Najnowsze

Najnowsze

Trzy miliony darczyńców, szlachetny cel i ostre metody. Kim są aktywiści Greenpeace'u?

Od samego początku działa według prostego modelu, czyli szlachetny cel i kontrowersyjny pomysł zwrócenia na siebie uwagi. Eksperci przyznają, że Greenpeace'owi, którego działacze od 40 lat walczą o ochronę środowiska naturalnego, zawdzięczamy naprawdę wiele. A swój udział w ratowaniu klimatu może mieć każdy, bo organizacja utrzymuje się wyłącznie z datków. Materiał "Polski i Świata".

Śmiertelny wypadek we Wrocławiu. Nie żyje motocyklista

Jedna osoba zginęła w wypadku, do jakiego doszło kilkanaście minut po godz. 6.00 we Wrocławiu. Na ul. Krakowskiej zderzyły się motocykl z autem osobowym. Jadący od strony Oławy przez kilka godzin musieli liczyć się z utrudnieniami.

F-16 zastąpią wysłużone "suki". Idą zmiany w polskim lotnictwie

F-16 muszą przechwycić wroga, Su-22 trafić bombą w cel, a śmigłowce na czas dolecieć z transportem - tak co roku wyglądają wojskowe ćwiczenia w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Każdego roku na ZLOCIE można zobaczyć, czym lata nasza armia, ale idą wielkie zmiany. Wysłużone maszyny zastąpić mają najnowocześniejsze zdobycze technologii.

W obronie przyrody

Aktywnie o swoich działaczy walczy też Greenpeace. Na stronie internetowej organizacji mogą państwo wesprzeć tak zwaną arktyczną trzydziestkę. Aresztowania działaczy to niemal norma, tak jak protesty Greenpeace'u - niebanalne, czasem ryzykowne, ale zawsze głośne. Zaczęło się ponad 40 lat temu, a jakże od protestu, tyle że przeciw Stanom Zjednoczonym, które przeprowadzały wówczas testy nuklearne. Dziś na celowniku jest Rosja i arktyczne złoża. Bo to, co dla Greenpeace najważniejsze, to ochrona naturalnych zasobów ziemi.

Owsiak - wróg PiS?

Gniew wielki w PiS-ie na Jurka Owsiaka. Jak śmiał zaatakować Antoniego Macierewicza? Chodzi oczywiście o katastrofę smoleńską. Owsiak w emocjonalnych, momentami wulgarnych słowach powiedział na swoim wideoblogu, że ma dość trucizny, którą rozsiewa Antoni Macierewicz i, że nie wierzy by cokolwiek, ktokolwiek, w tym sam Bóg przekonał Macierewicza, że w Smoleńsku nikt nikogo nie zamordował.

Ikonowicz pójdzie siedzieć?

Co rano Piotr Ikonowicz zapewne nasłuchuje pukania do drzwi. W każdej chwili może po niego przyjść policja i odprowadzić do więzienia. Rzecz dotyczy sprawy sprzed wielu lat, Ikonowicz bronił wtedy eksmitowanej rodziny, ale naruszył - zdaniem sądu - dobra osobiste właściciela lokalu. Prezydent Bronisław Komorowski wzywany do ułaskawienia Ikonowicza stara się jednak emocje nieco ostudzić, bo - jak twierdzi - sprawa nie jest czarno-biała, czyli oczywista.

Handel organami na Synaju

Czasem słowo koszmar czy dramat to za mało. Czasem po prostu nie chce się wierzyć, że życie może być aż tak okrutne. Uchodźcy - mówiliśmy o nich wielokrotnie. Uciekają przed wojną albo przed śmiercią głodową. Szczęśliwców, którym się udaje jest stosunkowo niewielu. Wielu trafia za to w ręce nieuczciwych pośredników i ginie u wybrzeży Lampedusy albo staje się ofiarą międzynarodowych gangów, które szantażują rodziny, żądają pieniędzy, przeliczają ludzi na ewentualny zysk ze sprzedaży ich organów. Tak się dzieje między innymi na półwyspie Synaj, doskonale znanym polskim turystom.

Flota powietrzna do wymiany

Radziecka myśl techniczna, czyli samoloty Su-22 powoli odlatują w niebyt. 30 takich maszyn, ostatnich w naszej armii, ma przed sobą ostatnie dwa lata służby. Co potem? Szykuje się ostry skok na przód. Zastąpią je być może drony. Przetarg ma ruszyć w zeszłym roku. Baza, która szykuje się na ich przyjęcie to Mirosławiec w Zachodniopomorskiem.

Walka o polskiego aktywistę

Oburzenie na aresztowanie działaczy Greenpeace coraz większe. List do rosyjskich władz napisało jedenastu laureatów pokojowej nagrody Nobla. Interweniowała też Angela Merkel, a z nią ponoć Władimir Putin się liczy. Polskie służby konsularne zapewniają, że robią wszystko, by pomóc Polakowi za kratami i przede wszystkim, by go stamtąd wyciągnąć. Wszystko, czyli co?

