Najnowsze

Najnowsze

Tyszka: wierzę w resztki rozumu posłów Platformy

Tu nie ma mowy o żadnym blokowaniu mównicy marszałka - powiedział poseł Bartosz Arłukowicz pytany w "Faktach po Faktach", czy w środę protest posłów na sali sejmowej zostanie przerwany. Poseł PO podkreślił, że nie chce negocjować, gdyż - jak twierdzi - zostało złamane prawo. Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu, stwierdził z kolei, że okupowanie mównicy "kompromituje nas w oczach świata".

Turecki minister: po puczu zwolniliśmy 97 tysięcy ludzi

Blisko 100 tysięcy urzędników państwowych i innych osób zatrudnionych w sektorze publicznym zostało pozbawionych pracy - poinformował we wtorek minister pracy Mehmet Muezzinoglu. Zwolnienia mają związek z dokonaną w Turcji w lipcu ubiegłego roku próbą wojskowego zamachu stanu.

Rozpoczął się proces apelacyjny Breivika

Przed sądem w norweskim mieście Skien rozpoczął się we wtorek proces apelacyjny w sprawie warunków odbywania kary więzienia przez Andersa Breivika, który 22 lipca 2011 roku zamordował 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya.

Niemiecki kontrwywiad nie chce się tylko bronić

Szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen zażądał, by kontrwywiadowi umożliwiono prowadzenie działań odwetowych w odpowiedzi na cyberataki. Nie wykluczył, że "dojdzie do prób wpływania" na przebieg wyborów w Niemczech.

Arsenał nuklearny USA ciągle się kurczy. Rosjanie zwlekają

Ile rakiet i bombowców czeka do startu, ile jest w zapasie, a ile niesprawnych. USA podały szczegółowe informacje na temat swojego arsenału jądrowego. W porównaniu z poprzednim rokiem widać wyraźnie, postępujące, powolne rozbrojenie. Coraz więcej sprzętu przesuwa się do rezerwy.

Rozmowy pokojowe ws. Syrii bez Kurdów

Przedstawiciele głównego ugrupowania politycznego syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD) oraz kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony nie zostali zaproszeni na planowane rozmowy pokojowe w Kazachstanie - poinformowały źródła w PYD. Spotkanie ma dotyczyć kwestii uregulowania konfliktu syryjskiego.

Bez zgody wśród liderów

We wtorek odbyło się kolejne, drugie spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z liderami ugrupowań sejmowych ws. możliwości rozwiązania kryzysu parlamentarnego. W spotkaniu wzięli udział szefowie: PiS, PSL, Nowoczesnej i Kukiz'15. Nie uczestniczył w nim szef PO. Ryszard Petru po spotkaniu oznajmił, że porozumienia nie ma, Nowoczesna chce wniosku o rozwiązanie Sejmu. Z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił o straconej wielkiej szansie na porozumienie. O braku efektów rozmów i zmieniającej się polityce Nowoczesnej wobec parlamentarnego kryzysu mówiła w programie Tak jest posłanka tej partii: Joanna Scheuring-Wielgus.

Jest zawiadomienie ws. podejrzenia oszustwa na szkodę KOD

Do Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie wpłynęło zawiadomienie ws. podejrzenia oszustwa na szkodę KOD. Miało do niego dojść przy zbiórkach publicznych. Chodzi o faktury, które wystawiała dla KOD firma Mateusza Kijowskiego. Prokuraturę zawiadomiła osoba prywatna.

Kijów i Warszawa o akcie wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Ukraińskie MSZ potępiło zniszczenie pomnika Polaków, którzy zostali zamordowani w 1944 roku w Hucie Pieniackiej (obecnie obwód lwowski na zachodzie Ukrainy). W związku z incydentem polskie MSZ zażądało natychmiastowego zbadania sprawy, ustalenia sprawców i ich ukarania.

Brat i siostra szpiegowali polityków. Znani hakerzy aresztowani

Włoska policja aresztowała rodzeństwo pod zarzutem szpiegowania poczty elektronicznej polityków, w tym ówczesnego premiera Matteo Renziego, funkcjonariuszy i biznesmenów. Brat i siostra zgromadzili wielkie ilości poufnych informacji - twierdzą śledczy.

Wpadka szefa MSZ: rozmawialiśmy z dyplomacją San Escobar

Szukający w Nowym Jorku poparcia dla starań Polski o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Witold Waszczykowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar". Problem w tym, że takie państwo nie istnieje. Do pomyłki odniósł się rzecznik MSZ.

Kim rzucił wyzwanie USA. Potrzebuje tylko czasu

Korea Północna jest wyraźnie zdeterminowana, aby zagrozić USA przy pomocy rakiet uzbrojonych w głowice jądrowe. Seria najnowszych doniesień i komentarzy ze strony amerykańskich oficjeli pokazuje, że poradzenie sobie z tym zagrożeniem będzie jednym z większych wyzwań stojących przed Donaldem Trumpem. Rakiety Kim Dzong Una mają na razie poważną wadę, ale naukowcy z Pjongjangu pokazali już nieraz, że mając czas, potrafią wiele osiągnąć.

