Najnowsze

Najnowsze

Bezcenne i niegotowe myśliwce w Syrii. Zagadkowy ruch Rosjan

Pod koniec minionego tygodnia do sieci trafiły zdjęcia, mające przedstawiać dwóch niecodziennych gości w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Syrii. Charakterystyczne kształty wskazywały jednoznacznie, że są to najnowocześniejsze samoloty Rosji - myśliwce Su-57. Teraz ich obecność w Syrii potwierdził izraelski satelita. Nie do końca jednak wiadomo, w jakim celu tam się znalazły.

Biegli w sprawie nożownika ze Stalowej Woli: niepoczytalny

Biegli, którzy zbadali nożownika ze Stalowej Woli, uznali, że jest on niepoczytalny. Konrad K. w październiku 2017 roku w galerii handlowej ranił nożami dziewięć osób, jedna z nich zmarła. Opinia biegłych budzi jednak wątpliwości prokuratury, która zamierza jeszcze ich przesłuchać.

Mocarstwa zażądały rozejmu, walki trwają. Zginęło dziecko

Walki między stronami konfliktu oraz ostrzał Wschodniej Guty, rebelianckiej enklawy na wschód od Damaszku, uniemożliwiają dotarcie z pomocą do ponad tysiąca rannych i chorych osób - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jak podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w bombardowaniach zginęło dziecko.

Timmermans: oczekujemy reakcji strony polskiej. Wiceszef MSZ: my - bezstronnej oceny

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podziękował za dialog z Polską, podkreślił jednak, że musi on przynosić rezultaty. Z kolei reprezentujący nasz kraj wiceszef MSZ Konrad Szymański zaapelował do państw członkowskich Unii o bezstronność. We wtorek w Brukseli na forum ministrów do spraw europejskich państw Unii Europejskiej odbyła się dyskusja o Polsce.

Ona skłamała w sprawie Ewy Tylman, on miał ją do tego namówić. Oboje staną przed sądem

Dwie osoby oskarżyła poznańska prokuratura w sprawie składania fałszywych zeznań i nakłaniania do ich składania w związku z poszukiwaniami zaginionej w 2015 r. w Poznaniu Ewy Tylman. Jednym z oskarżonych jest pracownik biura detektywistycznego, które szukało kobiety. Radosławowi B. oraz Karolinie K., która za jego namową miała składać fałszywe zeznania, grozi do ośmiu lat więzienia.

"Pamięć o ofiarach powinna łączyć, nie dzielić". Kolegium IPN zabiera głos w sprawie ustawy

"Polska i żydowska wrażliwość w odniesieniu do tamtych czasów pogardy dla ludzkiego życia powinna być przestrogą dla współczesnych i przyszłych pokoleń" - podkreśliło Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w wydanym we wtorek oświadczeniu. W ten sposób odniosło się do kontrowersji, także międzynarodowych, jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN. "Niezbędna jest długofalowa promocja prawdy, spokojna i rzeczowa" - podkreśliło.

Prezydent: wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN

- W Polsce nie chcemy pisać historii na nowo, chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu ze społecznością żydowską w Krakowie. Podkreślił też, że nic gorszego stać by się nie mogło, niż gdyby karano osoby ocalałe z Holokaustu za ich świadectwo. - Wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN. Chciałbym, by Trybunał dokonał interpretacji tych przepisów - powiedział prezydent.

"Żenujące" czy "zasłużone"? Politycy o nagrodach Beaty Szydło i jej ministrów

Pani premier przyszła do KPRM, usiadła przed lustrem, spojrzała sobie głęboko w oczy i powiedziała: Beata, jesteś taka zapracowana, dam tobie 65 tysięcy - ironizował poseł PO Krzysztof Brejza, komentując fakt przyznania sobie nagrody przez Beatę Szydło w czasie, kiedy była premierem. - Jestem przekonana, że nagrody, które zostały przyznane, były nagrodami zasłużonymi - oceniła wiceminister edukacji Marzena Machałek (PiS).

Turcja chce go u siebie, Czesi wypuścili na wolność

Czeski sąd postanowił wypuścić na wolność byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD), Saliha Muslima. Zatrzymano go w sobotę w Pradze, a Turcja domaga się jego ekstradycji.

Obserwował wędkarzy, potem groził im bronią

Łowili ryby w jeziorze w Gorzowie Wielkopolskim. W pewnym momencie zauważyli, że ktoś obserwuje ich przez lornetkę. Gdy ruszyli w jego stronę, mężczyzna wyciągnął nóż i zaczął im grozić. Po chwili zniknął. Ale nie dlatego, że się uspokoił. Wrócił z bronią w rękach.

BBC: Syryjki wykorzystywane seksualnie w zamian za pomoc humanitarną

Mężczyźni zajmujący się w Syrii dystrybucją żywności w imieniu zagranicznych organizacji humanitarnych w zamian za jedzenie często żądają od kobiet usług seksualnych - wynika z ustaleń BBC. Raport w tej sprawie opublikował też Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych.

Mazurek: wybory będą w przewidzianym terminie. Schetyna: kompromitacja

Wybory będą przebiegały w sposób właściwy i prawidłowy - zapewniła we wtorek wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, pytana o zastrzeżenia KBW w sprawie przeprowadzenia wyborów samorządowych. Krajowe Biuro Wyborcze zwraca uwagę, że może zabraknąć 600 milionów złotych. - To kompromitacja. Państwo PiS w pigułce - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

Chwaliły się wycieczką, przemycając kokainę. Rusza proces "turystów"

Dwoje kanadyjskich obywateli, 23-letnia Melina Roberge i 64-letni Andre Tamine, przyznało się do przemycania 95 kilogramów kokainy do Sydney. Przemyt na pokładzie luksusowego wycieczkowca miał miejsce w 2016 roku, a Roberge wraz z koleżanką relacjonowały swoją egzotyczną podróż w mediach społecznościowych.

Nietypowe zakończenie publicznego wysłuchania. Organizatorzy dostali prezenty

Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa Mariusz Witkowski wziął udział w poniedziałkowym wysłuchaniu publicznym sędziów - kandydatów do KRS. Spotkanie zostało zorganizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka (HFPC) oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS. Na zakończenie wysłuchania sędzia Witkowski wręczył organizatorom prezenty - biuletyn IPN oraz Pismo Święte.