Najnowsze

Najnowsze

Gdzie było getto? Wyznaczyli granice

Zakończył się montaż 90 granitowych płyt pokazujących granice utworzonego w Łodzi przez Niemców w czasie II wojny światowej getta. Płyty z napisem "Litzmannstadt Getto 1940-1944" pojawiły się na ulicach i w parkach łódzkiej dzielnicy Bałuty. Na tym terenie stanie też siedem tablic informacyjnych.

Po komunikacie MSZ Rosji zamieszanie wokół "białego konwoju"

Rosyjskie MSZ ogłosiło, że Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża otrzymały gwarancje bezpieczeństwa dla "białego konwoju". Udzielili ich sami Rosjanie oraz separatyści. Nie wiadomo jednak nic na temat stanowiska Ukraińców. MKCK też nie odniósł się oficjalnie do twierdzeń rosyjskiego MSZ.

"Heroiczny bój na każdej zmianie". Medaliści opowiedzieli o walce i emocjach na mistrzostwach Europy

- To był heroiczny bój. Wszyscy dawaliśmy na swoich zmianach 120 procent. Pobiegliśmy rewelacyjnie, bo mieliśmy jeden cel, walkę o ten medal - mówi Rafał Omelko, brązowy medalista z Zurychu, który na co dzień trenuje w stolicy Dolnego Śląska. Omelko i Łukasz Krawczuk zdobyli brąz w sztafecie 4x400 m na mistrzostwach Europy. Reporterce TVN24 opowiedzieli o swojej walce i emocjach towarzyszących jednemu z najważniejszych życiowych startów.

Figle i zabawy małej małpki z poznańskiego zoo

- Jak każdy dzieciak lubi się huśtać, ale przy okazji potrafi też szaleć na gałęziach drzew. Czasami również spada, jednak zupełnie się tym nie przejmuje - tak opisują młodego makaka japońskiego pracownicy poznańskiego ogrodu zoologicznego. Zobacz, jak się bawi jeden z najmłodszych ssaków w Nowym Zoo.

Atomowy intruz u wybrzeży Rosji. Cicha wojna pod wodą trwa

Oceany to arena skrytych zmagań mocarstw jądrowych. Pod ich powierzchnią trwa nieustannie "cicha wojna", której nie przerwał nawet rozpad ZSRR. Główni aktorzy tej utrzymywanej w ścisłej tajemnicy rywalizacji to atomowe okręty podwodne. Rosjanie niedawno podali jedną z rzadkich informacji na temat tych zmagań.

Tysiące prawosławnych na Świętej Górze Grabarce

W Grabarce (Podlaskie) trwają we wtorek obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza uroczystość w tym sanktuarium. Wśród gości jest prezydent z małżonką. Przybyła też delegacja greckich mnichów z relikwiami św. Marii Magdaleny.

Papież: dwa lub trzy lata, a potem udam się do Domu Ojca

Papież Franciszek publicznie odniósł się do swojej śmierci. - Bóg daje mi dwa, trzy lata - mówił dziennikarzom, wracając z Korei Południowej. Nie wykluczył jednocześnie, że tak jak jego poprzednik przejdzie na emeryturę. - Benedykt XVI otworzył drzwi - zaznaczył papież.

Policjanci ostrzelani w Ferguson. Dwie osoby ranne, 31 aresztowano

Dwie osoby zostały ranne, gdy w Ferguson w stanie Missouri ostrzelano policjantów - poinformowały we wtorek miejscowe władze. 31 demonstrantów aresztowano. W Ferguson trwają zamieszki po zabiciu czarnoskórego nastolatka przez białego policjanta. Na ulicach miasta jest Gwardia Narodowa. - Rozumiem pasję i gniew, ale nadszedł czas, by Amerykanie przestali krzyczeć, a zaczęli słuchać - mówił prezydent Barack Obama, apelując o uspokojenie nastrojów w Ferguson.

