Najnowsze

Najnowsze

"Dla Putina najważniejsze było uratowanie święta. To mu się udało"

Rosja hucznie uczciła 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jednak na placu Czerwonym zabrakło wielu przywódców świata zachodniego. - To święto, które legitymizuje wszystkie roszczenia Putina i Rosjan. Dla Putina najważniejsze było je uratować i to mu się udało. Ściągnął do Moskwy przywódców Chin i Indii - powiedział w programie "Horyzont" Jan Rokita. Zdaniem dr Sławomira Dębskiego, dla Pekinu i Delhi była to okazja, aby coś ugrać.

"Zdumiewająca siła człowieka, który chce żyć"

- Chciałam dowiedzieć się, jak to było w 1945 roku z perspektywy pyłku, czyli człowieka, którym przez ten czas rzucały losy historii - powiedziała w programie "Xięgarnia" Magdalena Grzebałkowska, reportażystka i autorka opowieści o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia "1945. Wojna i pokój".

Amerykanie więzieni przez separatystów odzyskali wolność

Prorosyjscy separatyści w Doniecku na wschodzie Ukrainy uwolnili po 10 dniach dwóch Amerykanów pracujących dla międzynarodowej organizacji pomocowej, której zarzucili szpiegostwo - poinformował ich przedstawiciel Aleksandr Zacharczenko.

Złamana umowa, szybki pogrom i zmiana granic. Jak Stalin uderzył na Japonię

8 sierpnia 1945 roku do Japończyków dopiero zaczynała docierać skala tragedii w Hiroszimie, zrównanej z ziemią atomowym podmuchem, gdy Wiaczesław Mołotow wezwał na Kreml japońskiego ambasadora. Informacja, którą otrzymał Naotake Sato, była nie mniej druzgocąca – za godzinę Japonia zostanie zaatakowana przez Związek Radziecki.

Ogromna zajezdnia otworzyła się dla zwiedzających

Zajezdnia na poznańskim Franowie otworzyła w sobotę bramy dla ciekawych "bimbowych" i autobusowych tajemnic. Mogli oni zajrzeć do myjni, punktu naprawy i innych zakamarków, zobaczyć jak funkcjonuje "mózg" systemu, który codziennie kieruje tramwaje na ulice miasta. Ogromny obiekt zajmuje powierzchnię 17 hektarów. Akcję zorganizowano z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Wielkopolsce. MPK Poznań obliczyło, że łącznie na zakup autobusów niskopodłogowych, tramwajów i zajezdnię otrzymało dotąd około 422 milionów złotych z Unii Europejskiej.

Pomorscy strażacy wrócili z Nepalu. "Najtrudniej było patrzeć na dzieci"

Po kilkunastu dniach ciężkiej pracy do Gdańska wrócili ratownicy, którzy brali udział w misji w Nepalu. - Dla mnie jako dla ojca kilkorga dzieci najtrudniejsza była właśnie sytuacja dzieci w Nepalu. Część z nich straciła swoich rodziców. Nie miały też już swoich domów. Prosiły nas o żywność i wodę - mówi bryg. Jakub Zambrzycki, uczestnik akcji ratunkowej.

"Szturm Reichstagu" i sztandary rzucane pod nogi Kadyrowowi

Władze Czeczenii uczciły 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą rekonstrukcją bitwy o Berlin i szturmu Reichstagu. Przedstawienie odbyło się na ulicach Groznego. Widzami byli weterani drugiej wojny światowej i mieszkańcy, a "zwycięzcy" rzucali "nazistowskie sztandary" pod nogi prezydentowi Ramzanowi Kadyrowowi.

"Koncert dzwonów" w rocznicę zakończenia II wojny światowej

W Londynie z wieży katedry Św. Pawła, a za nią ze wszystkich kościołów Wielkiej Brytanii rozpoczął się w sobotę w południe (czasu polskiego) "koncert dzwonów" dla uczczenia 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Obchody będą kontynuowane w niedzielę.

30 sekund, które odmieniło oblicze Nepalu. Kataklizm oczami wysłannika TVN24

Po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Nepal, naliczono do tej pory 7,8 tys. ofiar śmiertelnych. Do wielu miejscowości położonych w trudniej dostępnych rejonach Nepalu nie można dotrzeć drogą lądową. Osunięcia ziemi odcięły od świata dziesiątki wsi. Reportaż o kataklizmie przygotował specjalny wysłannik TVN24 do Nepalu Wojciech Bojanowski.

Monety Poniatowskiego, guziki, kule do muszkietów. Przekopują poznański rynek

Od końca kwietnia trwają wykopy archeologiczne na płycie Starego Rynku w Poznaniu. Udało się znaleźć pierwsze skarby, wśród nich monety Stanisława Augusta Poniatowskiego. - To dopiero początek, najciekawsza będzie warstwa pradziejowa, wiemy, że ona tam jest i na nas czeka - mówi Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Święta data Rosjan to przypadek. Wszystko przez nieufność, ambicję i różnicę czasu

Na pytanie o to, kiedy skończyła się II wojna światowa, Brytyjczyk i Rosjanin odpowiedzą inaczej, choć żaden z nich nie będzie się mylił. Równolegle funkcjonują dwa terminy "dnia zwycięstwa". Wszystko przez rosnącą nieufność pomiędzy aliantami, ambicję Stalina i różnicę w czasie. Kreml swój termin traktuje jako świętość i niedawną decyzję polskich władz, aby formalnie dołączyć do grona zwolenników tego "zachodniego" terminu uznał za "rewizjonizm historyczny".

