Najnowsze

Najnowsze

"To są rosyjskie standardy, nie możemy na to pozwolić". Schetyna apeluje o współpracę

Obóz rządzący przestał udawać. Mamy dziś w Polsce jawne ograniczanie demokracji - powiedział podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że świadczą o tym zmiany wprowadzane między innymi w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także Kodeksie wyborczym. Zaapelował też o powołanie wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej oraz o natychmiastowe zacieśnienie współpracy wszystkich partii opozycyjnych.

Odsunięcie prezydenta Peru niemal pewne

W peruwiańskim Kongresie odbędzie się w najbliższy czwartek debata nad wnioskiem o impeachment 79-letniego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego w związku z jego powiązaniami z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht. Przyznała się ona do skorumpowania wielu polityków.

"Najdroższy obraz na polskim rynku sztuki"

4 miliony 366 tysięcy złotych uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. - To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.

Był prezydentem przez zaledwie pięć dni

95 lat temu, 16 grudnia 1922 roku, zginął prezydent Gabriel Narutowicz. Został zastrzelony w stołecznej Zachęcie przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego zaledwie kilka dni po tym, jak Zgromadzenie Narodowe wybrało go na urząd głowy państwa.

Obniżą podatki dla najbogatszych. Trump: najlepszy prezent świąteczny

Republikanie z obu izb Kongresu USA przedstawili w piątek wspólny projekt największej od 30 lat reformy systemu podatkowego, który między innymi przewiduje znaczną redukcję podatku korporacyjnego i ulgi podatkowe dla najbogatszych. Projekt ma już zapewnione wystarczające poparcie dla uchwalenia.

"Pod naciskiem władz śledczych powstawała historia, która nigdy nie miała miejsca"

65 lat temu, 16 grudnia 1952 roku, na podstawie wyroku NSW straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o "próbę obalenia władzy ludowej". Cztery dni wcześniej rozstrzelany został skazany w tym samym procesie kmdr Jerzy Staniewcz. Oficerowie ci w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej. W kampanii 1939 roku walczyli na Helu.

Żyją bez gazu, ogrzewania i ciepłej wody

Odcięci od gazu, bez ogrzewania i ciepłej wody. Powód? Poważne usterki w instalacji, które zagrażają zdrowiu i życiu. Choć zarząd spółdzielni o sprawie wie od czerwca, to mieszkańcy nie usłyszeli nawet obietnicy, że problem zostanie rozwiązany. Zrozpaczeni o pomoc poprosili dziennikarzy "Uwagi!" TVN.

Rząd: król Hiszpanii na razie nie odwiedzi Kuby

Planowana nieoficjalnie na początek przyszłego roku wizyta hiszpańskiej pary królewskiej w Hawanie ulegnie prawdopodobnie opóźnieniu. Dojdzie do skutku, "gdy zaistnieją po temu okoliczności" - oświadczył w piątek szef hiszpańskiego MSZ Alfonso Dastis.

Sebastian Kurz ma koalicjanta

Chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) i prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) zakończyły w piątek rokowania koalicyjne, zawierając porozumienie o utworzeniu wspólnego rządu.

"Panie prezydencie, decyzja należy do pana"

Nie poddamy się temu, co robi PiS, nie poddamy się niszczeniu praworządności, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego - mówił w piątek wieczorem do protestujących przed Senatem wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO).

Ograniczenia dla dziennikarzy w Sejmie?

Sejm z bliska, ale z wyraźnym ograniczeniem. Kamery dziennikarzy nie mogą już dotrzeć tam, gdzie było to możliwe wcześniej. A to oznacza jedno: o wiele trudniej pokazać sytuacje, o których wyborcy mają prawo wiedzieć.

Senatorowie przechodzą do PiS

Kolejni politycy zasilają szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Jeden to senator niezrzeszony, drugi z Platformy Obywatelskiej. Opozycja nie kryje rozczarowania ich postawą i nazywa ich słabszymi jednostkami. Co ich przekonało, by przejść na drugą stronę politycznej barykady?

Co zdecyduje Komisja Europejska?

Czy Mateusz Morawiecki mógł sprawę groźby użycia przez Komisję Europejską zastosowania artykułu 7 unijnego traktaty rozegrać inaczej? Komisja Europejska daje sobie czas do środy, potem Polsce może grozić - jak mówią politycy opcja atomowa - i wiele za tym przemawia.

"Dla ich głosu warto było walczyć". RPO o dwóch senatorach PiS

- Choć dla ich głosu (wstrzymali się) warto było walczyć o Sąd Najwyższy - napisał na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do przyjęcia przez Senat ustawy o SN. W trakcie głosowania, trzech senatorów wstrzymało się od głosu. Dwóch z nich należy do Prawa i Sprawiedliwości.

Tym razem weta nie będzie?

Nie będzie powtórki z historii - mówi prezydencki minister i tym samym daje jasno do zrozumienia, że tym razem prezydent nie zawetuje ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prawnicy i eksperci jak mantrę powtarzają, że ustawy są niezgodne z konstytucją, ale ani PiS, ani środowisko prezydenta nie widzą w nich nic złego i odpierają ataki, mówiąc, że wszystko co złe, zniknęło.

Były szef SKW: Obecność Macierewicza w MON przeraża. Jego polityka jest zbieżna z interesem rosyjskim

- To zemsta Antoniego Macierewicza, zemsta z niskich pobudek za odebranie mu poświadczenia bezpieczeństwa w 2008 roku - mówił generał Janusz Nosek, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego w "Piaskiem po oczach". Odniósł się w ten sposób do zarzutów postawionych mu przez prokuraturę. Generał komentował także kulisy ujawnienia raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Szef PKW: We wtorek spotkam się z prezydentem. Przedstawię mu uwagi i obawy

Przedstawię panu prezydentowi wszystkie nasze uwagi, spostrzeżenia, sugestie, które zanotowaliśmy przyglądając się uchwalonej wczoraj ustawie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zapowiedział, że we wtorek spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Gośćmi drugiej części programu byli profesor Tomasz Nałęcz i profesor Paweł Śpiewak.