Najnowsze

Najnowsze

Trump i Macron spotkają się w maju przy okazji szczytu NATO

Prezydent USA Donald Trump i nowo wybrany prezydent Francji Emmanuel Macron uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że spotkają się 25 maja przy okazji szczytu NATO w Brukseli - podał Biały Dom. Trump zadzwonił w poniedziałek do Macrona z gratulacjami.

Rekordzista ukrywa się od 21 lat. Kim są Polacy poszukiwani przez Interpol?

Na liście Polaków, za którymi wystawiono listy gończe na całym świecie, jest rekordzista: poszukiwany od 21 lat mieszkaniec Gogolina podejrzany o brutalne zabójstwo żony. Dla śledczych stał się niewidzialny, podobnie jak dziesięciu innych Polaków z tej listy. Kim są ci ludzie? Dlaczego ściga ich wymiar sprawiedliwości? Jak wyglądają te poszukiwania? Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Trzy lata temu porwali je dżihadyści. Niektóre odmówiły powrotu do domu

O porwaniu ponad dwustu uczennic z liceum w Chibok na północnym wschodzie Nigerii było głośno na całym świecie. W sobotę osiemdziesiąt dwie z nich odzyskały wolność. Jak jednak wyjaśnia w rozmowie z Reutersem zaangażowany w negocjacje z bojownikami mediator, nie wszystkie dziewczęta zdecydowały się wrócić do domu.

Amerykańskie media: Obama ostrzegał Trumpa przed Flynnem

Media w USA podały w poniedziałek, że prezydent Barack Obama ostrzegł Donalda Trumpa przed Michaelem Flynnem, który został później doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, a następnie musiał złożyć dymisję. Biały Dom potwierdził te informacje.

Polska krytykowana w ONZ

Ostra krytyka Polski przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Już nie eksperci, ale przedstawiciele rządów krajów z całego świata krytykują nasz kraj za reformę sądownictwa, chaos w Trybunale, brak związków partnerskich i rasizm. Sprawa jest poważna, bo to zarzuty, które zazwyczaj nie padają wobec państw demokratycznej Europy.

Uwolnione po trzech latach koszmaru

Ich koszmar nareszcie się skończył. 82 uczennice porwane trzy lata temu przez Boko Haram są wolne. Udało się to po negocjacjach między nigeryjskim rządem a terrorystami. Zakładniczki wymieniono na kilku bojowników.

Sąd w sprawie Truskolaskiego: polityczna dyskryminacja

Wyrok sądu pokazuje, że z PiS można wygrać - takimi słowami z wygranej w sądzie cieszy się prezydent Białegostoku. Tadeusz Truskolaski poszedł walczyć o swoje po tym, jak radni PiS obniżyli mu pensje o cztery tysiące złotych. Sąd przyznał prezydentowi rację: to była polityczna dyskryminacja.

Prokurator zmienia zdanie w sprawie ONR-u

Prokuratura cofa się przed ONR-em. Śledztwo w sprawie szefowej dolnośląskiego ONR oskarżanej o nawoływanie do nienawiści właśnie zostało umorzone. Prokuratura nie widzi nic złego w słowach "islamskie ścierwo", choć wcześniej widziała - do momentu aż do akcji wkroczył resort Zbigniewa Ziobry.

Czarna lista

Lista Polaków, za którymi wystawiono listy gończe na całym świecie - wśród nich rekordzista, poszukiwany od 21 lat mieszkaniec Gogolina, podejrzany o brutalne zabójstwo żony. Dla śledczych stał się niewidzialny, podobnie jak 10 innych Polaków z tej listy. Kim są ci ludzie, dlaczego ściga ich wymiar sprawiedliwości i jak wyglądają te poszukiwania?

Kwaśniewski: atak na konstytucję to śmiertelne zagrożenie dla państwa

- Kiedy zaatakowano w Polsce Trybunał Konstytucyjny, sprawa była niezwykle poważna, ale jeszcze to nie było zagrożenie śmiertelne. Kiedy w ten sposób - całkowicie niedojrzały, niepoważny, nieodpowiedzialny - zaczyna się atakować konstytucję, to to już jest zagrożenie dla państwa śmiertelne - tak były prezydent Aleksander Kwaśniewski komentował w "Kropce nad i" wypowiedzi polityków obozu rządzącego - w tym prezydenta i prezesa PiS - dotyczące konieczności zmiany konstytucji.

