Najnowsze

Najnowsze

Czeski przewoźnik

Czesi wjeżdżają na polskie tory - to już pewne. Jest trasa, termin i pytanie czy nie zagrozi to polskiemu przewoźnikowi. Polskie koleje na rewolucję od dawna się szykują i bardzo dobrze, bo w przyszłości takich zagranicznych przewoźników może być znacznie więcej.

Jakie będą stosunki polsko-izraelskie?

Stosunki polsko-izraelskie politycznie trudno będzie szybko naprawić. Pytanie jak przełożą się one na społeczeństwo, jak będziemy siebie nawzajem postrzegać i czy ustawa to dobry sposób na walkę o prawdę historyczną. Niewielu Polaków podziela ten sposób działania, zaledwie 6 procent od ustawy woli edukację i dyplomację.

Ustawo o IPN

Od kiedy będzie obowiązywać ustawa o IPN? Powinna od momentu wejście w życie - w tym przypadku od pierwszego marca, ale politycy PiS podtrzymują swoje słowa i mówią, że z tej ustawy na razie zarzutów nie będzie. Wiceszef dyplomacji poszedł nawet o krok dalej i stwierdził, że Prokurator Generalny może wydać podwładnym wytyczne. Ale takich uprawnień Zbigniew Ziobro wedle prawa nie ma.

Trybunał w sprawie smogu

Co zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości UE? Czy skrytykuje Polskę za smog? Wyrok zapadnie już w czwartek. Minister środowiska jest spokojny, bo Polska od oczyszczania powietrza się nie uchyla. Reporter TVN24 sprawdza co jak faktycznie ten stan naprawy powietrza wygląda.

Były premier o słowach Morawieckiego: jakby oskarżać ofiarę, że wykopała sobie grób

Oczywiście wśród Żydów w czasie wojny zdarzali się i konfidenci, i ci z Judenratów, i z policji żydowskich w gettach. Ale rację mają ci, którzy mówią, że to było tak, jakby oskarżyć ofiarę, człowieka, który za chwilę zostanie zamordowany o współudział, ponieważ ten człowiek na polecenie wykopał dla siebie grób - stwierdził w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując wypowiedź premiera Morawieckiego o "żydowskich sprawcach".

Kontrowersyjny spot w sprawie ustawy o IPN zdjęty

Po zmasowanej krytyce Fundacja Rodziny Rudermanów zdjęła wieczorem w środę z portalu YouTube klip, w którym powtarzają się słowa o "polskim Holokauście". Materiał z konta fundacji zniknął po apelu dyrektora Jewish Community Center w Krakowie.

Były premier o słowach Morawieckiego: jakby oskarżać ofiarę, że wykopała sobie grób

Oczywiście wśród Żydów w czasie wojny zdarzali się i konfidenci, i ci z Judenratów, i z policji żydowskich w gettach. Ale rację mają ci, którzy mówią, że to było tak, jakby oskarżyć ofiarę, człowieka, który za chwilę zostanie zamordowany o współudział, ponieważ ten człowiek na polecenie wykopał dla siebie grób - stwierdził w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując wypowiedź premiera Morawieckiego o "żydowskich sprawcach".

"Jak się zrobiło głupstwo, na którym kraj cierpi, to się wychodzi i mówi: popełniliśmy błąd"

Najlepiej byłoby dla Polski i jej wizerunku międzynarodowego, żeby ten rząd i większość parlamentarna w tej sprawie milczeli od początku - ocenił w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, historyk i były szef MSWiA. Komentował w ten sposób kontrowersje związane z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. - Teraz jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji, z której rozpaczliwie próbują rządzący wybrnąć. Prawdę mówiąc, cały czas dolewając oliwy do płomienia - dodał. Gośćmi drugiej części programu byli Paweł Kowal i Zbigniew Girzyński.