Kancelaria Sejmu apeluje do posłów PO. Jest odpowiedź Neumanna

Posłowie pozostaną na sali do poddania pod głosowanie ustawy budżetowej po wznowieniu 33. posiedzenia Sejmu - odpowiedział Sławomir Neumann na pismo szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej. Apelowała ona do posłów PO o opuszczenie sali plenarnej do godz. 12.00 we wtorek. W środę w południe mają się rozpocząć obrady Sejmu.

"La La Land" miażdży konkurencję w wyścigu o nagrody BAFTA

"La La Land" zgarnia wszystko i wysuwa się na na prowadzenie w wyścigu po Oscary. Po historycznym i rekordowym wyniku podczas ceremonii Złotych Globów, musical Damiena Chazelle'a otrzymał 11 nominacji do nagród BAFTA - najważniejszych brytyjskich nagród filmowych. Wśród nominowanych jest krakowski kompozytor Abel Korzeniowski - autor ścieżki do "Zwierząt nocy" Toma Forda.

Włosi znaleźli sposób na to, jak nie pracować

W Palermo 270 zamiataczy ulic przedstawiło zaświadczenie lekarskie, że nie mogą tego robić. W Mediolanie nocni kontrolerzy mają zwolnienie od lekarza, który zabronił im pracować w nocy - takie liczne przypadki nadużyć ujawnia włoski dziennik "La Repubblica".

Czołowe zderzenie w Poznaniu, pięć osób w szpitalu

Na ul. Głogowskiej w Poznaniu zderzyły się czołowo dwa samochody osobowe. - Kierujący fordem stracił przytomność, on i czterech pasażerów zostało przetransportowanych do szpitala - mówi rzeczniczka miejskiej policji. Na miejscu tworzyły się ogromne korki.

Już po spotkaniu ws. kryzysu sejmowego. "Nie ma porozumienia"

Zakończyło się kolejne spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z liderami ugrupowań sejmowych ws. możliwości rozwiązania kryzysu parlamentarnego. W spotkaniu wzięli udział szefowie: PiS, PSL, Nowoczesnej i Kukiz'15. Nie uczestniczył w nim szef PO. Ryszard Petru po spotkaniu oznajmił, że porozumienia nie ma.

Tak powstaje trujący smog

- Przy bardzo wilgotnej pogodzie pyły mają tendencję do zawieszania się w atmosferze. Jeśli nie ma ruchu powietrza, to osadzają się w postaci smogu - tłumaczy brygadier Urszula Fietz-Strychalska ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Przypomina też, że spalanie zwykłych "plastików" tworzy duże ilości cyjanowodoru - śmiertelnie niebezpiecznego dla człowieka. Osady powstałe w takich procesach mogą nawet rozsadzić komin. Strażacy zaprezentowali reporterowi TVN 24, jak powstaje śmiercionośna mieszanka gazów, które od kilku dni unoszą się nad Polską.

Wilno chce powrotu powszechnego poboru do wojska od 2019 r.

W 2019 r. na Litwie powinien zostać przywrócony obowiązkowy i powszechny pobór do wojska - oświadczył premier tego kraju Saulius Skvernelis. Deklaracja padła po spotkaniu szefa rządu z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem i naczelnym dowódcą armii Jonasem Żukasem.

Rząd: nie pracujemy nad wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej

"Rząd aktualnie nie pracuje nad wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej" - tak Sebastian Kaleta, rzecznik ministra sprawiedliwości, odniósł się do informacji Rzecznika Praw Obywatelskich, że do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania pod koniec listopada 2016 r. wpłynął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wniosku o wypowiedzenie konwencji.

"Udział mediów powoduje chaos". Nowa prezes TK wprowadza ograniczenia

Decyzją nowej prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzi Julii Przyłębskiej, na terenie TK zakazano dziennikarzom rejestrowania dźwięku i obrazu, w tym fotografowania - informują media. Przedstawiciele redakcji będą mogli przebywać na sali rozpraw bez możliwości nagrywania i fotografowania w trakcie obrad - potwierdziło biuro prasowe TK w rozmowie z tvn24.pl. Ekipa TVN24 także nie została wpuszczona na salę obrad.

"Kommiersant": Rosja jedną z pięciu cybernetycznych potęg

Rosja może należeć do pierwszej piątki krajów świata w kwestii rozwoju i działania tzw. cyberwojsk - ocenia we wtorek "Kommiersant", powołując się na badania firmy Zecurion i własne źródła. Rosyjski dziennik bierze pod uwagę liczebność cyberwojsk i nakłady na te siły. Tymczasem brytyjski "Financial Times" stwierdza, że UE potrzebuje zintegrowanej strategii przeciwdziałania dezinformacji.