Najnowsze

Najnowsze

Mateusz Morawiecki z gospodarską wizytą

Premier podróżuje nie tylko po Europie. Nie zapomina także o naszych polskich zakładach pracy, na przykład mleczarniach. Nie brakuje również żywych rozmów z młodzieżą i seniorami.

Najkrwawszy tydzień od lat

Wstrząsające zdjęcia i relacje z Syrii. To były najkrwawszy tydzień od trzech lat. W ciągu czterech dni zginęło ponad dwieście osób. 1/4 ofiar to dzieci. Bombardowane dzielnice zostały całkowicie odcięte od wszelkiej pomocy.

Zmiana czasu do zmiany

Zmiana czasu dwa razy w roku niczemu już dziś nie służy, a tylko generuje koszty. Warto to zmienić - sugeruje Parlament Europejski. Problem w tym, że jeśli nie chcemy przestawiać zegarków, musi się na to zgodzić cała Unia.

Putin o sankcjach: ci, którzy to robią, sami będą mieli tego dość

Dla wszystkich, w tym dla inicjatorów takiej polityki, droga ta oznacza utracone korzyści i bezpośrednie straty - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając na zjeździe Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców. Odniósł się w ten sposób do sankcji nałożonych na jego kraj przez państwa Unii Europejskiej. Jak dodał, władze przyjmują przepisy o amnestii dla kapitałów.

Naukowiec z NASA skazany za "związki z autorami puczu"

Sąd w Turcji skazał na 7 lat więzienia naukowca z NASA, amerykańskiego obywatela tureckiego pochodzenia Serkana Golge, zarzucając mu powiązania z autorami nieudanego zamachu stanu z 2016 roku - podała w piątek półoficjalna turecka agencja prasowa Anadolu.

Premier Morawiecki poleci do Berlina

Premier Mateusz Morawiecki złoży w piątek 16 lutego wizytę w Berlinie i spotka się z kanclerz Angelą Merkel - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, główne tematy rozmów, to przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie.

"Byliśmy zafascynowani tą górą"

Jak udowodnić, że zdobyło się ośmiotysięcznik? Filmy, zdjęcia, wskazania przyrządów, a także przedmioty znalezione na górze, zostawione przez poprzednie ekipy. Najważniejsze jest jednak słowo, że było się na szczycie. - Byliśmy zafascynowani tą górą - mówiła reporterce magazynu "Polska i Świat" Elisabeth Revol, która z Tomaszem Mackiewiczem wspinała się na Nanga Parbat.

"Niedouczenie historyczne jest ogromne, ale nie załatwi się tego prawem karnym"

- Ten termin fatalny "polskie obozy śmierci" bierze się z określenia geograficznego. W języku angielskim to jest zupełnie normalne, że używa się tego przymiotnika, żeby powiedzieć, że to były obozy, które znajdowały się w Polsce - mówiła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 reżyserka Agnieszka Holland. Dodała, że ma "absolutne przekonanie", że nie chodzi w tym sformułowaniu o przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust.

Rozmowa szefa ONZ z nominalnym przywódcą Korei Północnej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się krótko z nominalnym przywódcą Korei Północnej - przewodniczącym prezydium parlamentu Kim Jong Namem w Pjongczangu, gdzie rozpoczęły się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie - podał w piątek rzecznik ONZ.

Czas to zdrowie

Czekanie, czyli rzeczywistość polskiego pacjenta. Na przykład 18 lat oczekiwania na operację, czy 11 lat w kolejce do specjalisty. I to nie żadne legendy. Magdalena Gwóźdź o takich terminach usłyszała realizując materiał o kolejkach do lekarzy w Polsce. Jak się okazało, o coraz dłuższych z roku na rok kolejkach. Powód to głównie braki kadrowe, a efekt terminy wizyt, w które momentami trudno uwierzyć.

Zdrowie VIP-a

Okazuje się, że są i tacy pacjenci, których niedogodności nie dotyczą. Oni nie czekają, to na nich w szpitalu się czeka. Takie przynajmniej można odnieść wrażenie obserwując przypadek szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i wiceministra obrony. Teoretycznie specjalne traktowanie w szpitalach przysługuje tylko kilku najważniejszym osobom w państwie, szpitalna historia ministrów Solocha i Szatkowskiego pokazała jak wygląda to w praktyce.

Kolejka po zdrowie

Sprawdziliśmy, jak to wszystko wygląda także z perspektywy pacjentów, bo, jak wiadomo, oczekiwanie na operację, zabieg czy po prostu wizytę u lekarza to codzienność polskiej służby zdrowia. Wielomiesięczne często czekanie - o tym można usłyszeć w niemal każdej poczekalni, izbie przyjęć czy przychodni. Kiedy minister rozmawiał z lekarzami, my w ostatnich tygodniach porozmawialiśmy z pacjentami. Oto,co mówili o protestujących lekarzach, nowym ministrze i służbie zdrowia.

Porozumienie dla zdrowia

Porozumienie ma zapewnić zmniejszenie kolejek i biurokracji, zwiększenie liczby lekarzy i nakładów na ochronę zdrowia. Ale zanim do niego doszło, stanowisko stracił minister zdrowia, nowy poświęcił pierwszy miesiąc pracy na rozmowy, a tysiące lekarzy wypowiedziały umowy pozwalające na dłuższą pracę. Czy jeden dokument rozwiąże wszystkie problemy?

"Niedouczenie historyczne jest ogromne, ale nie załatwi się tego prawem karnym"

- Ten termin fatalny "polskie obozy śmierci" bierze się z określenia geograficznego. W języku angielskim to jest zupełnie normalne, że używa się tego przymiotnika, żeby powiedzieć, że to były obozy, które znajdowały się w Polsce - mówiła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 reżyserka Agnieszka Holland. Dodała, że ma "absolutne przekonanie", że nie chodzi w tym sformułowaniu o przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust.

"Kalkulowano małą wojenkę o honor Polaków, a wyszła wojna atomowa"

To dotyka interesów strategicznych państwa polskiego i jednak bym zastosował weto - tak Bronisław Komorowski, były prezydent, komentuje spór o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem gościa "Faktów po Faktach" w TVN24 jej zapisy zostaną zmienione bez względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto gościem programu był Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy.

"Kalkulowano małą wojenkę o honor Polaków, a wyszła wojna atomowa"

To dotyka interesów strategicznych państwa polskiego i jednak bym zastosował weto - tak Bronisław Komorowski, były prezydent, komentuje spór o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem gościa "Faktów po Faktach" w TVN24 jej zapisy zostaną zmienione bez względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Kto stoi za kandydatami sędziów do KRS? Opozycja apeluje do marszałka

Posłowie opozycji zapowiadają interwencje u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). Domagają się, by ujawnił, kto zgłosił kandydatury sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Nie jest pewne, czy marszałek ugnie się przed żądaniami opozycji, bo przepisy o wyborze członków KRS nie wymagają, by przekazywać do wiadomości publicznej dokumenty zawierające nazwiska osób popierających sędziowskie kandydatury.

Wszystkie nowe rakiety Kima, na koniec "gwóźdź programu". Co pokazał reżim?

Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie na paradzie wszystkie wielkie rakiety Korei Północnej. Można było po kolei obejrzeć cztery nowe i duże pociski, które przetestowano w 2017 roku. Pokazano też jeden zupełnie dotychczas nieznany, choć ze znacznie lżejszej kategorii wagowej. Eksperci komentują, że to północnokoreańska wariacja na temat rosyjskich rakiet Iskander.

Zamach w meczecie. Dwie osoby zginęły, 75 rannych

Dwie osoby zginęły, a 75 zostało rannych w następstwie podwójnego zamachu w meczecie w Bengazi na wschodzie Libii - informują lokalne władze. Podały, że do eksplozji doszło podczas piątkowych modłów w niewielkim meczecie w ruchliwej dzielnicy.

Łzy mistrzyni na igrzyskach. "Wygram dla niego"

Trudny moment Lindsey Vonn w Pjongczangu. Doskonała amerykańska alpejka nie była w stanie powstrzymać łez na piątkowej konferencji, gdy usłyszała pytanie o swojego zmarłego dziadka. - Wygram dla niego - zapowiedziała.

Bańka liczy na niespodzianki. "Nie jesteśmy potęgą"

Skoczkowie narciarscy są w opinii Witolda Bańki największą polską nadzieją na medale w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Minister sportu i turystyki liczy też na niespodzianki, ale jak zauważył, "Polska nie jest potęgą w sportach zimowych".

"Chodzi o walkę z fałszywymi kodami pamięci"

Protesty przed polskimi ambasadami w Tel Awiwie i Rzymie. To reakcje na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN. W stolicy Włoch manifestowało około stu osób ze wspólnoty żydowskiej. Protestujący trzymali banery z hasłami - "Historii się nie zmienia" i "Negować historię, to zabijać na nowo". Do uczestników pikiety wyszli przedstawiciele polskiej ambasady. Dyplomaci zapewnili, że Polacy nie chcą zapomnieć o Holocauście, a wyłącznie bronić dobrego imienia swojego państwa. W Izraelu manifestowało kilkadziesiąt osób. W tym gronie znaleźli się między innymi ocaleni z Holocaustu. Demonstranci nieśli plakaty z hasłami - "Żadne prawo nie może wymazać historii" i "Polskie prawo pluje w twarz narodowi izraelskiemu". Według tamtejszych mediów część protestujących weszła na teren polskiej placówki. O tych protestach a także o stosunkach polsko-izraelskich po decyzji prezydenta Andrzej Morozowski rozmawiał z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem w programie Tak Jest.

"Nikt nie czyta uzasadnienia. Wszyscy skupili się na jednym artykule"

- W każdej ustawie, w każdej nowej legislacji, ważne są intencje. Nasze intencje są bardzo dobrze opisane w uzasadnieniu, którego nikt nie czyta. Wszyscy skupili się na artykule 55a - przekonywał w piątek w "Tak jest" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Nam chodzi o walkę z fałszywymi kodami pamięci, które się w ostatnich kilkudziesięciu latach rozlewają w całym świecie, bardzo niesprawiedliwe, piętnujące Polskę i Polaków - dodał polityk.