Najnowsze

Najnowsze

Szydło fasadowym premierem?

Jarosław Kaczyński, Adam Lipiński, Joachim Brudziński i Mariusz Błaszczak - to ta czwórka polityków została wybrana przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości do prowadzenia rozmów z prezydentem Dudą o kształcie nowego rządu. W kampanii politycy PiS-u budowali przekaz, że to Beata Szydło będzie tworzyć swój autorski gabinet, którego poszczególni ministrowie są już po części wybrani. Teraz narracja jest zupełnie inna, a rząd nie będzie Beaty Szydło tylko "drużyny PiS-u", jak podkreślają politycy tej partii. O tym, czy przyszła premier powinna mieć wpływ na obsadę ministerialnych stanowisk i decydować o powyborczym kalendarzu rozmawiali w programie Tak jest Marcin Kierwiński z PO i Jacek Sasin z PiS-u.

Szydło bez wpływu na kształt rządu? "Wszelkie kwestie układa czwórka panów"

Jeśli Beata Szydło czuje się zmęczona objęciem funkcji premiera, to może lepiej by było, żeby Jarosław Kaczyński nie rządził z tylnego siedzenia, tylko wziął odpowiedzialność za ten gabinet - stwierdził w "Tak jest" w TVN24 szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz Marcin Kierwiński. Odniósł sie w ten sposób do nieobecności Szydło w procesie tworzenia rządu. Jacek Sasin z PiS tłumaczył z kolei, że kandydatka PiS na premiera musi nabrać sił przed objęciem takiej funkcji.

Ewakuacja w centrum Gorzowa. Ktoś znalazł granat na ławce

Kilka budynków w centrum Gorzowa Wielkopolskiego zostało ewakuowanych, ponieważ na ławce znaleziono granat bez zawleczki. Policja obstawiła okolicę, ruch uliczny i tramwajowy został wstrzymany na prawie dwie godziny. Kiedy saperzy sprawdzili przedmiot, okazało się, że był to granat ćwiczebny.

Ostatnie dni na wnoszenie protestów wyborczych

10 protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu wpłynęło do poniedziałku do Sądu Najwyższego. Jeden z protestów dotyczy omyłkowego przypisania głosów innemu kandydatowi. Protesty można składać do środy włącznie.

Austria zaostrzy prawo. Azyl tylko na trzy lata

W obliczu ogromnej fali uchodźców Austria postanowiła zaostrzyć swe prawo azylowe. Od 15 listopada azyl będzie przyznawany tylko na czas określony. MSW poinformowało, że w poniedziałek porozumiały się w tej sprawie partie koalicji rządzącej.

Strefa poszukiwań coraz większa. Wywiad USA: nie mamy dowodów na zamach

- Strefa poszukiwań w rejonie katastrofy zostanie zwiększona do 30 kilometrów kwadratowych - informuje rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Tymczasem szef wywiadu USA James Clapper oznajmił, że "na razie nie ma bezpośrednich dowodów na to, że przyczyną katastrofy był zamach terrorystyczny". Wersji tej nie wykluczają władze na Kremlu.

Problemy Angeli Merkel. Uchodźcy dzielą niemiecki rząd

Kłótnia w niemieckim rządzie o imigrantów. Rozmowy koalicjantów zakończyły się fiaskiem. Kryzys imigrancki sprawił, że co raz więcej Niemców odwraca się od Angeli Merkel. Gościem "Otwarcia dnia" była dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Fragment bolidu wylądował na Dolnym Śląsku? "Są na nim ślady spalenizny i rdza"

- Prawdopodobnie znalazłem meteor - mówi Olek, uczeń 6. klasy. W sobotę, godzinę po tym, jak na niebie rozbłysł pędzący bolid, w parku w Jaworze (woj. dolnośląskie) znalazł tajemniczy kamień. Geolog ocenia, że chłopiec może mieć rację. - Wszystko wskazuje na to, że to może być meteoryt - przyznaje naukowiec. Jednak badacze nieba są dużo bardziej sceptyczni co do tego, czy to część bolidu z roju Taurydów. Fragment skały będzie poddany specjalistycznym badaniom.

Berlin zadowolony z tureckich wyborów

Niemieckie władze są zadowolone, że niedzielne wybory w Turcji przebiegły w sposób pokojowy - podał w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert. Przedstawiciel niemieckich władz zwrócił jednocześnie uwagę, że przed władzami w Ankarze stoi wiele wyzwań.

Rekordowa liczba imigrantów w październiku

W październiku odnotowano miesięczny rekord liczby imigrantów i uchodźców przybywających przez Morze Śródziemne do Europy. Korzystając z tego szlaku dotarło nieco ponad 218 tys. ludzi - podało Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Średnio co pięć dni ginie dziennikarz

Ponad 700 dziennikarzy zginęło od 2006 roku z powodu wykonywanej przez siebie pracy. Tylko w 2013 i 2014 roku życie straciło 178 przedstawicieli prasy - zaalarmował niemiecki komitet ds. UNESCO.

"Wsparcie rosyjskiej diaspory to absolutny priorytet polityki zagranicznej"

Rosji udało się podnieść na wyższy poziom współpracę z rodakami za granicą, w tym wykorzystując doświadczenia innych krajów ze swoimi diasporami - napisał w poniedziałkowym artykule w dzienniku "Rossijskaja Gazieta" szef dyplomacji Siergiej Ławrow. 5 listopada w Moskwie rozpocznie się V Światowy Kongres Rosyjskiej Diaspory.