WHO: Liberia wolna od wirusa eboli

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że Liberia jest krajem wolnym od eboli. Wcześniej taki komunikat podała organizacja Lekarze bez Granic (MSF), która odnotowała, że przez 42 dni nie było tam nowego potwierdzonego przypadku tej choroby.

Motocyklowa impreza w Poznaniu. Testowali sprzęt, uczyli się pierwszej pomocy

Motocykle to nie tylko hałas i zawrotna prędkość. Wydział prewencji poznańskiej policji i jeden z salonów motocyklowych zorganizowały w sobotę akcję, podczas której uświadamiają, jak ważny jest sprawny sprzęt i znajomość podstaw pierwszej pomocy. Można było sprawdzić parametry swoich dwóch kółek na profesjonalnej hamowni i dowiedzieć się, jak bezpiecznie zdjąć kask motocykliście w razie wypadku. Na poznaniaków czekały też jazdy testowe nowymi modelami motocykli i pokazy kaskaderskie.

Z trzema promilami wjechał w naczepę. Nieomal potrącił 7-latkę

W Czechowicach Dziedzicach (woj. śląskie) kierowca pod wpływem alkoholu uderzył w naczepę ciężarówki, a następnie wjechał na chodnik, gdzie omal nie potrącił 7-latki jadącej na rowerze. Dziewczynka odskoczyła, porzucając rower, w który z impetem wjechał sprawca, zatrzymując się dopiero na przydrożnym ogrodzeniu.

Zobaczyli z bliska śmigłowiec ratunkowy

W sobotę nadarzyła się okazja do zwiedzenia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. Chętni mogli przyjrzeć się z bliska maszynie i porozmawiać z załogą śmigłowca ratunkowego.

"Stylowo, z klasą i szykiem". Rowerzyści przejechali przez Wrocław

Kapelusze z dużymi wielkimi rondami, zwiewne sukienki i eleganckie marynarki - tak ubrani rowerzyści i rowerzystki pojawili się w sobotnie południe na ulicach Wrocławia, by uczcić Dzień Europy i pokazać, że jazda na jednośladzie nie zawsze wiąże się z lajkrowymi, obcisłymi spodenkami. - Chcemy pokazać, że rowerem można jeździć na co dzień, w każdych warunkach. To nie tylko sport i niedzielna rekreacja. Można jeździć stylowo, z klasą i wyglądać szykownie - przekonywali organizatorzy ze Stowarzyszenia Akcja Miasto.

Czołgów w Kijowie nie było. Była żołnierska kasza

Władze Ukrainy nie przejęły radzieckiej tradycji organizowania hucznych defilad wojskowych w Dniu Zwycięstwa 9 maja. W tym roku nie było przejazdu czołgów i artylerii. Przez centrum Kijowa przemaszerowali weterani, były koncerty, spotkania i kuchnia polowa. W uroczystościach brali udział zarówno weterani II wojny światowej, jak i kombatanci Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Polonez na 166 par. Pobili rekord Guinessa?

166 par, czyli 332 osoby tańczyły w sobotę poloneza na stadionie KS Górnik w Wieliczce podczas próby bicia rekordu Guinnessa. Oficjalny rekord w tej kategorii należy do Brazylii, gdzie 27 maja 2011 poloneza zatańczyło 160 par.

"Rosja wskrzesza stare zwycięstwa, bo nowych nie ma"

Współczesna Rosja to kraj bez ideologii, dlatego postanowiono wskrzesić dni największych zwycięstw sprzed 70 lat, jeszcze z czasów Związku Radzieckiego, bo nowszych zwycięstw nie było - powiedział rosyjski pisarz i dziennikarz Dmitrij Głuchowski.

Rudy 102 pod Wrocławiem. "Traktujemy go jak porcelanową laleczkę"

Ponad 300 osób i 50 wojskowych pojazdów pojawiło się pod Wrocławiem na żołnierskiej majówce. Na scenie z okazji 50-lecia powstania serialu "Czterej pancerni i pies" pojawił się też czołg Rudy 102. - Remontowaliśmy go przez 6 miesięcy. W ciągu 4 lat przejechaliśmy nim ok. 60 km. Traktujemy go trochę jak porcelanową laleczkę, bo to realizacja naszych dziecięcych marzeń - mówi "opiekun" Rudego. Czołg to model T34/85 z Żagania. Kilkadziesiąt lat temu, wraz z innymi pojazdami, zagrał w kultowym serialu. W ramach żołnierskiej majówki odbędą się także "wybory najładniejszego Szarika".

Wybiorą jeden z sześciu. Filmowy mural w rocznicę premiery

50 lat po premierze filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych i Akademia Sztuk Pięknych ogłosiły konkurs na najlepszy mural pokazujący to dzieło polskiej kinematografii. Zwycięską pracę wybiorą internauci.