Kwaśniewski: atak na konstytucję to śmiertelne zagrożenie dla państwa

- Kiedy zaatakowano w Polsce Trybunał Konstytucyjny, sprawa była niezwykle poważna, ale jeszcze to nie było zagrożenie śmiertelne. Kiedy w ten sposób - całkowicie niedojrzały, niepoważny, nieodpowiedzialny - zaczyna się atakować konstytucję - to to już jest zagrożenie dla państwa śmiertelne - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Kropce nad i".

W stylu francuskim

66,1% Francuzów poparło Emmanuela Macrona. Lider ugrupowania "En Marche!" i były francuski minister gospodarki będzie nowym prezydentem V Republiki. O tym jak będą wyglądały nadszarpnięte w ostatnim czasie Polsko-Francuskie relacje w programie Tak Jest rozmawiali Piotr Apel z ugrupowania Kukiz'15 i Adam Szłapka z Nowoczesnej

W ostatnich dniach na morzu zginęło około dwustu migrantów

Około 200 migrantów zginęło w ostatnich dniach podczas prób przedostania się z brzegów Afryki do Włoch - informują w poniedziałek włoskie media powołując się na Międzynarodową Organizację do spraw Migracji i relacje rozbitków, którzy dotarli na Sycylię.

Miała wybierać najbardziej uległe dzieci dla księży pedofilów. Zakonnica w rękach policji

- Jestem dobrą osobą, która oddała swoje życie Bogu - zapewnia zakonnica Kosaka Kumiko. Oskarżenia, jakie na niej ciążą, są jednak bardzo poważne. Kumiko, do 2013 roku pracująca w placówce im. Antonia Provolo w argentyńskiej prowincji Mendoza, miała pomagać księżom pedofilom w tuszowaniu przypadków wykorzystywania seksualnego niesłyszących dzieci oraz wybierać dla nich najbardziej posłusznych wychowanków.

Morze wyrzuciło wieloryba na plażę. Pomogli turyści

Czterdziestotonowy wieloryb utknął na plaży w stanie Oaxaca w Meksyku. Akcja ratownicza trwała kilka godzin i zakończyła się sukcesem - ssakowi udało się powrócić na głęboką wodę. Wieloryb został znaleziony na plaży przez turystów i okolicznych mieszkańców. Ci od razu wezwali na miejsce służby i przystąpili do akcji ratowniczej. Do rybackiej motorówki przywiązano linę, której drugi koniec zaczepiono o ogon wieloryba. Kiedy ta ciągnęła zwierzę, pozostałe osoby pchały głowę ssaka. Po czterech godzinach 15-metrowy wieloryb wrócił na głębsze wody. Szczęśliwie okazało się, że zwierzę jest w dobrym stanie i może dalej samodzielnie pływać.

Rada Wydziału Prawa UJ krytykuje reformę sądownictwa. "Niekonstytucyjne" przepisy

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjęła w poniedziałek krytyczną uchwałę w sprawie planowanej reformy sądownictwa. Za "niekonstytucyjne" albo "budzące poważne wątpliwości co do zgodności z Konstytucją" ocenili członkowie Rady przepisy zawarte w projektach nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych.

Z prokuratury rejonowej na prezesa sądu apelacyjnego. Nowa ścieżka awansu

"Liniowy" prokurator z rejonu będzie mógł zostać… prezesem sądu apelacyjnego. Taką ścieżkę kariery dla prokuratorów otwiera poselski projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych. Środowiska prawnicze zdecydowanie krytykują to rozwiązanie. Poseł wnioskodawca mówi natomiast, że dopiero będzie analizował głosy krytyki. Pierwsze czytanie w Sejmie - w najbliższą środę.

MON oficjalnie potwierdza, co myśli o śmigłowcach i kiedy się ich spodziewać

Kiedyś mówiono o zakupie 70, potem 50, a jeszcze niedawno 12 śmigłowców dla polskiego wojska. Z najnowszej informacji MON wynika jednak, że w najbliższym czasie można się spodziewać ośmiu. Ogólnie rzec biorąc, "wśród zdefiniowanych priorytetów śmigłowce nie występują". Czyli choć to najgłośniejszy program zbrojeniowy polskiego wojska od lat, to teraz nie jest on dla MON ważny.