Najnowsze

Najnowsze

"Jesteśmy w gorszej sytuacji, niż ta władza nam opowiada"

Skoro władza, która rozdaje tak hojnie pieniądze, nie może dzisiaj tych pieniędzy dać, to ja mam jeden wniosek: po prostu z kasą zaczyna być krucho - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Komentował w ten sposób spór rządu z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Jak dodał, rząd "przejrzał na oczy i zobaczył, że jest krucho, że tych pieniędzy więcej nie ma".

Opór przed zmianami do końca. Nawet do "wyprowadzania w kajdankach"

- Władza Nowogrodzkiej nie sięga do trybunałów w innych państwach Unii Europejskiej. Tam polski Trybunał Konstytucyjny nie jest zauważany - mówił w "Faktach po Faktach" były prezes TK Andrzej Rzepliński. Jego zdaniem TK po zmianach przeforsowanych przez PiS znacznie stracił na znaczeniu. Rzepliński stwierdził, że w obliczu takich działań obecnej władzy sędziowie powinni zdecydowanie stawiać opór, nawet gdyby mieli być wyprowadzani w kajdankach przez policję z sądów. W pierwszej części programu gośćmi byli Waldemar Buda (PiS) i Jan Grabiec (PO).

"Jesteśmy w gorszej sytuacji, niż ta władza nam opowiada"

Skoro władza, która rozdaje tak hojnie pieniądze, nie może dzisiaj tych pieniędzy dać, to ja mam jeden wniosek: po prostu z kasą zaczyna być krucho - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Komentował w ten sposób spór rządu z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Jak dodał, rząd "przejrzał na oczy i zobaczył, że jest krucho, że tych pieniędzy więcej nie ma".

"Tli się we mnie jeszcze iskierka nadziei". Sędzia, który nie podporządkowuje się ustawie

Dwanaścioro sędziów Sądu Najwyższego, którzy w tym roku kończą 65 lat i tych starszych, złożyło wnioski o możliwość dalszego orzekania. Na mocy uchwalonych przez PiS przepisów decyzję w ich sprawie podejmie prezydent Andrzej Duda. Wciąż orzekać chce między innymi sędzia Stanisław Zabłocki. Jako podstawę prawną podaje jednak zapisaną w konstytucji zasadę nieusuwalności sędziów.

Opór przed zmianami do końca. Nawet do "wyprowadzania w kajdankach"

- Władza Nowogrodzkiej nie sięga do trybunałów w innych państwach Unii Europejskiej. Tam polski Trybunał Konstytucyjny nie jest zauważany - mówił w "Faktach po Faktach" były prezes TK Andrzej Rzepliński. Jego zdaniem TKł po zmianach przeforsowanych przez PiS znacznie stracił na znaczeniu. Rzepliński stwierdził, że w obliczu takich działań obecnej władzy sędziowie powinni zdecydowanie stawiać opór, nawet gdyby mieli być wyprowadzani w kajdankach przez policję z sądów.

Netanjahu: Iran prowadził tajny program Amad. Jego celem było tworzenie głowic bojowych

"Iran kłamał" w sprawie programu atomowego po porozumieniu nuklearnym podpisanym w 2015 roku i przeniósł dokumenty związane ze swoim programem do tajnej lokalizacji - powiedział w poniedziałek w telewizyjnym oświadczeniu premier Izraela Benjamin Netanjahu. Dodał, że reżim "poszerzał wiedzę o broni jądrowej dla wykorzystania jej w przyszłości".

Niższa pensja posłów

Obniżenie pensji parlamentarzystów bez głosów opozycji. Komisja sejmowa przegłosowała projekt ustawy zmniejszającej wynagrodzenie posłów o 20 procent. W głosowaniu nie wzięli udział politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Według opozycji ten projekt to „tani populizm”, mający na celu przykrycie afery związanej z nagrodami dla członków rządu. Jak twierdzi były poseł Platformy Obywatelskiej, Paweł Zalewski „Jeśli ktoś zarzuca komuś ośmiorniczki, a bierze kilkadziesiąt tysięcy złotych nagrody, to jest skandal”. Zbigniew Girzyński, były poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że „Platforma miała wiele okazji, by niektóre sprawy załatwić inaczej i nie potrafiła tego zrobić. Teraz próbuje za wszelką cenę licytować się z Kaczyńskim”.

