Najnowsze

Najnowsze

1200 dolarów od człowieka, 600 tys. zysku z jednej łodzi. Libijski raj przemytników ludzi

Tak zwany szlak libijski przeżywa oblężenie. By wsiąść na łódź, która zabierze uchodźców do Europy, muszą zapłacić przemytnikom nie mniej niż 1200 dolarów. Część ściągających z Afryki do Libii osób jest jednak zatrzymywana przez straż graniczną. Trafiają do przepełnionych obozów, gdzie tortury i głód są na porządku dziennym. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Sprzedaż broni w USA bije historyczne rekordy. "Ludzie boją się, że ktoś im ją odbierze"

Mimo kolejnych krwawych strzelanin i domowych tragedii, gdy po broń sięgały małe dzieci, jej sprzedaż w USA bije historyczne rekordy. Sprzedawcy i producenci broni są zgodni, że to efekt prób ograniczenia do niej dostępu przez Baracka Obamę. Teraz prawo do posiadanie broni stało się tematem trwającej kampanii prezydenckiej. Ubiegający się nominację Republikanów Donald Trump straszy Amerykanów, że Hilary Clinton chciałaby im to prawo odebrać. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Opozycja nie słucha zakazów i wychodzi na ulice

Po wydaniu przez Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości w Wenezueli zakazu organizowania zgromadzeń w pobliżu siedziby Krajowej Rady Wyborczej opozycja, domagająca się dymisji prezydenta Nicolasa Maduro, demonstrowała w środę w Caracas nieopodal gmachu Trybunału.

Nowa koalicja w Izraelu "budzi uzasadnione pytania" USA

Uznawany za ultranacjonalistę Awigdor Lieberman został ministrem obrony Izraela. Amerykański Departament Stanu przekazał, że poszerzenie koalicji rządowej budzi "uzasadnione pytania". Rzecznik departamentu zaznaczył jednak, że USA ocenią nowy rząd po jego działaniach.

Rosyjski szpieg z Nowego Jorku skazany

Oskarżony przez amerykańskie władze o szpiegostwo rosyjski bankier Jewgienij Burjakow został skazany przez sąd w Nowym Jorku na 2,5 roku więzienia. Rosjanin miał być członkiem siatki szpiegowskiej zbierającej informacje gospodarcze i werbującej agentów.

Gronkiewicz-Waltz: ustawa antyterrorystyczna niepotrzebna

- Można infiltrować różne środowiska bez ustawy antyterrorystycznej - stwierdziła w programie "Fakty po Faktach" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W ten sposób skomentowała udaremniony w środę zamach na komisariat policji w warszawskich Włochach.

Mają podawać ręce nauczycielkom. Muzułmanie też

Muzułmańscy uczniowie muszą uścisnąć dłoń swojego nauczyciela przed i po zajęciach - orzekły lokalne władze szwajcarskiego kantonu Bazyela-Okręg. Decyzja wiąże się ze sprawą dwóch uczniów, którzy nie chcieli podać ręki swojej wykładowczyni, bo była kobietą.

Szwedzi bliżej NATO. Lewica boi się broni atomowej

Szwedzki parlament Riksdag zdecydowaną większością głosów zaakceptował porozumienie o zacieśnieniu współpracy neutralnej Szwecji z NATO. Decyzja pozwoli na wzajemne wsparcie stron w sytuacjach kryzysowych oraz wspólne ćwiczenia.

Stępień o prezesie PiS: kompleksy, kompleksy, kompleksy

- Mówienie o niezawisłości sędziów od prezesów sądów naprawdę dowodzi tego, że pan Kaczyński chyba nigdy nie był w sądzie - tak były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień w "Tak jest" skomentował propozycje prezesa PiS w sprawie zreformowania sądownictwa. - Zresztą nie był na aplikacji, nie ma pojęcia o tych wewnętrznych problemach i relacjach - dodał.

Premier Izraela odkrył swoje korzenie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odkrył dzięki próbie genetycznej, że chociaż jego bezpośredni przodkowie pochodzą z Litwy, ma sefardyjskie korzenie, co oznacza, że rodzina wywodzi się ze średniowiecznej Hiszpanii.

Audyt bezlitosny dla Clinton. Teraz jeszcze wyniki dochodzenia FBI

Niezależny wewnętrzny audyt w Departamencie Stanu wykazał, że ubiegająca się o fotel prezydenta USA Hillary Clinton naruszyła zasady, używając w celach służbowych prywatnej skrzynki mejlowej i prywatnego serwera, gdy była szefową amerykańskiej dyplomacji.

Nie wpuścili 18 tys. osób. Na Euro ma być bezpiecznie

Przedstawiciel francuskiego resortu spraw wewnętrznych poinformował w środę, że od listopadowych ataków terrorystycznych w Paryżu do kraju nie wpuszczono z powodów bezpieczeństwa ponad 18 tys. osób. Od tego czasu na granicach sprawdzono ok. 32 mln osób.

Timmermans: nie będzie opinii, jeśli będą rezultaty dialogu

- Jesteśmy też polską komisją, więc chcemy pomóc znaleźć to rozwiązanie, ale w końcu to polski rząd będzie musiał to zrobić - mówił reporterowi TVN24 BiS wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans. W ten sposób skomentował obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Putin postąpił jak należy". Mają nadzieję, że uwolnienie Sawczenko ukróci sankcje

Politycy w Rosji chwalą decyzję prezydenta Władimira Putina w sprawie ułaskawienia ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko. Twierdzą, że to poprawi stosunki Rosji z Zachodem i doprowadzi do zniesienia sankcji. Sawczenko została wymieniona na dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, którzy zostali skazani przez sąd w Kijowie na 14 lat więzienia za udział w wojnie przeciwko Ukrainie.

Słowacy chcą sekretarza generalnego ONZ

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak został w środę kandydatem tego kraju na nowego sekretarza generalnego ONZ po ustępującym Ban Ki Munie. Do stanowiska tego może kandydować według przewidywań do 15 osób.

Poroszenko: odzyskaliśmy Sawczenko, odzyskamy także Donbas

Ukraina, która odzyskała dziś lotniczkę Nadiję Sawczenko, w ten sam sposób odzyska zajęty przez Rosję Donbas i Krym – oświadczył prezydent Petro Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej z uwolnioną tego dnia przez Rosję nawigatorką.