Najnowsze

Najnowsze

Spalona ziemia w MON? Siemoniak odpowiada Macierewiczowi

Rutynowe zwalanie wszystkiego na poprzedników w marnym stylu - tak były szef MON Tomasz Siemoniak (PO) skomentował w "Faktach po Faktach" wywiad swojego następcy Antoniego Macierewicza, w którym polityk PiS zarzuca mu szereg zaniedbań i tragiczny stan, w którym pozostawił resort obrony. - Polska opinia publiczna jest od dawna przyzwyczajona, że słów Antoniego Macierewicza nie należy traktować poważnie - ocenił były szef MON.

Dżihadyści uczą 9-latków, jak wykonywać egzekucje

Dżihadystyczna organizacja, tzw. Państwo Islamskie (IS), prowadzi dla chłopców od 9. roku życia szkolenie w wykonywaniu egzekucji; chłopcy mają też obowiązek asystowania przy publicznych egzekucjach - podał w ogłoszonym w środę raporcie holenderski wywiad AIVD.

Marcinkiewicz: duży wstyd, ale Kaczyński się nie przejmie

Tego można się było spodziewać, bo działania, które PiS podejmował, absolutnie do tego zmierzały - powiedział w "Kropce nad i " Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier skomentował w ten sposób środową decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski procedury monitorowania praworządności.

Spalona ziemia w MON? Siemoniak odpowiada Macierewiczowi

Rutynowe zwalanie wszystkiego na poprzedników w marnym stylu - tak były szef MON Tomasz Siemoniak (PO) skomentował w "Faktach po Faktach" wywiad swojego następcy Antoniego Macierewicza, w którym polityk PiS zarzuca mu szereg zaniedbań i tragiczny stan, w którym pozostawił resort obrony. - Polska opinia publiczna jest od dawna przyzwyczajona, że słów Antoniego Macierewicza nie należy traktować poważnie - ocenił były szef MON.

Sytuacja w Polsce pod lupą Brukseli

Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej argumentował, że niedawne wydarzenia w Polsce wzbudziły w Brukseli zaniepokojenie. Frans Timmermans podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Jacek Protasiewicz z Platformy Obywatelskiej i Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

Szef policji ws. kontroli dziennikarzy: jeżeli było przestępstwo, będę wnioskował o ściganie

Komendant główny policji insp. Zbigniew Maj zapewnił w środę, że jeśli będzie miał dowody potwierdzające popełnianie przestępstw przez obecnych lub byłych policjantów, to będzie wnosił o ich ściganie. Odniósł się w ten sposób do informacji, że warszawski prokurator okręgowy zwrócił się do niego o kopię raportu z audytu prowadzonego ws. czynności podejmowanych przez policję związku z tzw. aferą podsłuchową i kontroli operacyjnej dziennikarzy.

AI o wszczęciu procedury wobec Polski: pozytywny sygnał

"Stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie Polski to pozytywny znak dla praw człowieka w Unii Europejskiej" - tak rozpoczęcie pierwszego etapu procedury mającej "przeciwdziałać zagrożeniom dla państwa prawnego" ocenia organizacja Amnesty International.

Reakcja PO na konferencję premier: udaje, że nie rozumie, na czym polega problem

- Wydaje się, że pani premier udaje, że nie rozumie, na czym polega dzisiejszy problem i pytanie, przed którym stajemy - powiedział Andrzej Halicki z PO. Odniósł się tym samym do wypowiedzi premier Beaty Szydło o decyzji Komisji Europejskiej, która rozpoczęła w środę wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Zdaniem Halickiego za sytuację odpowiada rząd.

Wielkie gwiazdy Hollywood z nominacjami do Złotych Malin. Wśród nich: Depp, Moore, Paltrow

Julianne Moore i Eddie Redmayne, czyli ubiegłoroczni zdobywcy Oscarów, znaleźli się na ogłoszonej dziś liście kandydatów do Złotych Malin - powszechnie uważanych za antyOscary. Nie zabrakło też innych gwiazd - m.in. Johnny'ego Deppa za groteskową kreację w "Bezwstydnym Mortdecaju" i Gwyneth Paltrow także za rolę w tym filmie. Najwięcej nominacji otrzymało "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w tym Dakota Johnson i jej partner Jamie Dornan. Nie mogło oczywiście zabraknąć stałego bywalca na liście najgorszych aktorów - Adama Sandlera, tym razem za dwie kreacje.

Dania przedłuża kontrole dokumentów na granicy z Niemcami

Tymczasowe kontrole dokumentów na granicy z Niemcami zostaną przedłużone o 20 dni i będą obowiązywać do 3 lutego - ogłosiło w środę duńskie ministerstwo ds. migracji i integracji. Działanie to ma ograniczyć napływ nielegalnych migrantów.

