Najnowsze

Najnowsze

Piękny czterdziestoletni

Na początku był piękny i nowoczesny, czuło się powiew Zachodu. Potem zarósł brudem i by przywrócić mu dawny blask, potrzebował sporego liftingu. Niektórzy mówią nawet o gruntownym remoncie. Dziś znów jest wizytówką, choć skończy jutro 40 lat. To Dworzec Centralny w Warszawie.

Przystanek bez tramwajów

Miasto ustawiło nową wiatę dla pasażerów. Na przystanku zabrakło miejsca, więc stanęła po drugiej stronie ulicy. Razem z rozkładem jazdy oczywiście.

Impas wokół Trybunału

Batalia o Trybunał nadal trawa. Przeciwko prezydentowi protestują nie tylko politycy opozycji. Głos płynie też z Rady Europy. Sekretarz generalny po orzeczeniu TK, wzywa do szybkiego wykonania tych decyzji, w tym przyjęcia przez prezydenta ślubowania od sędziów. Andrzej Duda jak na razie postanowienie Trybunału ignoruje i nie wspomina o nim nawet w orędziu. W słuszności podejmowanych decyzji wspierają go politycy PiS.

Wyrok dla zabójców

- Proszę o łagodną karę, aby być jeszcze człowiekiem - mówi Zuzanna M., ale sąd za brutalne morderstwo w Rakowiskach skazuje nastolatków na 25 lat więzienia. To i tak mniej, bo prokuratura domagała się dla nich dożywocia. Zuzanna M. i Kamil N. zabili rodziców chłopaka, zadając im po kilkadziesiąt ciosów nożem. Zbrodnię, do której doszło niemal rok temu, dokładnie zaplanowali.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Amerykańscy pediatrzy ostrzegają: ochraniacze na łóżeczko są niebezpieczne i zamiast chronić dzieci przed uderzaniami główką w szczebelki, mogą zwiększyć ryzyko śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Lekarze udowodnili kilkadzisiąt takich przypadków.

Prezydent po Trybunale

Zobaczmy, jak zamieszanie wokół Trybunału i decyzje podejmowane przez Andrzeja Dudę wpływają na odbiór jego osoby. Politycy opozycji mówią wprost: to nie prezydent Polaków, a jedynie wykonawca decyzji Jarosława Kaczyńskiego. O jego uzależnieniu od prezesa PiS mówi też ponad połowa ankietowanych.

Batalia o Trybunał

Platforma Obywatelska mogła - zgodnie z konstytucją - wybrać trzech sędziów ale nie mogła wybierać dwóch kolejnych - tak orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Po tym jednak, co wydarzyło się dzień wcześniej, najpierw wieczorem w Sejmie, a potem w nocy w Pałacu Prezydenckim, ten wyrok niczego nie kończy. Raczej rozpoczyna kolejny etap wojny o Trybunał. Ale żeby zrozumieć, co tak naprawdę się stało, trzeba się cofnąć o pół roku, gdy ta batalia się zaczęła. Dariusz Kubik.

Trybunał dla ludzi

Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego - ze względu na zawiłości prawne - jest trudne to wyjaśnienia i zrozumienia. Ale - wbrew pozorom - ten spór nie toczy się o instytucję, która jest odległa od tzw. zwykłego obywatela. Wyroki trybunału najczęściej dotyczą właśnie zwykłych ludzi, mają duży wpływ na codzienne życie każdego z nas. Co - czarno na białym - na czterech konkretnych przykładach wyjaśni Sebastian Wasielewski.​

Zadania dla Trybunału

W walce o Trybunał mieliśmy już uchwalaną w nocy ustawę, przyjmowane w nocy uchwały i wreszcie pod osłoną nocy ślubowanie sędziów w Pałacu Prezydenckim. Po co aż taki pośpiech? Dlaczego PiS jest tak zdeterminowany w sprawie Trybunału Konstytucyjnego? Żeby to zrozumieć - warto zajrzeć do programu Prawa i Sprawiedliwości, partyjnego programu, którego istotne punkty - mówiąc delikatnie - trudno pogodzić z dzisiejszą konstytucją. Chodzi m.in. o rozszerzenie kompetencji prezydenta czy ograniczenie niezawisłości sądów. Tomasz Marzec.

Znaleźli zbiorowe groby. Nie wiadomo, ile jest w nich ciał

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) w Iraku poinformowało, że dowiedziało się o 16 zbiorowych grobach w pobliżu miasta Sindżar na północy kraju, z którego w zeszłym miesiącu wyparte zostało Państwo Islamskie (IS).

Czy prezydent przyjmie wyrok TK? "Zastanowimy się"

Prezydent i ministrowie w kancelarii doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, ale to opozycja doprowadziła do "tak mocnego podwyższenia temperatury politycznej" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w "Faktach po Faktach" rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Pytany o to, co zrobi teraz Andrzej Duda po wyroku TK, odpowiedział, że okaże się to po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Kolejni podejrzani ws. zamachów w Paryżu. Służby publikują zdjęcia

Francuska i belgijska policja apelują do opinii publicznej o informowanie o możliwym miejscu pobytu dwóch mężczyzn być może powiązanych z zamachami w Paryżu. Obaj w sierpniu jechali jednym samochodem z poszukiwanym Salehem Abdeslamem - niedoszłym zamachowcem-samobójcą - z Francji do Budapesztu.

Dożywocie dla seryjnego mordercy z Warszawy

Wyrok dożywocia usłyszał w piątek Jerzy B., seryjny morderca z Warszawy. Sąd nie był w stanie ocenić, czym mężczyzna się kierował, zabijając dwie osoby. Życie trzeciej uratowali w ostatniej chwili policjanci z komendy stołecznej.

Cameron obejrzał bułgarskie ogrodzenie

Brytyjski premier David Cameron, przebywający z wizytą w Bułgarii, jako pierwszy zagraniczny polityk obejrzał w piątek ogrodzenie na granicy z Turcją. Zapoznał się także z ochroną przed falą migrantów.

"Ulica to ostateczność". Reakcje na apel Petru

- Ulica poprzez presję społeczeństwa obywatelskiego może zablokować decyzje w sprawie TK - powiedział Ryszard Petru w porannym programie TVN 24 "Jeden na Jeden". Zaapelował, by społeczeństwo "dawało sygnał, że jest przerażone". W odpowiedzi PO deklaruje współpracę, choć nie przesądza o "formach protestu", PSL zaś zastrzega, że "ulica to ostateczność", ale jest gotowe się przyłączyć, jeśli "będzie trzeba".