Najnowsze

Najnowsze

18 osób z zarzutami. W tym za wysyłkę kocy na Ukrainę

Łącznie 18 osób - żołnierzy i pracowników cywilnych - usłyszało dotąd zarzuty ws. przywłaszczenia mienia i nieprawidłowości w wojskowej bazie logistycznej w Warszawie. Jak poinformowała we wtorek prokuratura, zarzuty dotyczą m.in. wysyłki koców na Ukrainę.

Edukacja w ścisku

Minister edukacji w dniu rozpoczęcia roku szkolnego robi tour po szkołach, a tam nie zawsze sytuacja prosta. Są szkoły pękające w szwach - a niektóre i z rekordami - bo w nich aż 18 klas pierwszych. Sześciolatków jest tak dużo, że zajęcia muszą w systemie dwuzmianowym.

Drogowy bilans wakacji

Mamy koniec wakacji, a razem z nimi drogowe podsumowanie naszych podróży. Liczby jak co roku nie są zatrważające, choć jest lepiej niż rok temu - co na to wpłynęło i czy zwolniliśmy bo przestraszyliśmy się zaostrzonych przepisów?

Obchody bez uścisku dłoni

Nie było wspólnej rozmowy, nie było nawet uścisku dłoni - Andrzej Duda i Ewa Kopacz na Westerplatte stali obok siebie, ale jakby się nie widzieli. Były za to ostre słowa i dość jasna sytuacja, że współpraca rządu z prezydentem w tym przypadku wcale nie jest czymś naturalnym.

Nowy pomysł na e-papierosy

Do tej pory planowali całkowity zakaz - teraz są bardziej liberalni. Ministerstwo zdrowia ma nowy pomysł na e-papierosy i dla palaczy nie chce wprowadzać tak restrykcyjnych ograniczeń - gdzie będzie można płacić a gdzie nie?

Świnka morska oficjalnie nie istnieje

O poprawnym nazewnictwie ssaków. Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk postanawia uporządkować nazwy i tym samym dowiadujemy się, że świnka morska to wcale nie świnka a kawia domowa.

Niepełnosprawny fundusz

Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - szczytny cel i duże pieniądze. Ale też duże pole do działania dla oszustów. Prokuratury w całym kraju prowadzą w tej chwili w takich sprawach kilkaset śledztw.

Od 2020 roku Strefa Gazy może nie nadawać się do życia

Od 2020 roku Strefa Gazy, zniszczona w wyniku kilku wojen i izraelskich blokad, może być miejscem nienadającym się do życia, jeśli nie zmienią się obecne tendencje gospodarcze - alarmuje we wtorek Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

Czego boi się najbardziej Kim Dzong Un?

Propaganda potrafi zdziałać więcej niż najdoskonalsza broń - twierdzi komentator portalu U.S. News, dodając, że ostatnie działania Korei Południowej ujawniły słaby punkt północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una. Ma nim być przesadna wrażliwość na niechciane komunikaty.

Zaślepieni kasą

Ten proceder miał być tak misternie zorganizowany, że śledczym 2 lata zajęło zebranie dowodów, które doprowadziły do zatrzymania znanego trójmiejskiego adwokata i jego wspólników. Misteria tego procederu miała polegać m.in na tym, że choć poszkodowanymi w tej sprawie są niepełnosprawni, to niewykluczone, że przynajmniej część z nich też usłyszy zarzuty. Reporter "Czarno na białym" dotarł do zamieszanych w aferę niewidomych.

Adwokat i celebryta

Człowiek, którego nazwisko i rodzinne powiązania sprawiły, że afera z niepełnosprawnymi stała się głośna. Marcin Dubieniecki - przez swoje małżeństwo z Martą Kaczyńską - kilka lat temu znalazł się w centrum medialnego zainteresowania. Ale też specjalnie tego rozgłosu nie unikał, zdradzając przy okazji swoje duże polityczne ambicje.

Palikot: mandat oddam 10 września

Janusz Palikot zapowiedział, że 10 września zrzeknie się mandatu poselskiego. Na jego miejsce wejdzie Andrzej Dołecki. Lider Twojego Ruchu tłumaczył swoją decyzję solidarnością z szefem Stowarzyszenia Wolne Konopie, którego rodzice wcześniej trafili do aresztu za wwóz oleju konopnego dla - jak tłumaczył Dołecki - jego chorej babci. Janusz Palikot był gościem "Kropki nad i" w TVN24.

"Robotnik z robotnikiem najpierw może daliby sobie po jednym, ale by się przywitali”

Legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa uważa, że to państwo powinno organizować obchody związane z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania "S". Jego zdaniem obecny związek NSZZ "Solidarność" "nie ma z tym nic wspólnego". Były prezydent skomentował też brak uścisku dłoni pomiędzy Ewą Kopacz i Andrzejem Dudą podczas obchodów rocznicy II wojny światowej.

Palikot: mandat oddam 10 września

Janusz Palikot zapowiedział, że 10 września zrzeknie się mandatu poselskiego. Na jego miejsce wejdzie Andrzej Dołecki. Lider Twojego Ruchu tłumaczył w "Kropce nad i" swoją decyzję solidarnością z szefem Stowarzyszenia Wolne Konopie, którego rodzice wcześniej trafili do aresztu za wwóz oleju konopnego dla - jak tłumaczył Dołecki - jego chorej babci.

Skazana na gwałt boi się wrócić do wioski. Mieszkańcy: zmyślona historia

Dwie Hinduski, które utrzymują, że zostały skazane przez radę wioski na zbiorowy gwałt za postępowanie brata, teraz boją się wrócić do domu. Twierdzą, że starszyzna może chcieć dokonać zemsty. Z kolei mieszkańcy wioski w rozmowie z mediami twierdzą, że 23-latka i jej 15-letnia siostra wymyśliły całą historię.

