Najnowsze

Najnowsze

Japońskiemu profesorowi obniżono wynagrodzenie za to, że do studentki zwracał się nie po nazwisku z dodatkiem grzecznościowego przyrostka "san" (odpowiednika pan, pani), lecz po imieniu w zdrobniałej formie.

Ogłoszona dziś w Watykanie druga encyklika Benedykta XVI "Spe salvi" ("W nadziei zbawieni") jest filozoficznym, teologicznym hymnem, sławiącym chrześcijańską nadzieję.

Warszawscy policjanci zatrzymali 28-letniego Mariusza C. i 19-letniego Piotra R. podejrzanych o rozbój i pobicie ze skutkiem śmiertelnym. W mieszkaniu jednego z nich znaleziono atrapy broni i dokumenty różnych osób.

Ośmiogodzinny strajk we wszystkich środkach komunikacji sparaliżował Włochy. W większości miast nie kursują metro, autobusy i tramwaje. Protestują też kolejarze oraz część pracowników ruchu lotniczego i promowego.

Sześciu szefów delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostało odwołanych - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Informację tę potwierdziła "Rz" rzecznik ABW Magdalena Stańczyk.

- Bardzo chciałbym, aby relacje mojego rządu z prezydentem Rzeczypospolitej były jak najlepsze, i będą - odpowiedział na pytanie o stosunki z Lechem Kaczyńskim, przebywający z wizytą na Litwie Donald Tusk.

- Jarosław Kaczyński obraża rząd Donalda Tuska i polityków PO. Panie prezesie, już czas otrząsnąć się z tej powyborczej traumy - w taki sposób szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski odpowiedział na zarzuty prezesa PiS, że PO prowadzi wojnę z prezydentem w imię partyjnych interesów.

Sąd oddalił zażalenie na aresztowanie Damiana L., ostatniego z siedmiu żołnierzy podejrzanych o udział w akcji w Afganistanie, w której zginęli cywile. Wcześniej prokuratura wojskowa uznała za "w pełni wyjaśnioną" sprawę zatrzymania żołnierzy. Według niej, podczas zatrzymania nie naruszono przepisów prawa ani godności żołnierzy.

Polacy są zaniepokojeni decyzją prezydenta Władimira Putina, który w piątek podpisał ustawę zawieszającą udział Rosji w traktacie o ograniczaniu konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE).

Ponad 150 strażaków gasiło od północy potężny pożar w Sosnowcu. Teraz ci, którzy przez całą noc walczyli z żywiołem mogą odpocząć - na ich miejsce przyjechali kolejni strażacy, którzy dogaszą palącą się ciągle halę magazynową.

Ponad miliard złotych trafi w przyszłym roku z budżetu do pięciu polskich służb specjalnych. Jak mówił w TVN24 członek speckomisji Janusz Zemke (LiD), część z nich odnotuje wzrost wydatków sięgający od 30 nawet do 50 procent.

- Lech Kaczyński nie umie wyjść z roli brata swojego brata i być prezydentem wszystkich Polaków - tak spór na linii prezydent-rząd ocenia eurodeputowany LiD Dariusz Rosati. Jednocześnie były szef MSZ ostrzega: - Platforma nie powinna niepotrzebnie drażnić prezydenta.

Wietnamczycy nie patyczkują się z handlarzami narkotyków. Tylko w tym tygodniu na kary śmierci za handel narkotykami skazano 27 osób.

Napój "Cocaine stimulation" nie zawiera niedozwolonych substancji, ale jego nazwa budzi wiele kontrowersji. Według Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) to niebezpieczna reklama twardego narkotyku.

Odłożenie wejścia w życie ustawy ograniczającej czas pracy lekarzy naraża Polskę na kary ze strony Unii Europejskiej - ostrzega były minister zdrowia Zbigniew Religa. Plany obecnego rządu komentował w radiowych "Sygnałach Dnia".

Prezydent ma prawo recenzować rząd, ale nie może się to odbywać w atmosferze bardzo ostrego konfliktu stawiającego na baczność opinię publiczną. Polacy odrzucili model prezydentury konfrontacyjnej - w taki sposób poseł PiS Paweł Zalewski skomentował w TVN24 zgrzyty na linii prezydent-rząd.

Niedawno wybrane proprezydenckie Zgromadzenie Konstytucyjne w Ekwadorze uchwaliło w czwartek rozwiązanie Kongresu. Prawicowi posłowie od dłuższego czasu pozostawali w konflikcie z lewicowym prezydentem Rafaelem Coreą.

To nie sztuka doraźna politycznie. My pokazujemy zagrożenia uniwersalne. Jak fundamentalizm, czyli przekonanie, że to "ja mam rację, że moja prawda jest tylko dobra, a cel uświęca środki". A z tym mieliśmy do czynienia w Polsce przez ostatnia dwa lata - mówi o swym przedstawieniu "Czarownice z Salem" reżyserka Izabela Cywińska. Premiera dziś, w warszawskim Teatrze Powszechnym.