Najnowsze

Najnowsze

Błaszczak zarzuca Bodnarowi upolitycznienie. Kolejna wymiana zdań

Działania Bodnara wpisują się w politykę totalnej opozycji, która atakuje rząd poprzez ulicę i zagranicę - mówił w "Jeden na jeden" minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. - Możemy mieć różne zdania na różne tematy, ale moją rolą jest wskazywać, co należy naprawić - odpowiadał na antenie TVN24 Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Manila chce rozmawiać o spornych wyspach

Minister spraw zagranicznych Filipin Enrique Manalo zapowiedział, że jego kraj zamierza podjąć temat spornego Morza Południowochińskiego podczas rozpoczynającego się w środę w Manili szczytu ASEAN. Zastrzegł, że nie chodzi o pogorszenie stosunków z Chinami.

Amerykanie nie wykluczają zmian w afgańskiej strategii

Minister obrony USA James Mattis zamierza wkrótce przedstawić prezydentowi Donaldowi Trumpowi nową strategię walki z talibami w prowadzonej od 2001 roku wojnie w Afganistanie – poinformowały we wtorek amerykańskie media, powołując się na źródła w Pentagonie.

"Jej mąż uderzył rekina pięścią. Wtedy ją puścił"

Pływająca w oceanie kobieta została pogryziona przez rekina. Do ataku doszło u wybrzeży brytyjskiej Wyspy Wniebowstąpienia na południowym Oceanie Atlantyckim - donosi dziennik "Telegraph". Kobieta najprawdopodobniej zostanie przewieziona do Wielkiej Brytanii na leczenie.

Kim jest nowy szef BOR? "Ministerstwo postawiło na osobę z zewnątrz"

Szefem Biura Ochrony Rządu został oficer policji, który nie jest związany z żadną z grup zaciekle walczących od kilkunastu miesięcy o kontrolę nad tą instytucją. - Ministerstwo postawiło na osobę z zewnątrz, spoza tych obozów - ocenia były szef BOR. Tomasz Miłkowski zna angielski i hiszpański, jest raczej teoretykiem niż praktykiem - dodają nasi rozmówcy z kręgów policyjnych.

Ofiara wstawia się za Polańskim. W ostrym liście oskarża prokuratorów

Samantha Geimer, ofiara Romana Polańskiego, która wielokrotnie oświadczała, że wybaczyła mu gwałt, po raz kolejny zabrała głos w sprawie reżysera. Napisała list, w którym w ostrych słowach zwróciła się prokuratorów w Los Angeles - donoszą media. Poprosiła też o ujawnienie dowodów, które mogłyby pomóc Polańskiemu zamknąć sprawę w USA.

Chamenei nawołuje do mniejszego otwarcia na Zachód

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał kandydatów w wyborach prezydenckich, by stawiali na gospodarczą samowystarczalność kraju. Zdystansował się tym samym od polityki otwarcia na Zachód i zachęcania do inwestycji zagranicznych w Iranie.

"Naloty nie zostały zaakceptowane przez koalicję"

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie tureckimi nalotami w północnym Iraku i w północnej Syrii. Ataki te - jak zaznaczono - nie zostały zatwierdzone przez koalicję do walki z tak zwanym Państwem Islamskim. Zginęli w nich peszmergowie, kurdyjscy bojownicy.

"Jakie to jest prawo? Lekarka jest winna śmierci dziecka, a nie ma żadnej kary"

Barbara Bonk trafiła na salę porodową ze wskazaniem cesarskiego cięcia. Lekarze zdecydowali jednak inaczej. Malutka Julia urodziła się z ciężkim niedotleniem mózgu, a po piętnastu miesiącach zmarła. Błąd przyjmującej poród lekarki stwierdziły dwa sądy, jednak proces karny zakończył się warunkowym umorzeniem postępowania. Kary nie wymierzył także sąd lekarski. - Może leczyć, nigdy nie powiedziała przepraszam - mówi Barbara Bonk. (Materiał "Czarno na białym")

Członek szwadronu śmierci oskarża prezydenta

Do Międzynarodowego Trybunału Karnego wpłynęła skarga na prezydenta Filipin Rodrigo Duterte za rzekomo nadzorowane przez niego masowe mordy w kraju. Skargę złożył obrońca jednego z zabójców działających przed laty na zlecenie obecnego prezydenta.

Macron: jeszcze nie wygrałem, będę walczyć

Emmanuel Macron, który w niedzielę zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, zdobywając lekką przewagę nad Marine Le Pen, powiedział we wtorek, że wynik wyborów nie jest przesądzony, a on sam będzie nadal walczył, by w drugiej turze pokonać rywalkę.

