"Dyskretne" śledztwo i przeszukania. Afera korupcyjna w Inspektoracie Transportu Drogowego?

Prokuratura i CBA sprawdzają podejrzenia korupcji i nieprawidłowości przy przetargu na Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Agenci i oskarżyciele przeszukali siedzibę Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Śledztwo jest prowadzone w tajemnicy od prawie pięciu miesięcy. Centralne Biuro Antykorupcyjne potwierdza oficjalnie tylko, że prowadzi czynności razem z Prokuraturą Apelacyjną w Warszawie.

- Prowadzimy śledztwo, wykonujemy czynności, o szczegółach nie mogę teraz mówić - powiedział tvn24.pl Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej.

Przeszukania

Tvn24.pl nieoficjalnie ustalił, że we wtorek agenci Biura i prokuratorzy weszli do siedziby Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Faktycznie, CBA wraz z prokuraturą prowadziło u nas czynności - potwierdził Alvin Gajadhur, rzecznik GITD. Nie chciał komentować działań śledczych.

Tego samego dnia odbyły się też przeszukania w siedzibie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Prokuratorzy nie chcą tej informacji oficjalnie potwierdzać. - To dyskretne postępowanie, dbamy, by nie wydostały się z niego istotne szczegóły - mówi jeden ze śledczych.

Ze źródeł zbliżonych do śledztwa wiemy, że w postępowaniu prokuratorzy badają podejrzenia korupcji i nieprawidłowości przy przetargu na Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

CANARD jest jednostką GITD. Zbiera informacje i dane z fotoradarów i przygotowuje mandaty.

"Naszą misją jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez sprawowanie skutecznego nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, rejestrację wykroczeń drogowych i ich penalizację. Dzięki użyciu automatycznych urządzeń rejestrujących jesteśmy w stanie realizować nasze zadania w sposób zapewniający maksymalne oddziaływanie prewencyjne" - czytamy o systemie CANARD na stronie internetowej GITD.

Ponad 170 mln zł

Do przetargu na "wytworzenie i wdrożenie centralnego systemu przetwarzania dla Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym ze świadczeniem usług gwarancyjnych oraz utrzymania i rozwoju systemu" zaproszone zostały największe firmy informatyczne: Asseco Poland, Hewlett-Packard oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Według komunikatu GITD wygrało Asseco, które jako jedyne złożyło ofertę za 170,85 mln zł brutto.

O przeszukaniach w GITD jako pierwszy poinformował dziennik.pl.

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl), dziennikarz śledczy tvn24.pl, Bertold Kittel, dziennikarz śledczy TVN//kdj / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: