Najnowsze

Najnowsze

W Gdańsku stanął pomnik Anny Walentynowicz

W Gdańsku odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz. Nastąpiło to w 86. rocznicę urodzin działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Monument stanął przy skwerze jej imienia u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego, w pobliżu kamienicy, w której mieszkała przez wiele lat.

"Kościół czuje oddech laicyzacji". Dyskusja po słowach arcybiskupa

- Nie zagraża nam państwo wyznaniowe, ale kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro - przekonywał podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Temat polskiego Kościoła i jego miejsca poruszono w programie "Babilon". - Polski Kościół upomina się o swoje miejsce, bo chyba czuje oddech laicyzacji - mówiła dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych UW. Jagna Marczułajtis-Walczak przyznała, że Kościół zbyt mocno wchodzi do polityki.

Czarna seria Mi-8. Kolejna katastrofa rosyjskiego śmigłowca. Nie żyje pięć osób

Co najmniej pięć osób zginęło w katastrofie śmigłowca Mi-8 w Kraju Chabarowskim w Rosji. Wypadek przeżyło ośmiu pasażerów i trzech członków załogi. Według wstępnych informacji, helikopter rozbił się na morzu. Rosyjska agencja TASS informuje, że od początku eksploatacji Mi-8 doszło do kilkuset incydentów, w których zginęli ludzie.

Podziemny świat dla milionów ludzi. Tak Chiny miały przetrwać wojnę nuklearną z ZSRR

Pod koniec lat 60. XX wieku, u szczytu zimnej wojny, Mao Zedong rozpoczął budowę największego na świecie podziemnego kompleksu, do którego przenieść miała się 6-milionowa wówczas populacja Pekinu. Tworząc warunki do egzystencji pod ziemią, Mao liczył na zwycięstwo w zbliżającej się wojnie nuklearnej ze Związkiem Radzieckim. Wojna ta nigdy nie nadeszła, a tajemniczy, monstrualny kompleks pozostał w ukryciu.

Zatrzymany w Donbasie rosyjski major apeluje do Putina: potwierdźcie, że jestem oficerem

Rosyjski oficer Władimir Starkow publicznie zaapelował do prezydenta Władimira Putina, by potwierdził, że jest majorem sił zbrojnych Rosji. Starkow walczył w szeregach prorosyjskich rebeliantów w Donbasie. Został zatrzymany i trafił do ukraińskiego aresztu. Władze na Kremlu utrzymują, że rosyjskich wojskowych w Donbasie nie ma. "Nie odcinajcie się od nas" - prosił oficer.

Żywa lekcja historii. Rozpoczął się D-Day Hel

Na Półwyspie Helskim rozpoczęła się właśnie dziesiąta, jubileuszowa edycja imprezy D-Day Hel, upamiętniającej lądowanie aliantów 6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii podczas II wojny światowej. W inscenizacji historycznej biorą udział grypy rekonstrukcji historycznej z całego kraju. Zgromadzona publiczność z bliska może podziwiać na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych i prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat. - To prawdziwa, żywa lekcja historii - tak o D-Day Hel mówi Rafał Bier, główny organizator. Impreza potrwa do 23 sierpnia.

Ewakuacja w Tiencin. W pobliżu miejsca eksplozji znaleziono kolejną żywą osobę

50 metrów od centrum środowej eksplozji, chińscy ratownicy znaleźli w sobotę żywego 50-letniego mężczyznę. Tymczasem władze ostrzegły mieszkańców Tiencin przed "szkodliwymi substancjami" po tym, jak zmienił się kierunek wiatru w mieście. Chińska policja przekazała, że na miejscu zdarzenia doszło do wycieku cyjanku sodu, jednej z najsilniejszych znanych trucizn.

Łódź pełna imigrantów, pod pokładem 40 ciał

Ciała co najmniej 40 imigrantów znalazła w sobotę włoska marynarka wojenna na łodzi w Cieśninie Sycylijskiej. W stronę wybrzeży Włoch płynęło w sumie około 300 imigrantów, kiedy uratowała ich włoska marynarka wojenna.

Chcą przejechać autami z PRL 1500 km. "To największy rajd charytatywny w Europie"

Bez mechaników, lawet i części zamiennych. Niemal 400 samochodów komunistycznej produkcji lub konstrukcji jedzie w IX rajdzie Złombol. Uczestnicy imprezy pokonają blisko 1500 km, jadąc przez Czechy, Szwajcarię, Lichtenstein, Austrię i Włochy. A wszystko w szczytnym celu. Udostępniając darczyńcom powierzchnię reklamową na swoich samochodach, zbierają pieniądze na prezenty dla dzieci ze śląskich domów dziecka. - To największy rajd charytatywny w Europie - przekonuje organizator imprezy, Marcin Tetzlaff.

Jechał slalomem przez 25 km. Usłyszał zarzuty

Zarzut nieświadomego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym usłyszał 53-latek, który pijany, slalomem jechał krajową "jedynką" w okolicach Częstochowy. Jego niebezpieczne zachowanie na drodze nagrał jadący za nim kierowca i od razu zawiadomił policję. Mimo to mężczyzna został zatrzymany dopiero trzy dni później. Miał wówczas ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

"Groźba ataków przestała być realna". Niemcy wycofują Patrioty z Turcji

Bundeswehra wycofa w najbliższych miesiącach z Turcji rakiety przeciwlotnicze Patriot wraz z obsługą - poinformowało ministerstwo obrony w Berlinie. Na prośbę Ankary, rakiety zostały rozmieszczone dwa i pół roku temu przy granicy z Syrią, w związku z groźbą ataków ze strony syryjskiego reżimu prezydenta Baszara al-Asada.

Andrzej Duda chce debaty nad nową konstytucją

- Jeszcze w kampanii wyborczej mówiłem, że uważam, że Polsce potrzebna jest dzisiaj nowa konstytucja - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem wzmocnienia w konstytucji wymagają niektóre prawa obywatelskie, ale także można podjąć debatę na temat pozycji prezydenta.

Uczyły się wspinaczki, odpadły od ściany

Dwie kobiety spadły podczas kursu wspinaczki na Zadnim Mnichu w Tatrach. Ponieważ jedna z poszkodowanych skarżyła się na ból w klatce piersiowej, na miejsce został wysłany śmigłowiec TOPR.

Wysadzili bankomat, złapani na gorącym uczynku

Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani na gorącym uczynku, gdy w Rucianem-Nidzie (woj. warmińsko-mazurskie) próbowali wysadzić bankomat. Trzeci z mężczyzn uciekł. Śledczy nie wykluczają, że zatrzymani to członkowie większej grupy "bankomatowców".

"To fascynująca historia". Zobacz animowany film o wyjątkowym misiu z armii Andersa

Niedźwiadek trafił w szeregi polskiej armii w 1942 roku, został kupiony od właścicieli za kilka konserw. Żołnierze opiekowali się nim, nazwali Wojtkiem i zabrali w szlak bojowy, który skończył się demobilizacją w Wielkiej Brytanii. - To unikalna i fascynująca historia, dlatego wybrałam ją na temat mojego filmu - mówi portalowi tvn24.pl Marianna Raskin, która stworzyła animowany film o słynnym misiu z armii gen. Władysława Andersa.