Obóz Płaszów wreszcie zostanie posprzątany

Były nazistowski obóz Płaszów w Krakowie wreszcie zostanie posprzątany. Przez ostatnie lata to miejsce masowych egzekucji było nieoficjalną powierzchnią rekreacyjną dla krakowian, spacerniakiem dla psów, miejscem organizacji plenerowych libacji czy grilli. Prace porządkowe potrwają do jesieni.

"Rządy przypadkowych i szalonych". PO odpowiada na plakaty PiS

"Zemsta, wojna, nienawiść - w takiej Polsce możesz obudzić się już niedługo... Oni tylko czekają, żeby wykorzystać Polaków do realizacji swoich chorych wizji" - tak PO ostrzega przed rządami PiS. Według grafiki, umieszczonej na oficjalnym profilu partii w serwisie społecznościowym, Jarosław Kaczyński miałby zostać ministrem zemsty narodowej, a Antoni Macierewicz - ministrem wojny z Rosją i Smoleńska.

Jest potwierdzenie: Merkel odwiedzi Kijów 23 sierpnia

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w najbliższą sobotę złoży wizytę w Kijowie - poinformował we wtorek rzecznik rządu Steffen Seibert. To pierwsza podróż szefowej niemieckiego rządu do stolicy Ukrainy od początku kryzysu w tym kraju. W nocy z poniedziałku na wtorek Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Petro Poroszenką o możliwych sposobach zakończenia walk.

Tomasz Lipiński

Tomasz Lipiński – polski muzyk rockowy (wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta), lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness, jest autorem muzyki do kilku filmów dokumentalnych i piosenek filmowych. W latach 1991–1993 pisał felietony dla czasopisma „Tylko Rock”. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993), redaktorem naczelnym „Aktivista” (2000). Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.

Rafał Brzoska

Rafał Brzoska - absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jest założycielem i prezesem zarządu Grupy Integer.pl, w skład której wchodzi osiem spółek zależnych, w tym notowany na GPW Integer.pl.

"Przepłacając za surowce energetyczne, budowano wojskowy budżet Rosji"

Ostrzelanie konwoju z ukraińskimi uchodźcami nie zmienia podejścia Zachodu wobec Rosji - ocenił we "Wstajesz i wiesz" Paweł Kowal z Polski Razem. Jego zdaniem, milczenie Zachodu sprzyja Putinowi, a Unia i Stany Zjednoczone powinny zdecydowanie żądać od Moskwy całkowitego wycofania się z Ukrainy, nie tylko zawieszenia broni.

Ciężkie walki w centrum Ługańska. Batalion Donbas chwali się szturmem Iłowajska

W centrum kontrolowanego dotychczas przez separatystów Ługańska trwają ciężkie walki. Panuje chaos. Ukraińskie wojsko prawdopodobnie naciera od południa. W pobliżu Doniecka siły rządowe chwalą się natomiast częściowym opanowaniem Iłowajska, który broni dostępu do metropolii od południa. Separatyści nie mówią już o konkretnych osiągnięciach, tylko o "ustabilizowaniu frontu".

Parada największych i najpiękniejszych żaglowców świata w Gdyni

Malownicza parada odbyła się na wodach Zatoki Gdańskiej, w blasku zachodzącego słońca. Wzięło w niej udział 25 jednostek z sześciu państw. Silny wiatr, dochodzący w porywach do 7 stopni w skali Beauforta, uniemożliwił jednak żaglowcom postawienie wszystkich żagli. Podczas pięciu dni, które flota spędziła w gdyńskim porcie, żaglowce obejrzało 1,9 mln odwiedzających. Największą popularnością cieszyły się rosyjskie Siedow i Kruzensztern oraz portugalska Santa Maria Manuela, dla której była to pierwsza wizyta w polskim porcie. Impreza upamiętniła 40. rocznicę pierwszego zlotu żaglowców, Operacji Żagiel '74.

USA zamykają przestrzeń powietrzną nad Syrią

Ze względu na groźbę zestrzelenia przez ekstremistów USA zamknęły dla samolotów amerykańskich przewoźników przestrzeń powietrzną nad Syrią - poinformował w poniedziałek amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA).