Najnowsze

Najnowsze

"Iskandery w Kaliningradzie". Macierewicz komentuje, a Rosjanie sami już potwierdzają

Przedstawiciel wywiadu USA potwierdził w rozmowie z agencją Reutera informację estońskich mediów o tym, że Rosja wysłała rakiety balistyczne Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. W jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa". Szef MON Antoni Macierewicz stwierdził, że sytuacja jest monitorowana. Strona rosyjska informacje potwierdziła, wyjaśniając, że jest to element ćwiczeń - podał Reuters.

Mario, Amiga i dawne technologie. W Krakowie gratka dla komputeromaniaków

Starsi przyszli z sentymentu, młodsi z ciekawości. Festiwal Dawnych Komputerów i Gier, który odbywa się w Krakowie przyciągnął tłumy komputeromaniaków. A atrakcji było sporo, bo na starych komputerach można było zagrać w popularne gry. - Fajne, ale mało kolorowe - mówią młodzi. - Niech wiedzą, jak to wyglądało dawniej - odpowiadają "starzy wyjadacze".

Wystawią Stocznię Marynarki Wojennej na sprzedaż

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni – poinformował Rafał Terlecki rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku. Dodał, że trwa wycena majątku zakładu. Stocznia jest w upadłości likwidacyjnej.

Amerykanie zawiedli, Rosjanie przycisnęli. Nadeszło jądrowe ochłodzenie

Jedno z najważniejszych porozumień w zakresie rozbrojenia jądrowego runęło. Władimir Putin nakazał zawieszenie umowy z USA, która zakładała zneutralizowanie kilkudziesięciu ton plutonu z głowic jądrowych. Główną winę ponoszą jednak Amerykanie, którzy nie byli w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Rosjanie tylko to wykorzystali.

Demontują sopockie molo. Sztorm zniszczył dolne pokłady

Kilkudniowy sztorm na Bałtyku dał się we znaki sopockiemu molo. Szalejące fale naruszyły dolne pokłady, które miały zostać rozebrane na zimę w połowie października. Pogoda jednak pokrzyżowała plany i teraz konieczny będzie remont. Straty nie zostały jeszcze oszacowane, ale mogą sięgnąć nawet kilkuset tys. złotych.

"Spływaj śmieciu, tej!". Prezydent Poznania sprzątał nad Wartą

Kilkadziesiąt osób, na czele z prezydentem i wiceprezydentem Poznania, w ramach akcji "Spływaj śmieciu, tej!" posprzątało brzegi Warty. Niski stan wody stworzył dobre warunki do zbierania. A było co: butelki, kapsle, pety, czy rozbite szkło - razem kilkanaście worków. Jak zaznaczył Jacek Jaśkowiak, w porównaniu do zeszłorocznego sprzątania widać znaczną poprawę, co znaczy, że takie akcje mają sens.

130 ton i 23 metry długości. "Kolejorz" będzie miał lokomotywę

Już w niedzielę przed stadionem Lecha Poznań stanie ogromna lokomotywa, wyprodukowana 60 lat temu w zakładach Cegielskiego. Zanim moloch na stałe zagości przy ul. Bułgarskiej, wcześniej trafi na lawety i poczeka do północy. Wtedy, po wcześniejszym zdemontowaniu trakcji i sygnalizatorów, wyruszy w ostatnią podróż.

Prezes ZNP odpowiada minister i domaga się przeprosin

Jedynym organizatorem poniedziałkowych pikiet w 17 miastach przeciw zmianom w systemie edukacji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego - zapewnił w oświadczeniu prezes ZNP Sławomir Broniarz. Nieprawdziwe jest łączenie ich organizacji z KOD-em - zaznaczył.

"Gwałcili, przypalali papierosami, więzili". Zatrzymani za maltretowanie 18-latka

Przez dobę z wielkim okrucieństwem czwórka młodych ludzi znęcała się nad 18-letnim kolegą; motywem miała być zemsta za to, że chłopak uderzył dziewczynę jednego ze sprawców. Według gdańskiej prokuratury sprawcy przypalali chłopaka papierosami, strzelali z wiatrówki w genitalia, miało też dojść do zbiorowego gwałtu. Aresztowano trzech mężczyzn i kobietę.

Obama już oddał głos. Pytany na kogo, tylko się uśmiechnął

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama już zagłosował w rodzinnym Chicago w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 8 listopada. Możliwość wcześniejszego oddania głosu przewiduje amerykańskie prawo. Zapytany w lokalu wyborczym, na kogo zagłosował, tylko się uśmiechnął, ale wcześniej oficjalnie w wyścigu do Białego Domu poparł kandydatkę demokratów Hilary Clinton.

Wysadzili się w powietrze podczas akcji policji

Dwie osoby, prawdopodobnie bojownicy zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), wysadziły się w powietrze w sobotę w pobliżu stolicy Turcji, Ankary, podczas ataku policji - podały rano tureckie media.

Jastrząb twardziel hitem internetu

Nietypowe ujęcia jastrzębia twardziela stały się hitem w internecie. Teraz graficy prześcigają się w pomysłach na najbardziej oryginalną wariacje z ptakiem w roli głównej.

Restrykcyjne prawo nie powstrzymuje aborcji

Czy w Polsce uchwalona zostanie nowa ustawa antyaborcyjna? Tego na razie nie wiadomo, ale znane są za to badania dotyczące tego, jak rygorystyczne prawo zakazujące aborcji wpływa na liczbę zabiegów. Dane są zadziwiające. Materiał magazynu "Polska i świat".

Dawcą była jej matka. Urodziła po przeszczepie macicy

To wydarzenie obiegło cały świat. Szwedka z przeszczepioną macicą urodziła dziecko. Dziś ujawnia swoją tożsamość. Czuje się szczęśliwą, spełnioną kobietą, a jej dwuletni już syn tryska energią. To pierwszy taki przypadek na świecie, który w przyszłości może dać innym nadzieję na macierzyństwo. Materiał magazynu "Polska i świat".

Gruzini wybierają nowy parlament

W Gruzji rozpoczęły się w sobotę rano wybory parlamentarne będące testem stabilizacji tej postsowieckiej republiki po czterech latach rządów ugrupowania Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja, które, mimo rozczarowania wyborców, uważane jest za faworyta.

Wraki wożą dzieci do szkół. "Wyniki porażające"

Dzieci dowożone do szkół wcale nie są bezpieczne. Co szósty skontrolowany gimbus jest niesprawny. Wyniki zaskakują, bo stan techniczny autokarów, do których nie powinno być zastrzeżeń, wcale dobry nie jest. Materiał magazynu "Polska i świat".

Gdańskie skarby trafią do internetu

Ok. 1500 zdjęć eksponatów z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska trafi do internetu pod koniec roku. W głównej siedzibie placówki otwarta została pracownia digitalizacji zbiorów, gdzie muzealnicy fotografują największe skarby muzeum, na co dzień niedostępne dla zwykłego śmiertelnika.

Koszty reformy edukacji? Zalewska: ponad 42 miliardy, jeśli tak żartujemy

Minister Edukacji Narodowej pytana o koszty reformy edukacji, odpowiada: "ponad 42 miliardy, jeśli tak żartujemy". To rzeczywiście żart, bo to cała kwota, jaką państwo wydaje na działalność szkół. Edukacyjną rewolucję krytykują już nawet rządowe ośrodki. W poniedziałek na ulice protestować wyjdzie 25 tys. nauczycieli. Materiał "Faktów" TVN.