Związek Polaków na Białorusi zarzucił rządowi upolitycznienie finansowania Polonii i Polaków. Zarzut odpiera polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Jest zupełnie nietrafiony. Decyzje o finansowaniu projektów polonijnych na Wschodzie - czy zapadają w MSZ, czy w Senacie - w tym samym stopniu reprezentują polską rację stanu - przekonuje resort.
Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi zaapelował w piątek w liście do uczestników IV Zjazdu Polonii o przygotowanie specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej w tym kraju. "Nie ma kraju na Wschodzie, gdzie by sytuacja zamieszkałych tam Polaków była tak trudna i dramatyczna jak na Białorusi" - napisano w liście.
I dodano: "Nowe, upolitycznione warunki finansowania Polonii i Polaków stały się dla nas, Polaków na Białorusi, prawdziwym ciosem, uderzyły we wszystkie nasze struktury, podważyły wiarę w instytucje wspierające naszą działalność" - oceniono w dokumencie. Związek Polaków na Białorusi w ten sposób ocenił przeniesienie środków na finansowanie Polonii z Senatu do MSZ.
"Polska racja stanu reprezentowana w takim samym stopniu"
Ministerstwo przekonuje, że zawarty w liście zarzut upolitycznienia rozdziału funduszy dla Polonii jest "zupełnie nietrafiony".
"Decyzje o finansowaniu projektów polonijnych na Wschodzie, czy zapadają w MSZ, czy w Senacie RP, w takim samym stopniu reprezentują polską rację stanu" - czytamy w reakcji MSZ na list Związku Polaków na Białorusi. "Dystrybucja środków będących w dyspozycji MSZ na współpracę z Polonią i Polakami za granicą jest realizowana w formie otwartych konkursów ofert zgodnie z zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przykładem może być prasa polska, która ukazuje się na Białorusi regularnie. Fundusze na ten cel otrzymała Fundacja Wolność i Demokracja w czerwcu tego roku" - podkreślono.
Priorytetowe wsparcie i specjalny program pomocy W oświadczeniu zapewniono też, że MSZ traktuje wsparcie Polonii na Wschodzie absolutnie priorytetowo, co znajduje wyraz w "ciągłym wspieraniu przez rząd i resort spraw zagranicznych tej sfery współpracy z organizacjami polonijnymi". Zadeklarowano w nim ponadto, że "Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje konstruktywne propozycje przygotowania specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej na Białorusi, przedstawione przez Związek Polaków na Białorusi w liście do uczestników IV Zjazdu Polonii w Warszawie, w którym biorą udział przedstawiciele MSZ, w tym Podsekretarz Stanu Jerzy Pomianowski".
Autor: nsz//mat / Źródło: PAP