Najnowsze

Najnowsze

May "wyrazi swoje zaniepokojenie" w rozmowie z Morawieckim

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poruszy kwestię praworządności w Polsce podczas czwartkowego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział w środę rzecznik Downing Street po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7.1 Traktatu wobec Polski.

MSZ: decyzja Komisji może utrudniać budowanie zaufania

Polska z ubolewaniem przyjmuje uruchomienie przez Komisję Europejską procedury przewidzianej w artykule 7 unijnego traktatu, która z istoty swojej ma charakter polityczny, nie zaś prawny. Obciąża ona niepotrzebnie nasze wzajemne relacje, co może utrudniać budowanie porozumienia - oświadczyło w komunikacie MSZ.

Śnieg, zima, a po polu chodzi bocian. To Mieciu

Młody bocian postanowił spędzić zimę w Pomorskiej Wsi. Mieszkanki miejscowości "adoptowały" ptaka i nazwały go Mieciu. Teraz starają się, żeby przetrwał zimę. Mieciu mieszka w specjalnie dla niego wyremontowanym gnieździe na drzewie, nieopodal kościoła. Kobiety natomiast dokarmiają go wątróbką i mięsem.

Węgry: obronimy Polskę

Uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski z powodu reformowania wymiaru sprawiedliwości jest bezprecedensowe i zadziwiające - stwierdził w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen. Jak zapewnił, Budapeszt "obroni Polskę przed niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym".

"Polska jest szykanowana", "trzeba podziękować politykom PO"

Ta decyzja ma smak polityczny - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7.1 traktatu UE wobec Polski. W podobnym tonie wypowiedziała się rzeczniczka PiS Beata Mazurek, według której "to, co robią urzędnicy europejscy to działanie polityczne, a nie merytoryczne".

"PiS się doigrał, a zapłacą wszyscy Polacy"

Rząd nie był w stanie przekonująco tłumaczyć swoich racji i jest dziś na marginesie integracji europejskiej - powiedział w środę Rafał Trzaskowski z PO, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 traktatu unijnego wobec Polski.

"Gdyby nie poczekali tych kilku sekund na chodniku, byłaby tragedia"

Zielone światło dla pieszych. Zanim wejdą na przejście, upewniają się, że nadjeżdżający samochód się zatrzyma. Gdy są już na jezdni, zza stojącego auta wypada z dużą prędkością inne. Niewiele brakowało, by ludzie przechodzący przez ulicę skończyli pod jego kołami. Policja zapewnia, że stara się namierzyć pirata.

Tusk: trzeba zakończyć dewastację reputacji Polski

Niektórzy sądzą, że jest to wynik niekompetencji, błędów albo zaniechań. To jeszcze nie byłoby najgorsze. Niestety, obawiam się, że jest to świadome ustawianie Polski co najmniej w poprzek, a być może zupełnie obok Unii Europejskiej - stwierdził w Krakowie szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tablice będą informować o smogu w Krakowie

Kraków dusi się smogiem. Od nowego roku o stanie jakości powietrza w mieście będą informować specjalne tablice. Testy pierwszej z nich już się rozpoczęły. To pomysł mieszkańców, wart 300 tysięcy złotych.

Sędzia Henryk Cioch nie żyje. Prokuratura: jest śledztwo

Nie żyje Henryk Cioch. Był jednym z tak zwanych sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym - wraz z Mariuszem Muszyńskim i Lechem Morawskim - wybranych głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2015 roku na miejsce już obsadzone. W sprawie śmierci sędziego prowadzone jest śledztwo.

"Był zdenerwowany, chciał ominąć korek"

38-latek z Kielc (Świętokrzyskie) chciał ominąć korek. Jechał pasem „na wprost”, jednak w pewnym momencie skręcił w prawo i przejechał na czerwonym świetle. Cały ten manewr zauważyli policjanci.

Wysłanniczka ONZ nie będzie wpuszczana do Birmy

Rząd Birmy poinformował w środę specjalną wysłanniczkę ONZ ds. Praw Człowieka Yanghee Lee z Korei Południowej, że nie będzie dalej z nią współpracował, ani nie wpuści jej więcej do kraju dopóki będzie sprawowała tę funkcję.

"Polska nie zostawiła nam wyboru". Komisja Europejska uruchamia artykuł 7

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej - poinformował jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans. Jednocześnie Komisja wydała czwartą rekomendację w zakresie praworządności i dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń. Gdyby zostały one wdrożone, Komisja "jest gotowa ponownie rozważyć swoją propozycję".

"Daily Mail": w lutym Trump odwiedzi Wielką Brytanię

Prezydent USA Donald Trump zamierza odwiedzić Wielką Brytanię w lutym, by otworzyć nowy gmach amerykańskiej ambasady w Londynie - poinformował w środę dziennik "Daily Mail", powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.

Kreml odrzuca oskarżenia o dyskryminację Tatarów krymskich

Moskwa odrzuciła w środę rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie łamania praw człowieka i dyskryminacji Tatarów na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Uznajemy te zarzuty za niewłaściwe i nie zgadzamy się z nimi - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Blokowała marsz narodowców, usłyszała zarzuty

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet usłyszała zarzuty za blokowanie marszu narodowców, który 11 listopada przeszedł ulicami Wrocławia. Marta Lempart komentuje, że jej obywatelskie nieposłuszeństwo było odpowiedzią na łamanie prawa przez "patriotów", policję oraz urząd miasta.

Zakaz badań nad "uzbrajaniem" najgroźniejszych wirusów zniesiony

Amerykańskie władze we wtorek zniosły obowiązujący od 2014 roku tymczasowy zakaz finansowania badań w zakresie grypy i innych patogenów, które naukowcy celowo czynią bardziej zakaźnymi lub niebezpiecznymi dla życia - poinformowała agencja Reutera. Zakaz nałożony został wcześniej ze względu na obawy o bezpieczeństwo prowadzonych badań.