Sensacja w turnieju hokeja. Rozpoczyna się walka o medale

W półfinale olimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie w Pjongczangu mistrzowie igrzysk w Soczi Kanadyjczycy spotkają się z Niemcami, co można uznać za sensację. Nasi zachodni sąsiedzi w środę pokonali faworyzowanych Szwedów. W drugim półfinale Olimpijczycy z Rosji zmierzą się z pogromcami Amerykanów – Czechami.

"Jak się zrobiło głupstwo, na którym kraj cierpi, to się wychodzi i mówi: popełniliśmy błąd"

Najlepiej byłoby dla Polski i jej wizerunku międzynarodowego, żeby ten rząd i większość parlamentarna w tej sprawie milczeli od początku - ocenił w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, historyk i były szef MSW. Skomentował w ten sposób kontrowersje związane z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. - Teraz jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji, z której rozpaczliwie próbują rządzący wybrnąć. Prawdę mówiąc, cały czas dolewając oliwy do płomienia - dodał.

Modelka porwana, wystawiona na sprzedaż. Nowa wersja wydarzeń w sądzie

Przed sądem w Mediolanie trwa proces 30-letniego Polaka Łukasza H. oskarżonego o uprowadzenie 20-letniej angielskiej modelki. Według ustaleń śledczych mężczyzna miał zwabić ją ofertą sesji zdjęciowej, porwać, a następnie próbować zorganizować w internecie licytację kobiety. W środę oskarżony przedstawił nową wersję wydarzeń.

O pomysłach na ominięcie ustawy

Przedsiębiorcy, ale też konsumenci, powoli szykują się na zmiany. Od 1 marca tego roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Wyjątkiem jest kwiecień, ze względu na Wielkanoc. Od 1 stycznia 2019 roku handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Przedsiębiorcy już szukają pomysłów jak ominąć nowe prawo. O respektowanie przepisów ograniczających handel w niedziele i święta zaapelowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że wolne niedziele to wspólne osiągniecie, wspólne dobro i wspólna wartość. O pomysłach przedsiębiorców na obejście ustawy rozmawiali w programie Tak Jest Alfred Bujara i Witold Zembaczyński.

Putin wygłosi orędzie. Ogłosi swój program do 2024 roku

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosi 1 marca doroczne orędzie do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu. Uczyni to na niespełna trzy tygodnie przed wyborami prezydenckimi 18 marca i oczekuje się, że przedstawi założenia swojej polityki po wyborach.

Bańka: Mówiłem, że dwa czy trzy medale to będzie dobry wynik

Rekordowej liczby medali zimowych igrzysk polscy sportowcy z Pjongczangu nie przywiozą. Zaledwie dwa krążki wywalczone do tej pory nie są zaskoczeniem dla ministra sportu. - To, że dzisiaj nie mamy nowych nazwisk, gwiazd, to efekt wieloletnich zapóźnień szkoleniowych - przyznał Witold Bańka.

Prezydent Tarnobrzega zatrzymany przez CBA

Prezydent Tarnobrzega został zatrzymany w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak przekazali śledczy, Grzegorz K. miał przyjąć 20 tysięcy złotych korzyści majątkowej w gotówce. Do zatrzymania doszło w gabinecie prezydenta - dowiedziała się tvn24.pl.

Magdalena Pietrzak wybrana nową szefową Krajowego Biura Wyborczego

Kierownictwo Państwowej Komisji Wyborczej powierzyło Magdalenie Pietrzak stanowisko szefowej Krajowego Biura Wyborczego. Nowa szefowa KBW zacznie pełnić swoją funkcję od 3 marca. Pietrzak od 2016 roku była między innymi zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bjoergen królową zimy. Nikt nie ma więcej medali

Marit Bjoergen zdobyła w Pjongczangu czternasty medal olimpijski w karierze. Nikt w historii zimowych igrzysk nie ma ich w swoim dorobku więcej. W środę Norweżka sięgnęła po brąz w sprincie drużynowym, startując razem z Maiken Caspersen Fallą.