to, czy należałoby zakazać rozmów przez telefon komórkowy w komunikacji miejskiej.

Lekarze przeszczepili niebijące serce

Kolejny przełom w medycynie. Tym razem cudu dokonali lekarze z Australii. Chirurdzy przeszczepili niebijące serce, operacja zakończyła się sukcesem. Pytanie, czy ta nowatorska metoda zrewolucjonizuje podejście do przekazywania organów?

Akcja ratunkowa

Od kilkunastu godzin trwa akcja ratunkowa, po wybuchu - prawdopodobnie gazu - w jednej z kamienic w centrum Katowic. Część budynku zawaliła się. Wiele osób ewakuowano, pięć ucierpiało, w tym jedna ciężko, a trzy osoby nadal są poszukiwane - to nasz kolega dziennikarz "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona i dwuletni synek. Prawie dwustu ratowników robi co może by ich odnaleźć. Jest profesjonalny sprzęt, psy tropiące i nadzieją, że akcja dobrze się skończy.

Kosztowne bezpieczeństwo

Unia Europejska i jej kolejny pomysł, jak polepszyć nam komfort życia. Tym razem Bruksela wzięła pod lupę samochody i zadbała o poprawę bezpieczeństwa kierowców. Od listopada zaczną obowiązywać nowe przepisy, które już budzą kontrowersje, ponieważ przyszli właściciele aut obawiają się, że za te zmiany będą musieli zapłacić.

Wspomnienie Dariusza Kmiecika

Nie tak miał się zakończyć wczorajszy dzień. I jego najbliżsi i my, koledzy z pracy, mieliśmy nadzieję na happy end. Wspominamy Darka Kmiecika, choć nie każdy z nas do końca wierzy w to co się stało. Miał wiele marzeń i planów. Brakować będzie nam jego relacji, materiałów, charakterystycznego głosu, skromności i pogodnego nastawienia do życia. Tak go zapamiętamy.

Niebezpieczne kamienice

Po wybuchu z kamienicy prawie nic nie zostało, ściany w sekundę legły w gruzach. Teraz prowadzone jest prokuratorskie śledztwo i powraca pytanie: co się stało? Najbardziej prawdopodobna wersja to wybuch gazu. Jeśli to prawda, na takie zagrożenie narażonych jest wiele rodzin. Jak się przed tym ustrzec?

Amerykanie dobrze oceniają szanse obrony Kobane

Specjaliści wojskowi USA pozytywnie oceniają zdolność kurdyjskich bojowników do kontynuowania obrony Ajn al-Arab (Kobane) w północnej Syrii przed bojownikami Państwa Islamskiego. Nie widzą jednak na razie szans na odbicie terenów zajętych przez dżihadystów w Iraku.

Zamach w szkole w USA. Zabił jedną osobę i się zastrzelił

W szkole średniej w stanie Waszyngton na zachodnim wybrzeżu USA doszło w piątek przed południem czasy miejscowego do strzelaniny. Jeden z uczniów wyciągnął broń i zaczął celować do osób siedzących w szkolnej stołówce. Ranił sześć osób, a potem się zabił - podają lokalne media w Seattle. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła jedna osoba.

Zamachowiec z Ottawy ubiegał się o libijski paszport

Michael Zehaf-Bibeau, 32-letni zamachowiec, który w środę śmiertelnie postrzelił żołnierza przy pomniku w Ottawie, a następnie wdarł się do gmachu parlamentu, gdzie został zastrzelony, ubiegał się o libijski paszport - poinformowała ambasada Libii.