Operacja "Bąbelki". Wpadli fałszerze wina

Gwardia Finansowa aresztowała we Włoszech dwóch fałszerzy jednego z najdroższych win na świecie, francuskiego Romanee-Conti, które osiąga ceny do 9 tysięcy euro za butelkę. Fałszywe wino sprzedawano w jego ojczyźnie i w innych krajach.

Głosowanie ws. referendum ws. 6-latków przełożone. Rząd lepi koalicję, by odrzucić wniosek?

W czwartek w Sejmie odbędzie się obszerna debata na temat obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków, ale głosowania nie będzie. Karolina Elbanowska, koordynatorka akcji "Ratuj Maluchy" mówi wprost: - PO przestraszyła się, że nie ma większości, że wniosek o referendum popierają nie tylko partie opozycyjne, ale też niektórzy posłowie koalicji.

Głosowanie korespondencyjne. W Sejmie tylko PiS przeciw

Wszystkie kluby oprócz PiS, pozytywnie odniosły się we wtorkowej debacie w Sejmie do przygotowanego przez PO projektu noweli kodeksu wyborczego ws. upowszechnienia głosowania korespondencyjnego. Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o odrzucenie propozycji w pierwszym czytaniu.

Dzień Nauczyciela w Darłowie: wójt nagrodził sprzątaczkę, pominął pedagogów

Wójt i dyrekcja szkoły kontra nauczyciele. Przy okazji Dnia Nauczyciela wójt gminy Darłowo Franciszek Kupracz nagrodził sprzątaczkę i powołaną przez siebie miesiąc temu nową dyrekcję szkoły. O pedagogach z darłowskiej podstawówki nie ma dobrego zdania. Twierdzi, że bibliotekarka doprowadziła do "burdelu" w szkolnej bibliotece, a katechetka "miała diabła pod spódnicą". - Jest tu parę nauczycieli, najchętniej dałbym im nagrodę minus - twierdzi wójt. Nauczyciele twierdzą, że zachowanie wójta to zemsta za protest w obronie szkoły przed likwidacją. Nauczycieli z Dąbek odwiedził reporter TTV.

Urodziła w pociągowej toalecie. Lekarze: pogratulować zimnej krwi

- Sama sobie poradziłam, ale jak to się stało, nie wiem - wspomina Maria Kuś swój poród. Jej córeczka - Kinga przyszła na świat w pociągu we wtorek, a dzielna mama sama poradziła sobie z porodem w pociągowej toalecie. - Wszystko jest w należytym porządku. Większość rodziny jest zaskoczona - mówi kobieta. Marię i Kingę Kuś odwiedziła w szpitalu reporterka "Blisko Ludzi" TTV.

Drugi dzień konferencji smoleńskiej. Zdjęcia ofiar, opis sekcji zwłok, teza o "serii eksplozji"

Rozbieżności w dokumentacji z sekcji zwłok, położenie ciał ofiar w Smoleńsku, analiza porównawcza różnych katastrof lotniczych - to tylko niektóre zagadnienia poruszone we wtorek, podczas drugiego dnia II Konferencji Smoleńskiej organizowanej przez zespół Antoniego Macierewicza. Podczas konferencji zabrała głos m. in. Małgorzata Wassermann oraz prof. Piotr Gliński. Nie było natomiast szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Rok Bońka

Zmiana trenera reprezentacji przypada dokładnie rok po zmianie prezesa PZPN. Rok rządów Zbigniewa Bońka to na pewno rewolucja kadrowa i organizacyjna w samym związku oraz jego wyraźna przemiana wizerunkowa, ale nie ze wszystkim nowy prezes się uporał, czego symbolem jest nierozwiązany wciąż problem siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej, choć w tej sprawie jego szef miał konkretny plan. Stąd pytanie, czy pozycja Bońka w PZPN jest rzeczywiście tak silna i pewna jak jego zachowanie na konferencjach prasowych.

Jaki trener?

Jak nie Nawałka to kto? PZPN podobno nie może się opędzić od kandydatów z zagranicy, którzy dzwonią i przysyłają CV. I choć oferta wydaje się już jednak nieaktualna to toczy się trochę akademicka dyskusja: kto byłby lepszy dla narodowej reprezentacji i dla naszej piłki nożnej w ogóle - polski czy jednak zagraniczny trener? A może to bez znaczenia, bo problemem w Polsce nie jest trener, a słabi piłkarze?

Watykan chce pokonać Kościół anglikański. Na boisku do krykieta

Watykan chce wystawić własną reprezentację w krykiecie, która zmierzy się z drużyną Kościoła anglikańskiego. - Nasi gracze będą mogli wygrywać z każdym na świecie - mówi Alfonso Jayarajah, niegdyś kapitan reprezentacji Włoch, a dziś członek rady założycielskiej St. Peter's Cricket Club.