Najnowsze

Najnowsze

"Dzisiaj walczymy o niepodległość swoją pracą"

11 listopada to szczególny dzień w roku. Wydarzenia z 1918 r. ukształtowały Polaków, a o niepodległość trzeba było później długo walczyć. Dziś dbamy o nią swoją pracą - mówił w piątek w Świdniku (woj. lubelskie) prezydent Andrzej Duda.

Przewidział zwycięstwo Trumpa. Przedstawił też inną prognozę: odsuną go od władzy

Politolog z American University w Waszyngtonie, profesor Allan Lichtman, który od 32 lat trafnie przewidział wyniki wszystkich wyborów prezydenckich w USA, a tym roku wskazał na Donalda Trumpa, stwierdził w rozmowie z dziennikiem "The Washington Post", że równie możliwe jest odsunięcie przyszłego prezydenta od władzy przez samych republikanów. Tę prognozę przedstawił również przed wyborami.

Petru: ustawą trzeba gwarantować jedność za dwa lata przez jeden dzień

- Uważam, że to jest przykład i symbol słabości państwa i błędów władzy, że muszą szukać rozwiązań ustawowych. Bardzo źle się dzieje w Polsce, jeśli ustawą trzeba gwarantować jedność za dwa lata przez jeden dzień - mówił przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru w "Faktach po Faktach" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez prezydenta projektu ustawy dotyczącego wspólnych prac na przygotowaniem obchodów 100. rocznicy niepodległości.

"Zespół stresu powyborczego". Amerykanie w panice dzwonią do psychologów

Opróżnij lodówkę, idź na manicure i za wszelką cenę unikaj mediów społecznościowych. Takich rad udzielają amerykańskie media obywatelom w komentarzach po wyborach prezydenckich w USA. Specjaliści mówią nawet o zauważalnym efekcie psychologicznym, który można określić jako zespół stresu powyborczego.

Szwecja martwi się o umowę z USA. Chce zapewnień od Trumpa

Szwecja chciałaby potwierdzenia ze strony prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, że niedawno podpisane porozumienie dwustronne o współpracy obronnej będzie honorowane przez jego administrację, podobnie jak zobowiązania wobec NATO - poinformował w piątek minister obrony Peter Hultqvist.

Petru: ustawą trzeba gwarantować jedność za dwa lata przez jeden dzień

- Uważam, że to jest przykład i symbol słabości państwa i błędów władzy, że muszą szukać rozwiązań ustawowych. Bardzo źle się dzieje w Polsce, jeśli ustawą trzeba gwarantować jedność za dwa lata przez jeden dzień - mówił przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru w "Faktach po Faktach" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez prezydenta projektu ustawy dotyczącego wspólnych prac na przygotowaniem obchodów 100. rocznicy niepodległości. Gośćmi drugiej części programu byli Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy).

"Wielkim zadaniem jest odwrócenie biegu wydarzeń"

- Przyszła wolność, której musimy bronić. Musimy bronić, bo nie jest tak, by kiedykolwiek wolność, niepodległość, była zapewniona na zawsze - mówił w piątek w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Wyciągamy rękę do wszystkich, którzy, niezależnie od różnic, chcą silnej Polski, chcą silnej Europy - dodał.

ONZ: dżihadyści mordują wokół Mosulu. Gromadzą chemikalia

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) zabili w tym tygodniu dziesiątki ludzi wokół Mosulu. Dżihadyści gromadzą zapasy amoniaku i siarki na obszarach zamieszkanych przez cywilów, aby - być może - użyć ich jako broni chemicznej - alarmuje w piątek ONZ.

"Dzieciństwo wodza", czyli jak wychować dyktatora

"Odczujesz go jak dotyk lodowatego palca na szyi" - pisze o filmie "Dzieciństwo wodza" jeden z krytyków. Reżyserski debiut Brady’ego Corbeta został nagrodzony na festiwalu w Wenecji. Tylko u nas fragment filmu, który w polskich kinach można oglądać od 11 listopada.

Sondaż: Niemcy nie chcą więcej uchodźców

69 proc. Niemców domaga się natychmiastowego wstrzymania przyjmowania uchodźców - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Jednocześnie w piątek rządy państw UE dały zielone światło dla przedłużenia kontroli na niektórych wewnętrznych granicach w strefie Schengen, wprowadzonych w związku z napływem migrantów.

Wychował pokolenia adwokatów. Maciej Bednarkiewicz nie żyje

Zmarł mecenas Maciej Bednarkiewicz, obrońca w procesach politycznych w PRL, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, poseł na tzw. Sejm kontraktowy. Po 1989 r. walczył o skazanie generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz zabójców Grzegorza Przemyka.

Muzycy, kuglarze i drużyna futbolu amerykańskiego. Barwny korowód na Św. Marcinie

11 listopada poznaniacy mają dwa powody do świętowania. Pierwszy to, rzecz jasna, Święto Niepodległości, drugi natomiast to urodziny ulicy Św. Marcin. Nie mogło zabraknąć kolorowego korowodu. Kuglarzom, szczudlarzom, ułanom, czy drużynie futbolu amerykańskiego przewodził na białym koniu Święty Marcin, który po dotarciu przed Zamek otrzymał od prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka klucze do bram miasta.

Przypadkowe spotkanie w lesie. "Mogłam ją przytulić"

"Od wyborów jestem zrozpaczona i pomyślałam, że najlepszym sposobem na relaks będzie zabranie moich dziewczyn na spacer" - napisała w czwartek na Facebooku niejaka Margot Gerster, mieszkanka White Plains w aglomeracji Nowego Jorku. Okazało się, że nie tylko ona wpadła na taki pomysł. Do swojego wpisu dołączyła zdjęcie, na którym pozuje z Hillary Clinton, niedoszłą prezydent Stanów Zjednoczonych.

Jeden marsz na stulecie niepodległości? Opozycja odpowiada

Nie wierzę w ustawowe regulowanie kwestii odbudowy wspólnoty narodowej. Radziłbym zacząć nie od ustawy, a od zmiany stosunku do polskiej demokracji - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do apelu prezydenta Andrzeja Dudy o wspólne prace nad przygotowaniem obchodów 100. rocznicy niepodległości.

Rodzinnie i kolorowo na Paradzie Niepodległości

Tysiące uczestników zgromadziła Parada Niepodległości, która odbyła się w Gdańsku już po raz 14. Przeszli w niej m.in. politycy, uczniowie, harcerze, sportowcy, kibice, przedstawiciele środowisk mniejszościowych. W Bazylice Mariackiej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny.