Najnowsze

Najnowsze

W Skwierzynie od lat czekają na nowy most. Chce go wybudować 10 firm

10 firm zgłosiło się do budowy mostu przez Wartę w Skwierzynie (woj. lubuskie). Inwestycja jest o tyle ważna, iż istniejący most jest w opłakanym stanie, a stanowi ważne dla tej części województwa połączenie komunikacyjne. Dziennie przejeżdża nim ponad 4 tysiące pojazdów. Budowa nowego mostu ma się rozpocząć w II połowie 2015 r.

"Dzień ciszy" kruchy jak rozejm. 14 ostrzałów sił rządowych

Teoretycznie obowiazujące od wtorku zawieszenie broni w walkach między siłami rządowymi Ukrainy a prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie tego kraju zostało złamane 14 razy – oświadczył w środę sztab ukraińskiej operacji wymierzonej w separatystów.

Zakładnik uwolniony. Jaką ofertę Francuzi złożyli Al-Kaidzie?

Ostatni przetrzymywany jako zakładnik obywatel Francji Serge Lazarevic odzyskał wolność po trzech latach spędzonych w niewoli Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu. Mężczyznę z Mali, gdzie był więziony, przewieziono do Nigru. W środę wcześnie rano wylądował we Francji.

10 największych zagrożeń dla praw człowieka w Polsce. Ranking RPO

Brak efektywnej strategii państwa w walce z biedą, wykluczeniem społecznym i bezdomnością oraz trudności w dostępie do publicznej służby zdrowia są - w ocenie RPO - największymi w Polsce zagrożeniami dla przestrzegania praw człowieka. W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Kwaśniewski: Nie było zgody Polski na tortury. Te odrażające metody nie przyniosły nic dobrego

Współpraca wywiadowcza Polski ze Stanami Zjednoczonymi została podjęta, ale nie było zgody na tortury - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do raportu amerykańskiego Senatu ws. więzień CIA. - Te odrażające metody, których ja nie akceptuję, podobno nie przyniosły nic dobrego. To jest prawdziwa katastrofa CIA, USA i prezydenta Busha - dodał Kwaśniewski.

Unika sądu, czy naprawdę choruje? Czesław Kiszczak na przymusowych badaniach

Trwają badania lekarskie Czesława Kiszczaka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, które mają odpowiedzieć czy PRL-owski generał może odpowiadać przed sądem za wprowadzenie stanu wojennego. Towarzyszy mu żona, która w rozmowie z dziennikarzami broni męża. – On był sądzony przez ponad 20 lat i żaden proces nie udowodnił jego winy – mówi Maria Teresa Kiszczak.

"Losy dyktatorów są zawsze ryzykowne". Sonik o przymusowych badaniach Kiszczaka

- Jeśli popatrzymy na procesy Mubaraka czy gen. Pinocheta, to zawsze robi wrażenie, że starych ludzi ciąga się przed sądy - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bogusław Sonik, były europoseł PO, komentując sprawę przymusowych badań generała Czesława Kiszczaka. Jak jednak dodał, "losy dyktatorów to ich wybór i z tym jest związane pewne ryzyko". Sonik zwrócił jednocześnie uwagę na "bezradność systemu prawnego w Polsce, który nie potrafił w odpowiednim czasie wydać wyroku" ws. stanu wojennego.

Pijany próbował odjechać autem. Świadek odebrał mu kluczyki, policja... oddała

Policjanci ze Świętochłowic na Śląsku puścili wolno mężczyznę, który pijany próbował odjechać samochodem z parkingu. Uniemożliwił mu to przypadkowy świadek, który wyciągnął mężczyznę z auta i zabrał kluczyki. Policja początkowo nie widziała powodów, by wszcząć postępowanie. A kluczyki oddała właścicielowi i nawet nie sprawdziła, czy jest on trzeźwy. Materiał programu "Blisko ludzi" TTV.

"Wszyscy pochylają się nad losem terrorystów, nikt nie mówi o prawach ich ofiar"

Nie wolno się oburzać na walkę z terrorem, tylko na terror - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Leszek Miller. Szef SLD stwierdził, że w ogóle nie wiadomo, czy w raporcie na temat więzień CIA jest mowa o Polsce. Polityk, który był premierem w czasie, gdy w Polsce miały działać więzienia CIA dodał, że nawet, gdyby o tym wiedział, nie ujawniłby tego, gdyż obowiązuje go tajemnica.

Marszałek Sikorski wylądował w gęstej mgle

Mimo gęstej mgły samolot z lecącym z Finlandii Radosławem Sikorskim wylądował we wtorek późnym wieczorem na lotnisku Chopina w Warszawie. Nie udało się to w przypadku samolotu z premier Ewą Kopacz, wracającą z Bratysławy ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej. Jej maszyna została przekierowana z Warszawy do Krakowa.

"Przycisnęła ucznia do ławki", czy go "przytuliła"? Śledczy badają incydent na lekcji muzyki

Policja i prokuratura badają sprawę nauczycielki z miejscowości Sienno na Mazowszu, która miała zachowywać się agresywnie wobec 13-letniego wychowanka domu dziecka i przyciskać go do ławki. Jest fotografia, która ma dowodzić, że doszło do takiego incydentu. Nauczycielka została zawieszona. Dyrekcja tłumaczy, że nigdy wcześniej nie było z nią problemów. Materiał magazynu "Polska i świat".

Wymazywanie Polski z raportu "irytujące"

Irytujące - tak określił usunięcie z raportu o tajnych więzieniach CIA i torturach nazwy Polski przedstawiciel Human Rights Watch. Zdaniem Johna Siftona nie ma to sensu, bo "wszyscy wiedzą" o jaki kraj chodzi. Przedstawiciel ONZ zaapelował, aby ścigać winnych łamania prawa przez CIA.

Siemoniak: MON kupi dwa małe samoloty do transportu VIP-ów

MON kupi dwa małe samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak. To jeden z elementów przyjętego przez rząd planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. MON już rozpoczęło prace ws. zakupu.

Oszukiwali władze, brutalnie torturowali. Prawda o CIA w 20 punktach

Techniki przesłuchań były znacznie brutalniejsze niż informowała CIA. Mimo stosowania tortur nie pozyskano szczególnie cennych informacji wywiadowczych. CIA celowo oszukiwała władze ws. prowadzonego przez siebie Programu Zatrzymań i Przesłuchań. Przedstawiamy 20 najważniejszych punktów opublikowanego we wtorek dokumentu.

Kołodko o moralności polityków: w nocy trzymać rączki na pościeli

- Spada jakość klasy politycznej - ocenił w "Faktach po Faktach" prof. Grzegorz Kołodko. Jak dodał, jeżeli ktoś idzie do polityki, do życia publicznego, to powinien w ciągu dnia "trzymać rączki na biurku, a w nocy na pościeli, na kołdrze". - I trzeba pokazywać to wszystkim. A jeśli ktoś ma coś na sumieniu, to z tego trzeba wyciągnąć wnioski daleko idące - stwierdził były wicepremier.