Najnowsze

Najnowsze

Uratowali wąskotorówkę, przywrócili do życia lokomotywę. Teraz zajmą się wagonami

Wyrzyska Kolejka Powiatowa od 1851 r. łączyła Białośliwie z Łobżenicą. Linię zamknięto w 1994 r. Teraz, dzięki staraniom miłośników kolejnictwa, wąskotorówka znów jeździ na 7-kilometrowej trasie. Ostatnio przywrócili do życia rumuńską lokomotywę. Teraz zbierają pieniądze na renowację wagonów i na paliwo, by kolejka wiosną znów mogła wozić turystów.

Camerimage w cieniu paryskiej tragedii

Minutą ciszy rozpoczął się w bydgoskiej Operze Nova 23. festiwal sztuki operatorskiej Camerimage. Na znak solidarności z Francuzami organizatorzy przypięli niebiesko-biało-czerwone kokardki z kirem. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym otrzymał reżyser Marcel Łoziński, a nagrodę "za szczególną wrażliwość wizualną" w dziedzinie scenografii Brytyjka Eve Stewart. Imprezę otworzył nowy film Stevena Spielberga "Most szpiegów".

Dzień przed Paryżem był Bejrut. Dwie bomby na targu i prawie 300 ofiar

Dobę przed atakami w Paryżu dwie potężne eksplozje wstrząsnęły stolicą Libanu Bejrutem. W atakach na targu odwiedzanym w ciągu dnia przez tysiące ludzi wybuchły bomby, zabijając 43 osoby i raniąc ok. 240 innych. Trzej zamachowcy zginęli na miejscu, ale sześć innych podejrzanych osób jest w rękach policji. Jedna z nich twierdzi, że jest "bojownikiem" tzw. Państwa Islamskiego.

Liga Muzułmańska RP: potępiamy wszelkie akty terroru

"Z wielkim żalem i przerażeniem przyjęliśmy wiadomość o serii skoordynowanych ataków terrorystycznych, do których doszło w piątkowy wieczór w Paryżu. Jako instytucja reprezentująca środowisko muzułmanów w Polsce pragniemy przekazać najszczersze wyrazy współczucia rodzinom ofiar oraz wyrazić głębokie ubolewanie i solidarność z narodem francuskim" - napisała w oświadczeniu Liga Muzułmańska RP.

Ukrył aparat przed Niemcami, po wojnie zrobił nim wyjątkowe zdjęcia Poznania

Około 300 zdjęć Poznania w latach 1945-1946 pokazało Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Zrobił je Zbigniew Zielonacki aparatem, który na początku II wojny światowej zamurował w ścianie. Zobaczyć możemy zniszczone miasto, ślady hitlerowskich zbrodni, egzekucję namiestnika III Rzeszy czy uroczystości z udziałem nowych, komunistycznych władz.

Rzym boi się zamachów. "Stop dla Roku Świętego"

Zamachy w Paryżu wywołały szczególne obawy w Rzymie, gdzie trwają przygotowania do Roku Świętego. W jego trakcie oczekiwane są miliony wiernych. Pojawiły się apele, by w obecnej sytuacji odwołać masowe uroczystości czy wręcz zrezygnować z tej inicjatywy.

"Wojna regionalna zmieniła się w globalną"

Seria zamachów terrorystycznych w ostatnich tygodniach, do których przyznaje się tzw. Państwo Islamskie (IS), wskazuje, że regionalna wojna zmieniała się w globalną. To będzie wymagać agresywniejszej strategii przeciw IS ze strony USA - ocenia "New York Times".

Francja zapowiada odwet. "Uderzymy we wroga, aby go zniszczyć"

Po serii zamachów w Paryżu, w których zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych, władze Francji zapowiedziały odwet. Francuskie służby bezpieczeństwa kontynuują w niedzielę poszukiwania osób, które mogły mieć związek z zamachami. Pierwsze tropy prowadziły do Belgii.

Francja bombarduje. Intensywne naloty na "stolicę" dżihadystów

Francja przeprowadziła w niedzielę największą w ostatnim czasie operację przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii - podało francuskie ministerstwo obrony. Naloty przeprowadzono w rejonie "stolicy" dżihadystów, Rakki. Dziesięć myśliwców na co dzień stacjonujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii zrzuciło 20 bomb. Jak głosi komunikat resortu, zniszczone zostały: centrum dowództwa, centrum rekrutacji, skład broni i obóz szkoleniowy.

Kalendarium zamachów w Paryżu

Co najmniej 129 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych w serii zamachów terrorystycznych w Paryżu przeprowadzonych w piątek wieczorem przez co najmniej ośmiu zamachowców. Podajemy kalendarium najważniejszych wydarzeń od piątkowego wieczoru.

Dwóch podejrzanych o dokonanie zamachów mogło przybyć do Unii przez Grecję

Coraz więcej wiadomo o zamachowcach. Ataki przeprowadziły trzy skoordynowane grupy terrorystyczne - poinformował na konferencji prasowej w sobotę wieczorem prokurator Paryża Francois Molins. Dwóch z podejrzanych o dokonanie zamachów w Paryżu najprawdopodobniej przybyło przez Grecję - podał z kolei Reuters powołując się na greckie źródła rządowe.

Antyterroryści, trop samochodowy, obława. Tak wyglądały zatrzymania w Brukseli

Belgijscy antyterroryści zatrzymali osobę, która wynajęła samochód użyty w paryskich zamachach - oświadczył prokurator Paryża Francois Molins, którzy przedstawił wyniki 24-godzinnego śledztwa. Zatrzymania dokonano w brukselskiej dzielnicy Molenbeek-Saint-Jean. To obywatel Francji, mieszkający w Belgii. Oprócz niego zatrzymano dwie inne osoby, które podróżowały z nim samochodem.

Prezydent Iranu odwołuje wizytę w Europie. Przez zamachy

W związku z zamachami do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu prezydent Iranu Hasan Rowhani odwołał w sobotę swoje wizyty we Włoszech i Francji - podała państwowa agencja IRNA. Jednocześnie prezydent zdecydowanie potępił akty terroru, do których doszło w Paryżu.

Rokita: Kończy się Unia w kształcie, który znamy. Czeka nas pełzająca śmierć Schengen

- Albo Europa znajdzie sposób, by zbudować szczelną zewnętrzną granicę UE, albo będą napływać miliony imigrantów - przestrzegał w programie "Fakty po Faktach" Jan Rokita. - W Europie wkrótce zajdą daleko idące zmiany. Nie są wykluczone pogromy wymierzone w imigrantów. Ale na pewno będą kolejne zamachy - mówił komentator TVN24 Biznes i Świat. - Czeka nas pełzająca śmierć Schengen - ocenił Rokita.

Hamas, Islamski Dżihad i Hezbollah potępiają zamachy w Paryżu

Radykalny palestyński Hamas sprawujący władzę w Strefie Gazy, organizacja Islamski Dżihad oraz libański Hezbollah potępiły w sobotę zamachy w Paryżu, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS). Zginęło w nich w piątek co najmniej 129 osób. Z kolei prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraził "solidarność i współczucie" oraz "całkowite poparcie dla Francji".