Najnowsze

Najnowsze

Europejskie stolice szykują się na powitanie Nowego Roku

Betonowe bariery, zwiększone siły policji, kontrole, apele o czujność - ataki terrorystyczne, do których doszło w ostatnich latach w Europie, sprawiły, że tegoroczne zabawy sylwestrowe w wielu krajach będą odbywały się przy wzmocnionych środkach bezpieczeństwa.

Trump potępił atak na kościół w Kairze

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim prezydent USA Donald Trump potępił piątkowe zamachy na koptyjski kościół i należący do chrześcijanina sklep na przedmieściach Kairu - poinformował w komunikacie Biały Dom.

Restaurator zrezygnował z gwiazdki Michelin

Większość szefów kuchni marzy o ich posiadaniu. Zdarzają się jednak tacy, dla których gwiazdki przyznawane przez Michelin są raczej utrapieniem, bo względy ekonomiczne biorą górę nad prestiżem. Do ich grona ostatnio dołączył Francuz. To już kolejny szef kuchni, który z gwiazdką chce się pożegnać, bo go na nią nie stać.

W Teheranie nie będą karać za brak hidżabu

Trudno być kobietą w Iranie. Jest wiele zakazów i surowych kar. Kobiety się jednak nie poddają i konsekwentnie, małymi krokami walczą o swoje prawa. Ostatnio mogą nawet pochwalić się swoim zwycięstwem, policja nie będzie ich aresztować za brak hidżabu.

2017 rok na polskich drogach

W 2017 roku na polskich drogach było lepiej niż w 2016, ale liczby nadal przerażają. Przyczyn jest wiele - od brawury po alkohol. Jak wypadliśmy w tym roku i co możne pomóc nam w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze?

"Można ogłosić koniec III Rzeczypospolitej"

Na naszych oczach dokonuje się zmiana systemu politycznego - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 profesor Paweł Śpiewak. - Jedna partia ze swoją grupą przywódczą przejmuje kontrolę nad większością instytucji państwowych, mając ze sobą legitymację wyborów parlamentarnych - wyjaśnił. - Z tego co było III RP zostało już bardzo niewiele - dodał doktor Paweł Kowal.

Żandarmeria Wojskowa wzywa dziennikarzy, żeby o niej nie pisali

Pismo trafiło do dziennikarki z Onetu, która upubliczniła przypadki molestowania seksualnego i mobbingu kobiet w żandarmerii. W sieci zawrzało, dziennikarze powołują się na swoje prawa, opozycja takie praktyki przyrównuje do krajów totalitarnych. W końcu głos zabiera Żandarmeria Wojskowa twierdząc, że korespondencja została zinterpretowana niezgodnie z zamysłem nadawcy.

Kornel Morawiecki wzywa do przyjęcia uchodźców

Kornel Morawiecki przywołuje temat uchodźców. Udziela wywiadu i twierdzi, że Polska powinna przyjąć uchodźców. To stwierdzenie może być kłopotem dla premiera Morawickiego, jego syna, który z pytaniem będzie musiał prędzej czy później się zmierzyć. Na razie odpowiedzieli niektórzy ministrowie. Rząd nie zmieni swoich decyzji, bo to oznaczałoby wywiązanie się z deklaracji poprzedników.

Lekarze masowo wypowiadają klauzulę opt-out

Kolejne szpitale mają problemy z grafikiem. Do centrum onkologii w Bielsku-Białej o którym informowaliśmy w czwartek dołączają szpitale w Białymstoku, Oleśnie, Bydgoszczy i Warszawie. Lekarze nie chcą pracować ponad swoje siły, czyli więcej niż przewiduje etat. Minister zdrowia nadal nie widzi problemu, ale odczuwają go dyrektorzy, a za chwilę odczują go pacjenci.

Wzmożona ofensywa syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib

Co najmniej 66 osób poniosło śmierć w ciągu ostatniej doby w walkach rządowych sił syryjskich z dżihadystami i rebeliantami w muhafazie (prowincji) Idlib na północnym zachodzie Syrii - poinformowało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Bielan: Timmermans wyżywa się na Polsce

Orban będzie głosował zgodnie z interesem Węgier. Jestem spokojny - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do uruchomienia przez Komisję Europejską wobec Polski artykułu 7 traktatu unijnego. Przekonywał, że zablokowanie tej procedury leży w interesie każdego z państw członkowskich ze względu na "niebezpieczny precedens", jaki ona wywołuje. Dodał, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej stosuje "politykę podwójnych standardów" i "wyżywa się na Polsce". Drugim gościem programu był Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Timmermans wyżywa się na Polsce"

- Orban będzie głosował zgodnie z interesem Węgier. Jestem spokojny - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do uruchomienia przez Komisję Europejską wobec Polski artykułu 7 traktatu unijnego. Przekonywał, że zablokowanie tej procedury leży w interesie każdego z państw członkowskich ze względu na "niebezpieczny precedens", jaki ona wywołuje. Dodał, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej stosuje "politykę podwójnych standardów" i "wyżywa się na Polsce".

"Można ogłosić koniec III Rzeczypospolitej"

Na naszych oczach dokonuje się zmiana systemu politycznego - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 profesor Paweł Śpiewak. - Jedna partia ze swoją grupą przywódczą przejmuje kontrolę nad większością instytucji państwowych, mając ze sobą legitymację wyborów parlamentarnych - wyjaśnił. - Z tego, co było III RP, zostało już bardzo niewiele - dodał doktor Paweł Kowal.

Widmo impeachmentu nie opuszcza prezydenta RPA

Trybunał Konstytucyjny RPA orzekł w piątek, że południowoafrykański parlament nie wypełnił swoich obowiązków w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta kraju Jacoba Zumy i pociągnięcia go do odpowiedzialności za malwersacje finansowe.

Papież rozmawiał z Erdoganem o Jerozolimie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył w piątek rozmowę telefoniczną z papieżem Franciszkiem i wyraził zaniepokojenie decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela - podały tureckie media.

Morawiecki: Mateusz jest przekonany, chce wspomóc biednych ludzi

Nie możemy przyjmować uchodźców tak, jak robi to Europa Zachodnia. Przed uchodźcami trzeba stawiać wymagania. A jeżeli oni tych wymagań nie spełniają, to traktować ich tak, jak na to zasługują, a nie roztaczać przed nimi dywany i złote góry im obiecywać - mówił w "Tak jest" Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni). Podkreślił, że jego zdaniem premier Mateusz Morawiecki "jest przekonany" do stworzenia korytarzy humanitarnych dla uchodźców. - Myślę, że to jest właśnie ta jaskółka, która ma rozpocząć redefiniowanie stanowiska Polski - dodał Piotr Zgorzelski (PSL).

Chora służba

Już od nowego roku w niektórych szpitalach może zabraknąć lekarzy. Taka sytuacja jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, a także w Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Tam w tym miesiącu jedna trzecia zatrudnionych specjalistów i rezydentów wypowiedziała klauzulę umożliwiającą pracę ponad limit godzin. Lekarze nie godzą się na obecny system pracy i chcą, m.in. zmniejszenia liczby godzin na dyżurach. O kryzysie w polskiej służbie zdrowia mówili w programie Tak Jest Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej i Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.