"Prezydent staje się jednym z żołnierzy Jarosława Kaczyńskiego"

- Z roli, którą Andrzej Duda sam sobie wyznaczył w orędziu, osoby łączącej, prezydenta wszystkich Polaków, staje się frontmanem kampanii wyborczej jednej partii - ocenił w "Faktach po Faktach" Jacek Protasiewicz. Jak dodał, brak podania Ewie Kopacz ręki w czasie uroczystości na Westerplatte to "ilustracja poważniejszego problemu". Dyskutował z nim Paweł Kowal (Zjednoczona Prawica).

"Prezydent staje się jednym z żołnierzy Jarosława Kaczyńskiego"

- Z roli, którą Andrzej Duda sam sobie wyznaczył w orędziu, osoby łączącej, prezydenta wszystkich Polaków, staje się frontmanem kampanii wyborczej jednej partii - ocenił w "Faktach po Faktach" Jacek Protasiewicz (PO). Jak dodał, brak podania Ewie Kopacz ręki w czasie uroczystości na Westerplatte to "ilustracja poważniejszego problemu". Dyskutował z nim Paweł Kowal (Zjednoczona Prawica).

Spór o "falę uchodźców" z Ukrainy. Co mówią oficjalne liczby

W dyskusji na temat przyjmowania uchodźców przez kraje członkowskie UE polskim politykom zdarza się sięgać po argument, że za naszą wschodnią granicą toczy się konflikt i musimy być gotowi na ewentualne przyjęcie osób uciekających z Ukrainy. Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika jednak, że status uchodźcy otrzymuje w Polsce niewiele osób. Ani w zeszłym roku, ani w pierwszej połowie bieżącego roku urząd nie przyznał go żadnemu obywatelowi Ukrainy.

Religia przedmiotem sporu

Pierwszego września w całej Polsce pierwszy raz w tym roku szkolnym rozbrzmiały dzwonki dając znać, że rozpoczął się jesienny semestr. Z kolejnym rokiem nauki wróciła dyskusja nad znaną wszystkim kwestią obecności religii w szkolnych murach. Ten moment wykorzystała Zjednoczona Lewica, która wystartowała z kampanią wzywającą do zaprzestania finansowania tego przedmiotu z budżetu państwa. Zdaniem tej formacji, nauka religii powinna przenieść się do salek katechetycznych, powstałych przy parafiach. O sporze, który bardzo trudno będzie rozstrzygnąć, rozmawiali w programie Tak jest ks. Henryk Zieliński i teolog Jarosław Makowski.

Jest na "czarnej liście", a i tak wjedzie do UE. Idol rebeliantów wyśmiewa sankcje

Znany piosenkarz i deputowany Jednej Rosji Josif Kobzon znalazł się na liście Rosjan objętych sankcjami UE, jednak w drodze wyjątku może wjechać do Europy. Jak relacjonują rosyjskie media, pomógł mu w tym prezydent Władimir Putin. Przed wyjazdem do UE Kobzon udał się do Donbasu, gdzie otrzymał honorowy tytuł bohatera samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Siódme poty premiera Francji. Internauci: włączcie mu klimatyzację

Manuel Valls podczas przemówienia skierowanego do działaczy swojej partii zaczął się pocić w niekontrolowany sposób. Jego koszula wyglądała, jakby właśnie wskoczył w niej do wody. Nic dziwnego - piszą światowe media, bo jego rząd prawdopodobnie będzie musiał przeprowadzić wiele trudnych reform. Internauci także dorzucili kilka komentarzy.

"To politycy jednego kroku". Wyborcze tło zamieszek w Kijowie

Poniedziałkowe starcia przed parlamentem w Kijowie, w wyniku których zmarło trzech wojskowych Gwardii Narodowej Ukrainy, to wynik walki o elektorat przed jesiennymi wyborami samorządowymi – ocenił we wtorek w rozmowie z PAP komentator polityczny Witalij Portnikow.

Tusk: migracja jest wspólnym europejskim wyzwaniem

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potępił we wtorek ksenofobiczne zachowania, do jakich dochodzi w niektórych państwach UE w reakcji na napływ migrantów. Zapowiedział, że kwestia migracji będzie tematem październikowego szczytu UE.

Oblężony dworzec. Węgry: odeślemy imigrantów ekonomicznych do domu

Węgry będą rejestrować wszystkich imigrantów, którzy przedostali się przez granicę UE, ale imigrantów ekonomicznych odeślą do kraju pochodzenia - oświadczył we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej służby wyrzuciły wszystkich imigrantów z okupowanego przez ostatnie tygodnie głównego dworca kolejowego w Budapeszcie. Na miejscu jest specjalny wysłannik TVN24 Marcin Kwaśny.

USA zadowolone z głosowania w Kijowie

Biały Dom z zadowoleniem powitał we wtorek przyjęcie poprzedniego dnia przez parlament Ukrainy w pierwszym czytaniu zmian konstytucyjnych, przyznających specjalny status wschodnim regionom kraju.

7,5 roku dla znanej dziennikarki. "Więzień sumienia"

Znana dziennikarka azerbejdżańskiej sekcji Radia Wolna Europa (Radio Azadliq) Chadidża Ismaiłowa, która pisała o korupcji, nadużyciach władzy i naruszeniach praw człowieka, została we wtorek skazana przez azerski sąd na 7,5 roku więzienia.