Ratownicy z "lewymi" dokumentami. Wyroki po skandalu w aquaparku

Szef kutnowskiego WOPR-u sprzedawał dokumenty, na podstawie których zatrudnionych zostało co najmniej 10 ratowników - orzekł kutnowski sąd i skazał go na karę więzienia w zawieszeniu. Ratownicy, którzy pracowali dzięki "lewym" dokumentom, będą musieli zapłacić po tysiąc złotych grzywny.

Akt oskarżenia dla zabójców 69-latka z Bielska-Białej

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa na osiedlu Karpackim w marcu 2015 roku. Akt oskarżenia trafił już do bielskiego sądu. - 48-letni Paweł K. i 27-letni Artur Z. działali wspólnie i w porozumieniu - czytamy.

Nie ma nadzoru, jest dialog. Szydło komentuje decyzję Komisji Europejskiej

Komisja Europejska mówi o wstępnej ocenie sytuacji w Polsce, nie została wszczęta procedura nadzoru - podkreśliła w środę premier Beata Szydło, komentując dzisiejszą decyzję KE. Szefowa rządu dodała też, że zaprasza wszystkich unijnych komisarzy do złożenia wizyty w Polsce. Premier będzie gościem "Jeden na jeden" w TVN24 w czwartek o 7.30.

Zatrzymani Rosjanie mieli odmówić kontaktów z dyplomatami. MSZ Rosji: sprawdzimy

MSZ Rosji bada okoliczności zatrzymania w Turcji trzech Rosjan w związku z zamachem, do którego doszło w Stambule. Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa poinformowała, że zgodnie z doniesieniami służb w Ankarze obywatele rosyjscy odmówili kontaktów z dyplomatami. Agencje w Moskwie podały, że dwóch z zatrzymanych Rosjan studiowało w Egipcie i Turcji, a trzeci był poszukiwany listem gończym. Po zamachu policja ujęła 10 innych domniemanych dżihadystów.

Była komisarz: Bruksela musi podjąć stanowcze decyzje. Polscy europosłowie podzieleni

KE postanowiła w środę rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Decyzję Komisji komentują europosłowie w Brukseli. Zdaniem byłej unijnej komisarz Viviane Reding Bruksela powinna podjąć wobec Polski zdecydowane działania. To właśnie Reding, jako komisarz ds. sprawiedliwości, wprowadzała w 2014 roku mechanizm, który teraz zostanie wykorzystany w sprawie Polski.

Zamiast osiedla powstanie park. Miasto wykupi ziemię od dewelopera

To już pewne. Na terenach zalanego kamieniołomu wapiennego na krakowskim Zakrzówku zamiast bloków mieszkalnych powstanie park miejski. Radni podjęli we wtorek ostateczną decyzję o wykupie ponad 40 ha ziemi od portugalskiego inwestora. W lutym ma zostać ogłoszony konkurs na projekt zagospodarowania zielonej enklawy.

Hołd dla Bowiego. Madonna ze specjalnym występem dla zmarłego artysty

Chcę oddać hołd człowiekowi, który mnie inspirował podczas mojej kariery - powiedziała Madonna, po czym zaśpiewała kultową piosenkę Bowiego. Do niecodziennego występu piosenkarki doszło we wtorek wieczorem w Houston, gdzie piosenkarka grała koncert w ramach jej amerykańskiej trasy.

Szymański: Komisja ryzykuje rolę strony w politycznym sporze w Polsce

- Jesteśmy zainteresowani dialogiem z Komisją Europejską - zadeklarował Konrad Szymański, minister ds. europejskich. Jak zapowiedział, rząd jest gotowy udzielić komisji wszystkich informacji. Zastrzegł jednak, że chciałby, aby pytania na temat Trybunału Konstytucyjnego "były ściślej zadanie". Komisja Europejska zdecydowała po środowej debacie na przeprowadzenie wstępnej oceny sytuacji wokół zmian w TK w ramach unijnej procedury praworządności.

Dziennikarka z Białorusi skazana za materiał dla Biełsatu

Niezależna dziennikarka z Homla na wschodzie Białorusi została w środę skazana przez sąd w tym mieście na grzywnę wysokości 6,6 mln rubli białoruskich (prawie 1000 zł) za przygotowanie materiału dla nadającej z Polski telewizji Biełsat.

Starał się o azyl, zostawił odciski palców. Co wiadomo o zamachowcu ze Stambułu

Zamachowiec, który wysadził się na placu Sultanahmet w Stambule, był członkiem tzw. Państwa Islamskiego, tydzień wcześniej przyjechał do Turcji z Syrii i ubiegał się o azyl w tym kraju - poinformowały tureckie władze. Po przybyciu do obozu dla azylantów pobrano od niego odciski palców, dzięki czemu dało się go zidentyfikować po tym, jak dokonał samobójczego ataku, w którym zginęło 10 osób, a 15 zostało rannych.