Boisz się dentysty? Jest na to sposób: brainkopter

Brainkopter w akcji
Brainkopter w akcji
Źródło: dentysta.eu

Siadasz na dentystycznym fotelu, zakładasz słuchawki i... "odlatujesz", a przynajmniej przestajesz się bać. Takie jest założenie seansu relaksacyjnego z użyciem helikoptera sterowanego myślami.

Helikopter sprowadził do Polski stomatolog z Gliwic Marcin Krufczyk. Korzysta z niego jako urządzenia, które pomaga pacjentom pozbyć się stresu związanego z wizytą u dentysty. Seanse z tak zwanym brainkopterem mogą trwać nawet godzinę i wymagają założenia na głowę słuchawek z elektrodami do pomiaru EEG.

Gdy się boisz, nie poleci

- Słuchawki odczytują różnicę potencjałów między elektrodami. Wysyłają sygnał do urządzenia, które następnie przetwarza informacje i daje znać latającej zabawce o możliwym starcie w przypadku przekroczenia pozytywnych wartości relaksacji lub koncentracji. Jest to najczęściej moment, w którym pacjent zapomina całkowicie o stresie, jaki mu towarzyszył przed wizytą – wyjaśnia Krufczyk.

Według dentysty, projekt jest pionierski na skalę światową – nigdzie wcześniej technika neurofeedbacku, czyli treningu umysłu, nie była wykorzystywana do poprawy stanu psychicznego pacjentów przed zabiegami. To raczej metoda stosowana w psychiatrii, neurologii czy robotyce.

Boimy się dentysty

Krufczyk twierdzi, że dzięki zabawce często znika tzw. moment krytyczny stresu – kiedy pacjent zauważa narzędzia dentystyczne. Przytacza on statystyki badań z 2011 roku – aż 14% kobiet i 13% mężczyzn w Polsce ma dentofobię, czyli odczuwa paraliżujący strach związany z dentystami. Aż 43% z nas unika z tego powodu wizyt u tych lekarzy, a 60% po prostu się boi, z powodu bólu, jakiego doświadczyło w przeszłości.

Międzynarodowy projekt społeczny

Twórcami helikoptera są Steve Castellotti z San Francisco i Hao Zhang z Chin. Swój pomysł zrealizowali dzięki zbiórce pieniędzy w popularnym serwisie crowdfundingowym. Potrzebowali na to 10 tys. dolarów, ale projekt tak się spodobał internautom, że zebrał sumę ponad siedem razy większą.

Z podobnych gadżetów technologicznych kierowanych myślami korzystają już na świecie między innymi poradnie psychologiczne leczące dzieci z ADHD i problemami w nauce oraz ośrodki odwykowe.

Brainkopter - zabawka działająca na myśli

Autor: pw/iga / Źródło: PAP

Czytaj także: