Najnowsze

Najnowsze

Miesiąc miodowy jak piekło. Polacy utknęli na Sint Maarten

- Chciałabym, żebyśmy jak najszybciej mogli stąd wylecieć. Mieliśmy wracać w czwartek. Nie umiem powiedzieć, kiedy to się stanie - mówi w rozmowie z TVN24 Dorota Malawska, która wraz z mężem utknęła na Sint Maarten. Karaibską wyspę spustoszył huragan Irma. Para Polaków przyjechała tam spędzić miesiąc miodowy. (Materiał magazynu "Polska i Świat")

"Denuklearyzacja Korei Północnej jest celem nieosiągalnym"

Nie potrzebujemy teraz okrzyków bojowych czy dyplomacji megafonowej. Potrzebujemy roztropnej, spokojnej dyplomacji - mówił o reakcji Unii Europejskiej na działania reżimu Kim Dzong Una organizator Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger. W wywiadzie dla "Der Tagesspiegel" ocenił, że Unia "może pomóc tym, którzy są zainteresowani deeskalacją, nie przeceniając przy tym swoich własnych możliwości".

Coraz więcej antysemickich incydentów w Niemczech

W pierwszej połowie bieżącego roku w Niemczech wzrosła liczba przestępstw o charakterze antysemickim i antyizraelskim - podał w piątek dziennik "Die Welt", powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Większość z nich popełniono z pobudek skrajnie prawicowych, choć zdarzały się też motywy religijne.

"Chciałbym was objąć i płakać z wami"

- Przemoc rodzi następną przemoc, nienawiść – nową nienawiść, a śmierć - kolejną śmierć. Musimy przerwać ten łańcuch, który wydaje się nieuchronny, a jest to możliwe tylko dzięki przebaczeniu i pojednaniu - mówił papież Franciszek Kolumbijczykom podczas piątkowego spotkania modlitewnego w intencji pojednania narodowego w mieście Villavicencio.

Trump podpisał ustawę o pomocy dla ofiar huraganu

- Prezydent Donald Trump podpisał w piątek ustawę o przeznaczeniu na pomoc dla ofiar huraganu Harvey 15,25 miliardów dolarów - poinformowała w piątek na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Milczenie noblistki

20 lat spędziła w więzieniu i areszcie domowym. Walczyła o demokrację i prawa człowieka, za co otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Teraz niektórzy chcą jej ją odebrać, bo niegdysiejsza przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi wcale nie walczy, a milczy w sprawie czystek.

Huragan Irma zbliża się do USA

Irma spustoszyła Karaiby i na tym nie kończy. Huragan nadciąga na Florydę. Tam szykują się na najgorsze, bo nie wiadomo, z jaką siłą uderzy. Karaiby też nie mogą jeszcze odetchnąć, bo przed nimi kolejne huraganowe starcie - tym razem z żywiołem Jose. Został zaklasyfikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali. Na Karaibach utknęli też Polacy.

Biskupi przeciwni reparacjom wojennym od Niemiec

Biskupi kontestują politykę PiS-u. Zabrali głos w sprawie reparacji wojennych i apelują o umiar w relacjach z Niemcami. Oświadczenie wydał Zespół do spraw Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec i przypomniał historyczne słowa: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. Podkreślają, że to nie decyzja koniunkturalna. To kolejne działanie na rzecz pokoju.

Spotkanie w Belwederze

Zanim doszło do spotkania, były spekulacje, czy w ogóle się odbędzie, gdzie i z czyjej inicjatywy. Pytań było dużo, bo spotkanie ważne, w kontekście politycznego boju o wymiar sprawiedliwość.

Były ksiądz Jacek M. bezkarny?

Czy były ksiądz Jacek M., znany z mowy nienawiści, może czuć się bezkarny? Jedno śledztwo zostało już umorzone, teraz prokuratura wycofała akt oskarżenia. Chce jeszcze zbierać materiał dowodowy. Prawnicy nie dowierzają i pytają - przecież wszystko jest nagrane. Co więcej trzeba, by dowieść, że język, jakim posługuje się Jacek M. jest niedopuszczalny?

"Weta prezydenta bardzo pomieszały szyki budowniczym państwa policyjnego"

- Andrzej Duda, decydując się jako polityk na usamodzielnienie i wetując te ustawy, miał świadomość, że jest poważna siła społeczna, poza układem czysto politycznym, która ma tu znaczenie - ocenił profesor Karol Modzelewski w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Historyk i były opozycjonista komentował lipcowe prezydenckie weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz piątkowe spotkanie prezydenta z prezesem PiS.

"Weta prezydenta bardzo pomieszały szyki budowniczym państwa policyjnego"

- Andrzej Duda, decydując się jako polityk na usamodzielnienie i wetując te ustawy, miał świadomość, że jest poważna siła społeczna, poza układem czysto politycznym, która ma tu znaczenie - ocenił profesor Karol Modzelewski w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Historyk i były opozycjonista komentował lipcowe prezydenckie weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz piątkowe spotkanie prezydenta z prezesem PiS.

Reforma sądów: hipokryzja, żeby przykryć wpływ polityków na wymiar sprawiedliwości

W projektach ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości nie powinno być wskazania przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, kto z sędziów ma zostać - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Zdaniem profesor, "kadencyjność jest pewną gwarancją stabilizacji". Gościem w drugiej części programu był Ludwik Dorn.

Nowy ambasador Rosji w USA: Trump przyjął mnie ciepło

Nowy ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow powiedział w piątek, po złożeniu listów uwierzytelniających w Białym Domu, że prezydent Donald Trump przyjął go w "ciepłej, konstruktywnej atmosferze". Podkreślił, że Rosja jest gotowa do odbudowy stosunków z USA.

"Wyjść z bagna przemocy i urazy"

W trzecim dniu wizyty w Kolumbii papież Franciszek odprawił w piątek mszę w mieście Villavicencio, gdzie ogłosił błogosławionymi biskupa i księdza, zamordowanych podczas wojny domowej. W homilii apelował o odwagę pojednania i wyjście z "bagna przemocy".

Wiele niewiadomych w kampanii promującej działania rządu PiS. "Środki fundacji to nie środki publiczne"

Nie ujawnią, za ile. Nie powiedzą, jak długo będzie trwać kampania. Odmawiają informacji, jak zmierzą jej skuteczność. Prezesi Polskiej Fundacji Narodowej, zasilonej przez fundusze z 17 spółek Skarbu Państwa, uważają, że pieniądze, którymi zarządzają i za które od dziś promować będą stanowisko PiS w sprawie zmian w sądownictwie, nie są środkami publicznymi.

Mają pomysł na wakaty po Brytyjczykach

Kierownictwo komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego zaproponowało, by po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię część miejsc po brytyjskich posłach rozdzielić pomiędzy kraje Unii, a z części stworzyć ogólnoeuropejską listę rezerwową.