Najnowsze

Najnowsze

Partia Merkel ma kandydata na szefa Bundestagu

Obecny minister finansów Wolfgang Schaeuble ma zostać przewodniczącym Bundestagu - podały w środę niemieckie media. Blok partii chadeckich CDU/CSU zamierza wysunąć kandydaturę 75-letniego polityka na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu 17 października.

Rosja i USA ujawniają wielki, wspólny projekt

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i amerykańska NASA ogłosiły w środę wspólny projekt dotyczący budowy załogowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Współpraca jest częścią programu "Deep Space Gateway" zakładającego eksplorację dalszych niż kiedykolwiek części kosmosu.

Obowiązkowe chipy dla wszystkich zwierząt. Nowy plan rządu

Ministerstwo Rolnictwa chce, aby w ramach walki z porzucaniem zwierząt każdy pies i kot był w Polsce chipowany. Niektóre miasta już sponsorują zabiegi, reszta właścicieli będzie musiała zapłacić sama. Za brak chipa będzie czekała kara. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Cel jeden, pomysłów brak

W PiS na prezydenckie projekty nie ma jasnej odpowiedzi. Jest za to tonowanie nastroju i podkreślanie chęci współpracy: bo jak mówił Andrzej Duda, cel jest jeden, tylko metody różne.

Sukces saudyjskich kobiet

Wspaniały krok we właściwym kierunku Arabii Saudyjskiej. Król Salman pozwolił kobietom prowadzić samochód. Walka o ten historyczny moment trwała wiele lat.

Duże zmiany w nocnej pomocy

Zmiana, która czeka pacjentów już za cztery dni. Od niedzieli nocnej i świątecznej pomocy medycznej będziemy szukać nie w przychodniach, a w szpitalach, które znalazły się w sieci szpitali. Ma to odciążyć SOR-y, do których mniej zorientowani i tak w nagłych wypadkach jeżdżą. Jak tę zmianę oceniają pacjenci?

Prezydent nadziei

Prezydent przedstawił swoje projekty ustaw o sądach i rozwiał nadzieje. Ci, którzy demonstrowali i wierzyli w prezydenckie weto, dziś czują się zawiedzeni. Według nich prezydent starcie z PiS przegrał. Pytanie czy to koniec gry, czy będzie dogrywka w postacie kolejnego weta?

Ustawą w in vitro

Czy to koniec samorządowych programów in vitro? Rząd przygotował ustawę, która może je skutecznie zablokować. Co jest w tym projekcie? Samorządy w Łodzi czy Częstochowie drżą, że odbiorą nadzieję rodzicom.

Sporu z Brukselą można było uniknąć. Ale cel rządu PiS jest inny

Gdy inne państwa mogą już powoli zapominać o programie relokacji, Polska może jeszcze długo tłumaczyć się w unijnym Trybunale. Gdy rządy niezadowolone z pomysłu Brukseli wzięły problem na przeczekanie, Polska stawiała sprawę na ostrzu noża. Kwestia uchodźców kolejny raz pokazuje, że dla rządu PiS dyplomacja stała się tylko instrumentem dla osiągania wewnętrznych korzyści, a poniesione przy tym straty na arenie międzynarodowej są wliczone w koszty poparcia w krajowych sondażach. Komentarz Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukseli.

Pies, kot i chip

Nowy pomysł Ministerstwa Rolnictwa w trosce o zwierzęta. Każdy pies i każdy kot ma być zachipowany. Dzięki temu ma zniknąć problem z porzuconymi i bezdomnymi zwierzętami. Za chipy zapłacą właściciele, a kto zostanie przyłapany na jego braku, dostanie karę.

Unijna walka o relokację

Program był szczytny, ale wykonanie nie jest imponujące. W ciągu dwóch lat kraje Unii Europejskiej deklarowały przyjęcie 120 tysięcy uchodźców, czas minął, a wynik jest słaby: przyjęto tylko niecałe 30 tysięcy. Polska i Węgry z programu całkowicie się wycofały, ale Bruksela nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Ma nowy pomysł.

Spacerek

Ładna pogoda, korki w Warszawie, krótki spacerek nie zaszkodzi, gdyby jeszcze nie Ci dziennikarze...