Koniec ATO w Donbasie. Zaczęła się operacja wojskowa

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił w poniedziałek zmianę formatu działań w Donbasie, na wschodzie kraju, gdzie od 2014 roku toczą się walki z prorosyjskimi separatystami. Trwająca dotąd operacja antyterrorystyczna będzie od teraz operacją wojskową.

Były premier Francji chce startować w wyborach w Katalonii

Były premier Francji Manuel Valls, który jest z pochodzenia Hiszpanem, chce wystartować w hiszpańskich wyborach samorządowych, które odbędą się w 2019 roku. Polityk chciałby utworzyć w Katalonii koalicję ugrupowań opowiadających się za jednością Hiszpanii.

Platforma Obywatelska chce tajnego posiedzenia Sejmu

Posłowie PO złożyli wniosek do marszałka Sejmu o zwołanie 7 maja tajnego posiedzenia Izby w związku z licznymi wątpliwościami w zakresie legalności działalności i sposobu kierowania CBA i innymi służbami - poinformował w poniedziałek poseł PO Marcin Kierwiński.

#WarszawaJakiego. Wpadka w spocie i żarty internautów

Patryk Jaki opublikował w sobotę w mediach społecznościowych krótki film, w którym zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, swojemu rywalowi w walce o prezydenturę w stolicy, dzielenie warszawiaków. Spot szybko zdobył sławę w internecie, choć chyba nie takiego efektu spodziewali się twórcy.

Szef irańskiej agencji energii atomowej: nie blefujemy

Iran jest przygotowany technicznie do produkowania wysoko wzbogaconego uranu, jeśli z porozumienia nuklearnego wycofają się Stany Zjednoczone - powiedział w poniedziałek szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi.

PiS wants to cut salaries of MP's and Senators

Law and Justice is tightening the belt. In response to the bonuses given out to governement members by the former PM Beata Szydło, the salaries of representatives, senators and local officials will be cut by 20 percent. The new bill has been submitted in the Sejm. The opposition says that the legislation proposal is an attempt to cover up the scandal and tarnished image of the ruling party.

Sąd: ginekolog winny gwałtu na pacjentce

Znalazła go w internecie, umówiła się na wizytę. Ginekolog stwierdził, że niezbędny jest zabieg. 21-latka zgłosiła się do niego tego samego dnia. Dostała środki znieczulające, a potem straciła świadomość. Wtedy miała zostać zgwałcona przez lekarza. W poniedziałek Piotr P. został skazany na cztery lata więzienia.

"Zrobiliście cyrk z Trybunałem". Wymiana zdań na posiedzeniu komisji

Posłowie z komisji sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchali w poniedziałek informacji prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o "istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2016 roku". W czasie posiedzenia doszło do wymiany zdań. - Pani sędzio, jak pani odbiera to, że większość Polaków nie uważa pani za prezesa - zwróciła się do Przyłębskiej Kinga Gajewska z Platformy Obywatelskiej. - Czuję się przez panią atakowana. Jeśli nie ma pani merytorycznych pytań, to proszę nie stosować argumentów ad personam - mówiła prezes Trybunału.

"Mamy oblężenie". Święto kina w Krakowie

Około 200 tytułów i 300 projekcji filmowych znalazło się w programie 11. międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Netia Off Camera, który w piątek rozpoczął się w Krakowie. To jedna z ważniejszych imprez tego typu w tej części świata. Filmy można oglądając między innymi pływając po Wiśle czy siedząc na dachu kamienicy. Projekcje plenerowe są darmowe.

Zderzenie trzech aut na krajowej "22". Pięć osób rannych

Chciał wyprzedzać, ale nie zauważył jadącego z przeciwka auta. Nie zdążył wyhamować i najechał na tył toyoty, po czym czołowo zderzył się z nissanem. W wypadku, do którego doszło w Różankach pod Gorzowem Wielkopolskim ucierpiało pięć osób.