W ciągu najbliższych 25 lat dwie trzecie gospodarstw domowych będzie liczyło tylko jedną lub dwie osoby, a w ledwie co czwartym będzie choćby jedno dziecko - wynika z najnowszej analizy Głównego Urzędu Statystycznego, o której pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Według GUS-u, za ćwierć wieku blisko pięć milionów Polaków będzie mieszkało samotnie, a kolejne osiem i pół w najmniejszych z możliwych, dwuosobowych rodzinach. Gospodarstw co najmniej czteroosobowych będzie o jedną czwartą mniej niż niż obecnie - tylko jeden milion.
Mniejsze mieszkania, mniej uczelni
Jak podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", zmianom demograficznym powinni przyglądać się przedsiębiorcy. - To tak poważne zmiany, że pociągną za sobą całkowite czasem przestawienie potrzeb rynkowych - mówi prof. Leszek Giejko.
Deweloperzy coraz powszechniej decydują się na budowę mniejszych mieszkań - w sam raz dla młodych samotnych. Jednak Rafał Janiszewski, ekspert ds. rynku zdrowia uważa, że to służba zdrowia powinna najbardziej energicznie przygotowywać się do tych zmian. - Niestety jest to ciągle odsuwane - podkreśla w rozmowie z "DGP".
Na zmiany przygotować powinno się również szkolnictwo, głównie wyższe. W najbliższych latach zaczną upadać kolejne uczelnie. Według analiz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do 2015 roku może z rynku zniknąć nawet 200 uczelni, głównie prywatnych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu