Najnowsze

Najnowsze

Warszawa europejską stolicą kina. Ruszył Warszawski Festiwal Filmowy

Po raz 33. ruszył Warszawski Festiwal Filmowy, który stanowi jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w naszej części Europy. Wydarzenie, które posiada bardzo bogate tradycje i jest jednym z festiwali, mogących wystawiać swoich oscarowych kandydatów, przyciąga uwagę mediów i branżę filmową z całego świata. O festiwalu, a także o najnowszym filmie Normana Leto pt. "Photon" mówiła w TVN24 BiS Ewelina Woźnica.

"Teki te zostaną wysłane do Ameryki przez delegację specjalną"

Dziękowanie USA staje się powszechne, zanim jeszcze ostatecznie ustanowione są granice II RP - i trwa w kolejnych latach. Kulminacja inicjatyw wyrażających podziw dla zamorskiego mocarstwa przypada na 1926 rok - 150-lecie niepodległości USA. Prezentujemy tekst pod tytułem "Wdzięczność i podziw" Zuzanny Schnepf-Kołacz z najnowszego numeru "Karty". Obejrzyj debatę poświęconą stosunkom amerykańsko-polskim u zarania Niepodległości w sobotę o godz. 21 w TVN24 i w niedzielę o godz. 12.30 w TVN24 BiS.

Izabella Cywińska w "Babilonie": sytuacja w kulturze jest przerażająca

W kulturze zmierzamy do takiego stanu jak za czasów PRL-u - powiedziała Izabella Cywińska, odnosząc się do obecnej sytuacji polskich artystów. Minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego krytykowała działania obecnego ministra kultury. Jedna z najsłynniejszych reżyserek teatralnych i filmowych była gościem Piotra Marciniaka w programie "Babilon" w TVN24 BiS.

USA: nie chcemy dopuścić do eskalacji napięcia wokół Kirkuku

USA pilnie obserwują wzrost napięcia w prowincji Kirkuk, na północy Iraku, spowodowany operacją irackich sił rządowych i wysłaniem do tego regionu tysięcy bojowników kurdyjskich - powiedział w piątek sekretarz obrony USA Jim Mattis. Dodał, że USA podejmują działania, aby nie dopuścić do eskalacji napięcia.

"Ja jestem stąd, ja chcę leczyć tu"

"Chcemy leczyć w Polsce" - to hasło sobotniego protestu lekarzy rezydentów przed Kancelarią Premiera, który jest efektem nieudanych rozmów z przedstawicielami rządu. To 13. dzień protestu głodowego. Materiał "Faktów po południu".

Tankowała samochód, za kierownicę wsiadł złodziej

Kamery monitoringu zarejestrowały zuchwałą próbę kradzieży samochodu na stacji paliw w stanie Michigan. Gdy kobieta tankowała swój pojazd, od drugiej strony do auta podszedł ubrany na czarno mężczyzna i nieoczekiwanie wsiadł za kierownicę. Kradzież się jednak nie udała, bo kobieta zdążyła wskoczyć do samochodu i wystraszyć złodzieja. Mężczyzny poszukuje policja.

"Polskie kino nie należy jedynie do Polski". Wim Wenders napisał do ministra kultury

"Polskie kino (...) jest ważną częścią europejskiej i światowej kultury, dlatego więc wszyscy się o nie troszczymy" - napisał Wim Wenders, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej, w otwartym liście protestacyjnym do ministra kultury Piotra Glińskiego. EFA wyraziła swój sprzeciw wobec odwołania Magdaleny Sroki ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Uciekli przed prześladowaniami. Sąd Najwyższy "na wychodźstwie"

Sąd Najwyższy Wenezueli mianowany przez parlament, w którym większość ma opozycja, będzie odbywał swe sesje w siedzibie Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) w Kolumbii oraz w Waszyngtonie. Jego członkowie są prześladowani we własnym kraju przez wenezuelskie władze.

"Moskwa uważa za błędne podjęte przez prezydenta USA kroki"

Rosja zapewniła w piątek, że za najważniejsze uważa to, by nie dopuścić do zniweczenia porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Wiceszef MSZ Siergiej Riabkow krytycznie skomentował zapowiedzianą przez prezydenta USA zmianę strategii wobec Iranu.

Wypadek słowackiej turystki w Tatrach

Ratownicy TOPR zostali w sobotę przed południem wezwani w okolice Zmarzłego Stawu w Tatrach. Okazało się, że turystka ze Słowacji podczas wspinaczki spadła z – jak oceniają taternicy – niewielkiej wysokości.

Duda: nie możemy patrzeć na UE jako na zamknięty klub

UE musi jasno i wyraźnie mówić, że jest otwarta na nowych członków. Ważne jest przesłanie, że warto budować swoje państwa z punktu widzenia przyszłej przynależności - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który w sobotę uczestniczył w szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

Setki podrobionych Pokemonów

Ponad 800 maskotek Pokemonów, tyle samo zegarków i prawie 200 sztuk sprzętu agd. Wszystko podrobione. Policja skonfiskowała towar za prawie 370 tys. złotych.

"Wybierał sobie ofiary bardzo starannie"

- Harvey Weinstein na swoje ofiary wybierał aktorki na początku drogi. Takie, którym mógł złamać karierę albo bardzo pomóc. Można sobie wyobrazić, skąd się brały te obawy i strach - komentowała dziennikarka "Dzień dobry TVN" Anna Wendzikowska we "Wstajesz i weekend". Jeden z najpotężniejszych producentów filmowych miał przez ponad 30 lat wykorzystywać aktorki, asystentki i inne pracownice swojej firmy, a niektórym płacić za milczenie.

Z granatami na posterunek, zginęło sześciu żołnierzy

Sześciu egipskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w ataku niezidentyfikowanych napastników na posterunek na półwyspie Synaj, gdzie Egipt zwalcza islamistycznych rebeliantów - poinformowała armia w oświadczeniu.

111 tomów, które przywracają pamięć. "Jedyne świadectwo, że te osoby w ogóle istniały"

Niezwykły dokument, który przedstawia historię walki o wolność. Podpisy tych, którzy przeżyli wojnę można obejrzeć w internecie. Często to jedyna pamiątka po nich, bo później wielu z nich nie miało już tyle szczęścia. Dzięki projektowi "Klasa 1926", który zgłębił tajemnice skrywane w "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych", można odszukać swoich przodków. Reportaż Brygidy Grysiak.