Rzecznik niemieckiego rządu: Merkel docenia wigor i europejską pasję Macrona

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę w Berlinie, że kanclerz Angela Merkel docenia "wigor" i "europejską pasję" prezydenta Francji Emmanuela Macrona, uważa jednak, że jest za wcześnie na ocenę jego propozycji reform Unii Europejskiej. Przywódcy Niemiec i Francji mają się spotkać w czwartek w Tallinnie.

Są wyniki referendum. Premier Iraku stawia ultimatum

92,7 procent uczestników referendum, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie i na innych terenach kontrolowanych przez Kurdów, opowiedziało się za niepodległością - wynika z ostatecznych rezultatów podanych w środę przez komisję wyborczą. Rezultat głosowania odrzucił premier Iraku.

"Prezes Kaczyński rozegrał prezydenta jak dziecko"

- Niech przyjdzie policja i ją wyprowadzi - stwierdził Roman Giertych w "Kropce nad i", pytany o ewentualną dymisję I prezes Sądu Najwyższego w razie wejścia w życie prezydenckiej ustawy skracającej jej kadencję. Jak ocenił, jeśli profesor Małgorzata Gersdorf ustąpi pod wpływem tej ustawy, to "nie dotrzyma słów przysięgi sędziowskiej".

CBA zatrzymało menedżerów spółek skarbu państwa

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę o świcie dwóch menedżerów publicznych spółek: prezesa zarządu Lotos Infrastruktura oraz byłego szefa Rafinerii Jasło - ustalił tvn24.pl. Zatrzymania mają związek z aferą korupcyjną, która zakończyła wcześniej kariery wpływowych polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej.

Generał Hodges: Rosja widzi siłę sojuszu, siłę polskiej armii

Polska jest środkiem ciężkości dla amerykańskiej armii w Europie - stwierdził w "Faktach po Faktach" dowódca sił lądowych USA w Europie, generał Ben Hodges. Podkreślił, iż wszyscy w NATO zdają sobie sprawę z tego, że muszą sobie wzajemnie pomagać. - Nikt z nas nie jest w stanie obronić się sam. Zależymy od siebie - podkreślił.

"Czy w Sądzie Najwyższym chcemy mieć osoby, które nie budzą żadnych wątpliwości?"

- 65 lat to obiektywne kryterium, które jest dzisiaj podstawą przejścia na emeryturę - przekonywał w programie "Tak jest" Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, broniąc zapisu prezydenckiego projektu, który obniża wiek przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Jak podkreślił, intencją projektów ustaw o sądownictwie zaprezentowanych przez Andrzeja Dudę jest między innymi wskazanie osób, które nie mają "moralnych" uprawnień do wydawania wyroków w sądach.

Generał Hodges: Rosja widzi siłę sojuszu, siłę polskiej armii

Polska jest środkiem ciężkości dla amerykańskiej armii w Europie - stwierdził w "Faktach po Faktach" dowódca sił lądowych USA w Europie, generał Ben Hodges. Podkreślił, że wszyscy w NATO zdają sobie sprawę z tego, że muszą sobie wzajemnie pomagać. - Nikt z nas nie jest w stanie obronić się sam. Zależymy od siebie - podkreślił. Gościem w drugiej części programu był były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

"Prezes Kaczyński rozegrał prezydenta jak dziecko"

- Niech przyjdzie policja i ją wyprowadzi - stwierdził Roman Giertych w "Kropce nad i", pytany o ewentualną dymisję I prezes Sądu Najwyższego w razie wejścia w życie prezydenckiej ustawy skracającej jej kadencję. Jak ocenił, jeśli profesor Małgorzata Gersdorf ustąpi pod wpływem tej ustawy, to "nie dotrzyma słów przysięgi sędziowskiej". Gość Moniki Olejnik komentował między innymi prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Odniósł się do propozycji Andrzeja Dudy, która zakłada przechodzenie w stan spoczynku sędziów SN po osiągnięciu przez nich 65. roku życia.

"Odebrano mu wszystko. Całe życie". "Grobowa tajemnica" Ewarysta Walkowiaka

Wracamy do niezwykłej historii człowieka, który od kilkunastu lat szuka odpowiedzi na pytanie, czy jest synem znanej polskiej zakonnicy i niemieckiego oficera. Podobieństwo widoczne na zdjęciach jest ogromne, ale jeszcze większa jest zmowa milczenia wokół tej sprawy. Tu sprawa Ewarysta Walkowiaka być może splata się z wojenną historią Polski. O efektach poszukiwań Rafał Stangreciak w materiale magazynu "Czarno na białym" TVN24.