Najnowsze

Najnowsze

Prezydent broni Saakaszwilego. "Obelgi o podtekście ksenofobicznym są nie do przyjęcia"

Petro Poroszenko zabrał głos w sprawie incydentu na posiedzeniu Rady Reform w Kijowie, w czasie którego doszło do kłótni szefa MSW z gubernatorem obwodu odeskiego. – To haniebne. Obelgi, mające podtekst ksenofobiczny są nie do przyjęcia – oświadczył prezydent. Poroszenko miał na myśli wyzwiska kierowane pod adresem gubernatora Micheila Saakaszwilego, byłego prezydenta Gruzji.

Odkrywcy są pewni: niemiecki pociąg pancerny istnieje i to nie jeden, a dwa. Stoją obok siebie

"Stwierdzamy istnienie (...) drugiego składu kolejowego stojącego obok pierwszego o długości z nim porównywalnej" - napisali we wnioskach końcowych raportu z badań przeprowadzonych na 65. kilometrze trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych eksploratorzy. O drugim pociągu na wtorkowej konferencji nie było mowy. Odkrywcy "chylą czoła" przed naukowcam AGH, którzy nie potwierdzili ich rewelacji, ale wiedzą swoje i chcą kopać.

PO: propozycje PiS to przepalenie ostatniego bezpiecznika

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS sparaliżuje prace TK, zmarginalizuje ten organ; to kolejny zamach na Trybunał - przekonywali posłowie PO Borys Budka i Krzysztof Brejza. Ich zdaniem niektóre propozycje PiS mogą być niezgodne z konstytucją.

Znany kabareciarz przed sądem. "Proces o 5 krzaków konopi indyjskich"

Przed Sądem Okręgowym w Kielcach rozpoczęła się pierwsza rozprawa znanego kieleckiego kabareciarza Bronisława O. Mężczyzna jest oskarżony o posiadanie i wytwarzanie znacznych ilości narkotyków. Jak jednak donoszą lokalne media, chodzi o pięć krzaków konopi indyjskich, które uprawiał na własne potrzeby w swoim garażu.

AI krytykuje Turcję: uchodźcy są źle traktowani

Od września tureckie władze zatrzymały wielu uchodźców i ubiegających się o azyl i przewiozły ich do centrów zatrzymań, w których niektórzy byli źle traktowani lub zmuszani do powrotu do Syrii i Iraku - poinformowała organizacja Amnesty International.

Nowe miejsce dla TK? Szef klubu PiS: na przykład Przemyśl

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu nie będzie głosowania ustawy o TK - poinformował szef klubu PiS, Ryszard Terlecki. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się w czwartek na sali plenarnej, a potem dokument trafi do komisji.

Rosja radzi: w sprawie NATO Czarnogórcy powinni głosować w referendum

- Mniej niż połowa obywateli Czarnogóry popiera przyłączenie się do NATO - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Wobec tego, zdaniem Rosji, w tym małym państwie powinno zostać przeprowadzone referendum. Rosjanie sprzeciwiają się zachodniemu kursowi władz Czarnogóry, bowiem od lat był on odwrotny a ten mały kraj był uznawany za "rosyjski przyczółek" nad Adriatykiem.

Pierwsza kobieta na czele West Point

Generał Diana Holland obejmie 1 stycznia stanowisko rektora Akademii Wojsk Lądowych USA w West Point – poinformowały władze uczelni. Będzie pierwszą kobietą odpowiedzialną za wyszkolenie 4 tys. kadetów tej istniejącej od 1802 r. szkoły wojskowej.

Alternatywny parlament i skok na  Sąd Najwyższy. Trudno oddać władzę

Po poniesieniu druzgocącej klęski wyborczej rządzący Wenezuelą od 16 lat socjaliści z bólem oddają władzę. Przy pomocy wybiegu starają się zapełnić wiernymi sobie ludźmi Sąd Najwyższy, odpowiednik polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Na dodatek utworzyli coś w rodzaju alternatywnego parlamentu, choć ma on głównie znaczenie symboliczne.

Piotrowicz: naciskanie, by prezydent powołał sędziów, to nakłanianie go do złamania konstytucji

W środę rano w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Z komentarzy otoczenia prezydenta i polityków PiS wynika jednak, że Andrzej Duda nie zamierza powołać trzech sędziów, których wybór TK uznał za zgodny z przepisami. Wiele emocji budzi również projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, którego pierwsze czytanie ma się odbyć w czwartek.

Pastor skazany na dożywotnie ciężkie roboty

Pastor z Kanady, który pojechał z misją humanitarną do Korei Północnej, a od lutego był przetrzymywany przez władze tego kraju, został skazany na dożywotnie ciężkie roboty za - jak to ujęto - działalność wywrotową - podała chińska agencja Xinhua.

"Ogromny krok do przodu" w sprawie rozminowania Donbasu

Dwanaście priorytetowych obszarów do rozminowana w Donbasie uzgodniła we wtorek w Mińsku podgrupa ds. bezpieczeństwa grupy kontaktowej ws. Ukrainy. Inna podgrupa przygotowała dokument roboczy ds. amnestii – podał wysłannik OBWE w grupie Martin Sajdik.