Kilkuset imigrantów przebywających w ośrodku rejestracyjnym w węgierskiej miejscowości Roeszke w pobliżu granicy z Serbią ponownie przerwało policyjny kordon i ruszyło w głąb kraju. Budapeszt spodziewa się też kolejnej fali uchodźców przybywających z Serbii. Raport specjalny w TVN24 Biznes i Świat.
To już kolejna w ostatnich dniach próba przedarcia się w głąb kraju podjęta przez uchodźców. Do pierwszej takiej ucieczki doszło w piątek. Z kolei w poniedziałek po południu, po starciach z siłami porządkowymi, uchodźcy przedostali się przez pola na autostradę M5 Belgrad-Budapeszt, którą ruszyli na północ w kierunku stolicy Węgier.
Policja zablokowała ruch samochodów w obu kierunkach, lecz nie próbowała już siłą zatrzymać uchodźców. Nad autostradą krążył śmigłowiec, monitorujący sytuację.
Ostatecznie po negocjacjach uchodźcy przerwali swój marsz i wrócili autobusami do Roeszke.
Bruksela daje pieniądze
Komisja Europejska przydzieliła we wtorek Węgrom 4 mln euro wsparcia w związku z napływem imigrantów i uchodźców do tego kraju. Pieniądze mają być przeznaczone na poprawę infrastruktury dla migrantów, dodatkowy personel i wyposażenie ośrodków.
O nadzwyczajną pomoc Węgry zwróciły się do KE w połowie sierpnia w obliczu fali migrantów, którzy przedostają się do tego państwa przez granicę z Serbią. Środki pochodzą z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Pod koniec września komisarz UE ds. migracji Dmitris Awramopulos ma udać się do Budapesztu.
Węgry zalane imigrantami
Od piątku do niedzieli na całych Węgrzech ujęto 55 tys. 386 uchodźców, a do kraju przedostają się nowi uchodźcy z Serbii, gdzie w weekend przybyło 5 tys. osób z Macedonii - podała węgierska policja. Służby węgierskie spodziewają się w związku z tym w najbliższych dniach kolejnej fali przybyszów. Zdaniem ekspertów napływ uchodźców wzmaga się na skutek decyzji rządu węgierskiego, który zapowiedział, że od 15 września zaostrzy zasady ochrony granic i kary za ich nielegalne przekroczenie.
W piątek rządy Austrii i Niemiec wydały zgodę na wjazd migrantów z Węgier na swe terytoria bez kontroli i biurokratycznych procedur w odpowiedzi na nadzwyczajną sytuację z uchodźcami.
Komisja Europejska poinformowała także, że przeznaczyła 5 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji dla Austrii na wsparcie działań administracyjnych, związanych z napływem uchodźców i poprawę warunków przyjmowania azylantów.
Autor: kło//gak / Źródło: Reuters TV, PAP