Najnowsze

Najnowsze

Izba wyższa Sądu Najwyższego? Ten projekt wspierał Andrzej Duda

"Wygraliśmy wybory, ale nie mamy prawa tworzyć prawa" - mówił 13 grudnia prezes PiS Jarosław Kaczyński. W programie Prawa i Sprawiedliwości nie brak pomysłów na zmiany w systemie sądownictwa, które mają ułatwić zapowiadaną "przebudowę Polski". Jeden z takich pomysłów, promowany w 2014 roku przez ówczesnego europosła Andrzeja Dudy, przypomina magazyn "Polska i Świat".

Zaginął 11-latek. Chłopca znaleziono w autobusie

Policja w Częstochowie szukała przez kilka godzin 11-letniego chłopca. W środę po południu wyszedł ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego. Mieszkanka miasta rozpoznała dziecko z fotografii w autobusie miejskim.

Premier dostał w twarz. Miało być selfie

Podczas przechadzki po mieście Pontevedra i rozmów z wyborcami, premier Hiszpanii Mariano Rajoy nagle otrzymał cios w twarz. Uderzył go 17-latek, który później szamotał się z ochroniarzami i ich też próbował okładać pięściami.

Bez śladu

Prawie miesiąc poszukiwań Ewy Tylman. Blisko 100 godzin nagrań z monitoringu, kilkudziesięciu przesłuchanych świadków, dwa eksperymenty procesowe i jedna osoba z zarzutem zabójstwa, ale bez ciała nie ma dowodów i pewności, co tak naprawdę się wydarzyło. O tym, co już wiadomo, a także o relacjach między zaginioną, a podejrzanym.

Nowe "Gwiezdne wojny" wczoraj w Londynie, od jutra w Polsce

W środę wieczorem w Londynie odbyła się uroczysta, europejska premiera najnowszej części kultowej sagi "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". Od poniedziałku film mogą już oglądać także widzowie w USA i Australii. Polscy fani przygód kapitana Hana Solo i spółki na premierę muszą poczekać do jutra.

"Ustawa naprawcza" dla TK w Sejmie. Dziś pierwsze czytanie i debata

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu kolejnej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Zmiany zakładają m.in. to, że Trybunał Konstytucyjny ma co do zasady orzekać w pełnym składzie, a decyzje będą w nim podejmowane większością 2/3 głosów. Opozycja twierdzi, że to sparaliżuje prace TK. Posłowie zajmą się dziś także zmianami w ustawie o służbie cywilnej.

Wykonać wyrok

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w końcu opublikowany. Orzeczenie - potwierdzające legalność wyboru trzech sędziów przez Sejm poprzedniej kadencji - po długiej awanturze znalazło swoje miejsce w Dzienniku Ustaw. Pytanie, co teraz zrobi prezydent: czy przyjmie od nich ślubowanie, do czego zobowiązuje go wyrok?

Zmiany w Sądzie Najwyższym?

Po co ta rewolucja w sprawie Trybunału? - to w specjalnym orędziu tłumaczyła niedawno sama premier Beata Szydło. Wyliczyła wówczas także, jakie ustawy dla dobra Polski chce wkrótce przeforsować PiS. Sięgnęliśmy więc pamięcią wstecz i dorzucamy do tego jeszcze jeden ważny cel, który zapowiadany był przez PiS już w zeszłym roku.

Kiedy poseł nagrywa posła

Sytuacja w Sejmie z dnia na dzień robi się coraz bardziej gorąca. Stąd filmy z ostrą wymianą zdań pomiędzy politykami pochodzą nawet z tych miejsc, gdzie dziennikarze nie mogą dotrzeć z kamerą. W tej pracy wyręczają ich ostatnio sami posłowie, którzy chwycili za telefony i nagrywają wszystko i wszystkich.

Sejm ekspresowy

Wąptliwości wzbudził nie tylko sam projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, ale także tryb jej wprowadzenia pod obrady Sejmu. Stąd przy Wiejskiej awantura - są krzyki, wyłączane mikrofony, ale opozycja nie daje za wygraną, grzmiąc, że nia miała nawet czasu zapoznać się z projektem zmian.

Zmiany w TK okiem ekspertów

PiS szykuje kolejną nowelizację ustawy o Trybunale, stąd czas na głos konstytucjonalistów. Najnowszy projekt - podobnie jak poprzedni - także budzi ich kontrowersje, dlatego pytamy, jakie tym razem zapisy mogą okazać się niezgodne z konstytucją.

Trybunał według PiS

Jest wyrok TK w sprawie poprzedniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS i jednocześnie projekt zupełnie nowej - także autorstwa PiS. Pierwszą Trybunał w swoim orzeczeniu zmiażdżył i uznał w części za niekonstytucyjną. Sprawdziliśmy, jakie przepisy znajdą się nowej ustawie.

Wojciech Jasiński nowym prezesem PKN Orlen

Wojciech Jasiński został prezesem PKN Orlen - poinformowała spółka w środę wieczorem w komunikacie, potwierdzając informacje portalu tvn24.pl. Z kierowania spółką został odwołany prezes Jacek Krawiec, który był prezesem PKN Orlen od września 2008 r.

Kryminalna układanka

Eksperymenty procesowe w sprawie Ewy Tylman rzuciły nowe światło na sprawę. Doprowadziły nawet do postawienia zarzutów jednej osobie. Ale nadal nie ma dowodów i pewności, co się wydarzyło. Przy okazji trafiono za to na dowód śmierć innego człowieka - odciętą rękę z przedramieniem. Policja wie już czyja to ręka - tej osoby najprawdopodobniej nikt nie szukał. Podobnych spraw, gdy śledczy odnajdują fragment ludzkiego ciała, a później próbują ustalić do kogo należał jest więcej. Czy i jak najczęściej udaje się rozwikłać takie zagadki?

Droga do prawdy

Eksperymenty procesowe śledczy przeprowadzają wtedy, gdy mają jakieś mocne podejrzenia i chcą je zweryfikować. Czasami - jak w głośnej medialnie sprawie śmierci Madzi z Sosnowca - taki eksperyment jest przełomem, zmienia całe śledztwo, a ofiara okazuje się sprawcą. By taki eksperyment miał sens, musi być przeprowadzony w miejscu prawdziwych wydarzeń. Bywa, że gdy sprawa jest głośna, dochodzi wtedy do prób samosądów. Jest ryzyko - ale są też konkretne efekty takiego działania śledczych.