Jest szybciej i taniej, a ryzyko nowotworu spada o połowę

Według brytyjskich naukowców osoby, które dojeżdżają do pracy na rowerze, żyją dłużej i mniej muszą się obawiać raka. Oprócz tego rowerzyści deklarują, że są mniej zestresowani, są bardziej skupieni na pracy, co zauważają pracodawcy. I choć do Holandii, Danii czy Szwecji wciąż nam daleko, to Polacy z roku na rok coraz chętniej wybierają dwa koła zamiast czterech. ("Polska i świat")

Rowerem zdrowiej

Brytyjscy naukowcy zbadali i orzekli: ci, którzy do pracy dojeżdżają rowerami mniej muszą się obawiać raka. I żyją dłużej. Polacy coraz częściej z kierowców stają się cyklistami. Ale i tak w tej kategorii mamy kogo gonić w Europie.

Wózek kontra wózek

W warszawskim autobusie wózek dziecięcy musiał ustąpić miejsca inwalidzkiemu. Kobieta z dzieckiem została wyproszona i była tym faktem bardzo poruszona. Podobno jednak wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Tylko czy takie tłumaczenie wystarczy?

Waga lotnicza

Rosyjskie linie lotnicze wprowadziły limit kilogramów dla swoich stewardes. Nie chodzi o bagaż podręczny tu chodzi, a o wagę pań. Te, które z powodu kilogramów - a także wieku - zostały uziemione, poszły do sądu. Ten jednak nie dodał mu skrzydeł.

Apteki tylko dla aptekarzy

Leki będą mogły być sprzedawane jedynie przez wykształconych farmaceutów. To nowe obostrzenie i nie jedyne. Wszystko po to, by pacjentowi leczyło się lepiej. O leki jednak może być trudniej.

Sprawa Berczyńskiego do prokuratury?

68 procent pytanych w sondażu dla "Faktów TVN" i TVN24 uważa, że sprawą Wacława Berczyńskiego i jego roli w przetargu na caracale powinna się zająć prokuratura. O byłego już szefa smoleńskiej podkomisji niezmiennie pytana jest także premier Beata Szydło, która jednak nie chce się wypowiadać na ten temat.

Wycinka z zemsty?

Kto wyciął drzewa na działce ministra Jana Szyszki? I czy wycinał z zemsty za "lex Szyszko"? Policja prowadzi śledztwo. A minister, który ostatnio zasłynął głownie ze zgodny na wycinanie, zabrał się za sadzenie lasu.

Rodzić po polsku

Jednym z powodów, dla których kobiety chcą by wykonano cesarskiej cięcie, jest strach przed porodem naturalnym. A jak zobaczymy, strach może być uzasadniony warunkami w jakich poród się odbywa. I to mimo tego, że od kilku lat w szpitalach obowiązują tak zwane standardy okołoporodowe. Czym teoretycznie są i jak wygląda ich przestrzeganie w praktyce - o tym Magdalena Gwóźdź.

Parcie na cięcie

Średnia porodów przeprowadzanych cesarskim cięciem jest u nas niemal dwukrotnie wyższa niż w całej Europie i dwukrotnie wyższa niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. I choć teoretycznie nie można przeprowadzać tak zwanych cesarek na życzenie, to Brygida Grysiak pokaże teraz jak wygląda praktyka.

Wina bez kary

Cesarskie cięcie, czyli zabieg, który w Polsce przeprowadzany jest rekordowo często. Pokażemy dlaczego i jakie konsekwencje może przynieść - zarówno zbyt pochopna decyzja o tak zwanej cesarce, jak i odmowa, w sytuacji, w której są wskazania. I historia, którą opowie Daria Górka dowodzi, że jest to jedna z najtrudniejszych lekarskich decyzji. W tym przypadku była zła i skończyło się to śmiercią dziecka. Ale to historia nie tylko jednej decyzji ale i lekarskiej solidarności. Źle pojmowanej, bo kiedy sąd powszechny uznaje, że lekarz jest winny, sąd lekarski żadnej winy nie widzi.

Jemeńczykom grozi klęska głodu. ONZ apeluje o pomoc

Organizacja Narodów Zjednoczonych zebrała 1,1 miliarda dolarów, aby zapobiec klęsce głodu w Jemenie. Jak poinformował sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, jest to zaledwie połowa środków, które należy przeznaczyć na pomoc humanitarną w Jemenie.